Bolesti i lečenje krava

Evo vec tri dana se borim sa ketozom kod dve krave koje su se otelile pre 3 meseca,ova jedna dolazi sebi pocinje da konzumira hranu ali ova druga ne danas bio veterinar dao infuziju,ketal koristim videcemo za koji dan sta ce biti.jbg ne moze covek da bude miran pa to ti je..........

Slobodno reci veterinaru da ako je dao samo infuziju da da jos i 100ml Ca (pozeljan je Calfoset), obavezno AD3E, Catosal i neki glukokortikosteroid a sutra dan da da posto ne sme da se daje zajedno sa calciumom lek koji se zove menbuton. Ketal neznam kako vi dajete nabolje mi se pokazalo pola vlase ketala u 1.5L vode i posle 24 casa i drugu polovinu ketala nemojte zasipati po dva deci to je gubljenje vremena i leka. Zaboravio sam od infuzije Glukal 500ml a ne 10% glukoze i 500ml Hartmanovog rastvora. Rezim ishrane bez silaze seno po volji, koncentrat od kukuruza, sunc sacme, dosta mekinja i lucerkino brasno.
 
Ma kakvi posle teljenja sve ok bilo do petka vece,jednostavno stala sa hranom i kraj.Mark veterinar je dao neke injekcije i infuziju,ketal hoce da uzme u vodu zavrnem poilicu pa kad ozedni popije,evo veceras obrok ni da pipne a kao da malo deteline i slame uzima.Ova druga je pocela da jede malo obroka ali jede sena i deteline,slame pije vode ide na bolje.
 
Grunt daj reci koja je dnevna mlecnost tih krava.Mnogo je tesko nekom ko je pored racunara da razmislja sta se tamo desava a da ne vidi zivotinju,mislim to je ionako tezak posao i kad vidis a ovo kad ne vidis tek lako se pogresi.Kako je on to tebi ustanovio ketozu?Jel bile trake,vadio krv,nosio mleko ili samo pogledao i reko ketoza?Kad udjes u stalu jel ima poseban miris da se oseca,pogotovo kad pridjes pored glave tih krava?Kad pomirises pomuzeno mleko jel ima neki poseban miris ili sve mislis da je uobicajeno?Nekoliko slucajeva sam vido da je veterinar dao dijagnozu KETOZA kad ono nema pojma sa ketozom ali posto se ona duze leci i dolazi se par dana onda ima opravdanje da vise para uzme.Ja to ne volim.Malo je nelogicno da te krave udju u ketozu posle par meseci jedino ako je mlecnu kravu totalno zeznuo sa ishranom i hranio da lupnem kukuruzovinom i slamom.Grunt ​ocekujem odgovor.
 
Ja uvek koristim trake za urin sa vise parametara, pa kad trake pokazu promene + klinicki pregled onda vadim krv jer mi je laboratorija jako blizu i cesto im donosim svakakve uzorke pa imam popust i isplatimise, a i ja siguran a musterije presrecne jer to niko zivi ne radi u ovom kraju sem mene, a ne bih ne ja radio da nije caleta on je to tako naucio u svabiji pa se drzi toga kao pijan plota i da nije laboratorije u kojoj mogu da radim.
 
Imam jedan problem,junici koja mi se otelila pre 10 dana je stao burag tacnije ne radi,i sad jede slabo i to samo seno i dam joj trave zelene a koncentrat i silazu nece,bio veterinar sinoc i dao joj dve inekcje za pokretanje buraga i salio sam joj neosaningest..Dal je imao neko slicna iskustva,i ako moze neki koristan savet bio bih zahvalan.
 
Imam jedan problem,junici koja mi se otelila pre 10 dana je stao burag tacnije ne radi,i sad jede slabo i to samo seno i dam joj trave zelene a koncentrat i silazu nece,bio veterinar sinoc i dao joj dve inekcje za pokretanje buraga i salio sam joj neosaningest..Dal je imao neko slicna iskustva,i ako moze neki koristan savet bio bih zahvalan.

Jel gledao da li ima ketozu
 
Najpre provera na ketozu a dok ti to neko ne proveri obrati paznju na one mirise o kojima sam ranije napopmenuo,oni su siguran znak ketoze.Ima li balegu i kakvog je oblika i strukture,jel obicna ili jako fino samlevena,vidi se iz daleka da se presijava?Jel to jako mlecna junica ili nije?Opet malo podataka za pravilnu dijagnozu i mi mozemo da lupamo i dajemo neke savete a ono sasvim nesto deseto.Koja je rasa u pitanju?
 
Suboticanin,dali junica ima temperaturu?Hoce zbog povisene temperature da stane burag ,u periodu posle teljenja junice obicno menjaju zube pa zna da dodje do problema,konkretno kod mene zimus sam imao teljenje jedne junice koja je startovala sa 25 l mleka nakon dvadesetak dana posle teljenja smanjila je konzumiranje sena i lucerke a silazu nije htela uopste da jede,mleko je prepolovila.Problem je bio zammena zuba.
 
Grunt daj reci koja je dnevna mlecnost tih krava.Mnogo je tesko nekom ko je pored racunara da razmislja sta se tamo desava a da ne vidi zivotinju,mislim to je ionako tezak posao i kad vidis a ovo kad ne vidis tek lako se pogresi.Kako je on to tebi ustanovio ketozu?Jel bile trake,vadio krv,nosio mleko ili samo pogledao i reko ketoza?Kad udjes u stalu jel ima poseban miris da se oseca,pogotovo kad pridjes pored glave tih krava?Kad pomirises pomuzeno mleko jel ima neki poseban miris ili sve mislis da je uobicajeno?Nekoliko slucajeva sam vido da je veterinar dao dijagnozu KETOZA kad ono nema pojma sa ketozom ali posto se ona duze leci i dolazi se par dana onda ima opravdanje da vise para uzme.Ja to ne volim.Malo je nelogicno da te krave udju u ketozu posle par meseci jedino ako je mlecnu kravu totalno zeznuo sa ishranom i hranio da lupnem kukuruzovinom i slamom.Grunt ​ocekujem odgovor.
Katastrofalno jak neprijatan miris i mokrace i krave,evo od jutros je malo bolje pocinje da uzima hranu malo ali bolje ista nego nista.Veterinar je iskusan covek pred penziju poznajemo se dug niz godina mislim da je pogodio o cemu se radi i evo cini mi se da rezultati dolaze do izrazaja.Krava se hranila konstantno istom smesom od teljenja kako se to desilo i vet se cudi.Krave su simentalke daju oko 15 do 20litara dnevno.
 
Grunt,cudna stvar,simentalka i jos sa takvom mlecnoscu da dobije ketozu i jos posle 3meseca.Slusaj veterinara,sta ces drugo,mada mi je tu sve nesto cudno.Mark3 ti je dao odlicne preporuke,ali veterinar ce raditi po svome,taj sto dolazi kod tebe.
Suboticanin, trebalo bi prvo apsolutno ustanoviti kod te junice da nije oko ketoze ili dislokacije problem a burag se lako pokrene.Ali pazi ako ostane nekoliko dana sa losim varenjem to ce ako je mlecna da je uvede u ketozu.Cak i ako sad nema ketozu.
 
za slucaj da vam je stalo varenje kod krava mozete da zaspete kravi 1/2L jabukovog sirceta u 1.5L vode i tacno dva sata nakon toga al jako je bitno tacno dva sata ni ranije ni kasnije 5 ili 6 kesica sode bikarbone razmucenih u 1.5L vode. Deluje bolje od neosaningesta.

- - - - - - - - - -


Trebalo bi da se prvo pregleda na dislokaciju i ketozu zatim dolazi u obzir sve ostalo. Da li je naglo smanjila kolicinu mleka?
 
i dalje slabo jede samo seno,sinoc je kao burag malo radio,sad je dao da joj saspemo gorke soli da izbaci izmet iz nje posto nema balege,nema dislokacije,nije puno smanjila mleko,probacu to sa jabukovim sircetom.
 
kolega subotičanin daj joj vazelinsko ulje zalij prvi put sa litrom i dalje svaki dan po pola litre dok se ne ustali balega .provjerena stvar sigurno
 
Pretpostavio sam da to zelis reci,ja stavljam u startu sirce i sodu zajedno,doduse sa malo drugacijim komponentama ali uvek uspesno ispadne.
 
Resena misterija,jedna krava je izlecena i hvala bogu stabilizovala se a kod druge je utvrdjeno da ima strano telo u sebi metal,tako da pomoci nema predlozena je operacija ali sa rizikom,moram je udomiti sta cu!

- - - - - - - - - -

Resena misterija,jedna krava je izlecena i hvala bogu stabilizovala se a kod druge je utvrdjeno da ima strano telo u sebi metal,tako da pomoci nema predlozena je operacija ali sa rizikom,moram je udomiti sta cu!
 
Kako li ste ketozu za tako kratko vreme izlecili.
To strano telo je zajebano i mislim da tu neces nista moci da ucinis,neki su probavali ali zavrsava se cesto nepozeljno.
 
Nazad
Vrh