Bolesti i lečenje krava

Opet muke. Znoji se jedna krava u stali druga krava i tele se ne znoje a ova jedna se znoji. Sta moze biti uzrok?
 
Nisam ni dr ni vet ali sam prosao i prosao i hteo sam da kazem samo prinudno klanje i prodaja joj je spas.

Ni ja nisam zato i mislim da kada je krava u ketozi još pre teljenja i nakon teljenja da je vrlo riskantno operisati kravu.
Kao laiku se postavlja pitanje,zbog čega krava nije htela da jede ili preživa (zbog dislokacije ili ketoze).
Završilo se loše i čisto razmenjujemo mišljenja tako daizvučemo samo pouku iz takvih zajeb. situacija.
Da budem iskren-godišnje mi se teli,5,6 krava i idem da pomažem kod teljenja a radim to već 25 godina-niko mi još nije dao dijagnozu dislokacije i da je potrebna operacija.Jednostavno u mom kraju je ovo bila prva intervencija koliko ja znam
 
Te dve boljke se desavaju samo kod jako mlecnih krava i uglavnom kod HF populacije a kao posledica nepravilne ishrane.Ako krava udje u dislokaciju jednostavno nemas sta drugo da uradis nego operacija i ona je rutinska,krava cak stoji na nogama dok se radi.Ona nece da preziva iz oba razloga.Ne nastaju dislokacija i ketoza istovremeno.Ketoza ce mozda nastati i pre telenja i pocece da zadaje muke sa slabim apetitom,u kombinaciji sa dislokacijom ona daje komplikovanu bolest i ako je tezi slucaj izlecenje je neizvesno.Dakle operises dislokaciju i to je lako ali ostaje ketoza koja se tesko leci.Ako je poodmakla dolazi do masne jetre koja se tesko popravlja,krava sve manje jede i ono sto joj je najpotrebnije a to je koncentrat ona ga samo gleda.Daje joj se terapija u vidu glukoze i propilen glikola i dok terapija traje njoj je puno bolje a kasnije se vraca na isto.Mislim leci se ketoza ali ne uvek lako i brzo.Posle ketoze ostaju problemi.Krava je jako mrsava,malo ima mleka ili nista,mesecima ne daje znake estrusa i dugo se oporavlja.U takvim slucajevima se ljudima ne isplati da se sa njom macuju pa je daju na klanicu.
 
Imao sam slucaj da mesec dana pre telenja prestane da jede a uzrok je bila zica od sunca u burag, nikakva bolest .
 
To da skola nije porebna to nisam rekao, ali ni jedan dr vet nemoze da radi sa skolom ako iza njega ne stoji ogromna praksa koju moze da stekne samo na farmama gde ima veliki broj goveda.Neznam dali si i ti mozda vet ali ni jedan vet nemoze da uspostavi dijagnozu ako mu vlasnik ne kaze sta je primetio kod stoke i tek onda nastupa .
 
A zamisli jos kad odes kod vlasnika on se zavija pa nikako da kaze sta je vido,ili davao vec neke lekove pa vido da nema bolje i ti dodjes a ono vec kasno,pa dok se uspostavi terapija...tu ti i iskustvo slabo pomaze.Mora biti lepa saradnja veterinara i vlasnika.
 
Bez toga nema opstanka saradnja i poverenje mora biti cvrsto povezano to je uslov da bi se poslovalo a zaboravio si da napises kad vlasnici pokusavaju sami da otele kravu pa kad je dobro izvuku i uguse tele e onda zovu vet .
 
evo jedno pitanje junica se otelila tele bilo krupno jedan sto ja telio ,poslo je naopako .pa ga je vratio opet unutra mislio je da ga obrne pa nije mogo.pa je reko nesto puce i na kraju smo ga otelili naopako posle mesec dana kad sam ga zaklao.ovako polomena kicma.i naprsla rebra po 3 sobe strane.sta moze biti uzrok??
 
Nisam nikada probavao da okrenem tele koje je poslo naopako,to je bespotrebno opasno.Ako podje naopako tako se i teli i to je rutina.Kako je to tele prezivelo mesec dana,jer bilo paralizovano u zadnjim nogama?
 
Drugar je cuvao tele kojm su bile paralizovane zadnje noge citavih 6 meseci dog ga nije zaklao,okretalo se samo i da neznas da su mu oduzete zadnje noge nebi nista posumnjao.........
 
Evo vec tri dana se borim sa ketozom kod dve krave koje su se otelile pre 3 meseca,ova jedna dolazi sebi pocinje da konzumira hranu ali ova druga ne danas bio veterinar dao infuziju,ketal koristim videcemo za koji dan sta ce biti.jbg ne moze covek da bude miran pa to ti je..........
 
Evo vec tri dana se borim sa ketozom kod dve krave koje su se otelile pre 3 meseca,ova jedna dolazi sebi pocinje da konzumira hranu ali ova druga ne danas bio veterinar dao infuziju,ketal koristim videcemo za koji dan sta ce biti.jbg ne moze covek da bude miran pa to ti je..........

Kako nisi primetio odmah posle teljenja
 
Nazad
Vrh