Bolesti i lečenje krava

da li neko zna jel ima injektora za vime na bazi amoksicilina ili ampicilina

- - - - - - - - - -

zar baš niko ne zna pa ni moj prijatelj igorvet
 
imam problem sa jednom kravom

krava odbija - slabo jede- kolko da prezivi, nema temperaturu, vesela ovako kada je pogledas, preziva, nema proliv samo nestaje svakim danom sve vise, svukla se sa preko 800 na cirka 500kg, pregledana na steonost, nalaz negativan, sumnjao sam na zube, al ipak je to krava tri puta se telila, nikakvih promena nema na dlaci, kozi...

ima li neko neku ideju...

veterinar konstatovao projesce , od te konstatacije proslo 10ak dana- nista, bio opet da semeni neku drugu kravu i ista konstatacija...

al ona kilavi kako kilavi..
 
nije imao kod sebe ono za ispitivanje za metal, sad ako su u pitanju kanapi / mada se pazi ili nesto trece...
 
Ako nema proliv kanapi nisu,jesi li probao da promenis hranu?......

Meni je jedna koju sam kupio letos tako jedno mesec dana nije htela da jede i strasno oslabila a bila je kako ti kazes vesela,sada se povratila i lepo jede a jedina razlika je to sto joj sada umesam koncentrat u silazu a pre nisam nego sam sipao odozgo.kako sam poceo tako da radim sve je bolje i bolje jela........
 
Mi smo imali takav slučaj 2004. Najbolja krava postepeno na pašnjaku primetimo da prva leže, da slabije pase, jednostavno počela je da gubi masu i lakše se umara. Polako je smanjivala i hranu. Dolazio veterinar, davali vitamine, šta sve nismo probali i džaba. I tako 6 meseci polako kopnila, 7 dana pre nego što će uginuti nije mogla ni da ustane. Kad je uginula, veterinar i ja je otvorimo da vidimo o čemu se radi. Imala je kancer, za nepoverovati. Bila je tad u 5-6 laktaciji, nije bila steona. Ali ovo sam jedino video tad i nikad posle toga nisam čuo da je neko imao sličan problem.
 
moja logika je neka da je progutala metal, imala bi temperaturu, unutrsnje neko krvarenje bi se javilo imalo bi povecan broj somatskih celija u mleku, sad sam opet bio kod nje preziva...

to je grlo iz mog uzgoja, od teleta je kod mene M.O Sava, otac Fanger, cini mi se da sam prvi put primetio od kako smo poceli da dajemo silazu, pa posto je obrok dosta izmenjen ja sam mislio da je mozda to neki period dok se odredjeni broj - soj - bakterija ne namnozi u buragu, mada nije ona meni jedino grlo imam ih 25 i ni kod jednog nisam do sada primetio neke slicne simptome...

mada opet mozda i gresim u vezi sa pocetkom davanja, mislim da od kada smo je premestili zbog muze na drugo mesto da je to pocelo..

inace u obrok sada ide slama, silaza i zob - melje se kukuruz, jecam, tritikal, ovas i dodaje se stocno brasno i neko kostano brasno, od kako sam poceo da orem nisam pekao soju i dodavao u zob, danas cu ponovo da je uvedem..

inace slama tj zitarice nisu polivane herbicidima, silaza je kvalitetna uhvacena na vreme a ima i zrna solidno u njoj...

prof. ako je kancer onda jbga
 
E moj Jovo, jedino što mogu da ti kažem - menjaj veterinara.
Postoje 5 metoda ( a metal detektor je samo jedna od njih) za dijagnozu stranog tela u predželucima, tako da ako nema metal detektor nije mu izgovor. (geceova proba štapom, kožna proba, kretanje uzbrdo-nizbrdo), jer one govore o oštrim predmetima u predželucima.
Međutim čudi me da nisi odmah posumljao na ketozu, jer po svim pokazateljima klinička slika se uklapa u nju ( s tim da ketoza je mogla i da nastane kao posledice stranog tela). kod merenja tem. kod keotze ona je ili normalna ili blago niža od mormanih vrednosti. Uradi urinarni test na ketonska tela, barem je to lako i jeftino.Bilo kako bilo udri glukozu vonozno 2-3litra dnevno (5% naravno) , ako ne umeš sam, onda nađi nekog ko će to da uradi, pa ćeš videti pomake. Nezaboravi ketoza je podmukla bolest i svaki sat našnjenja u lečenju produžava i poskupljuje lečenje, a kamoli kada se radi o nekoliko dana.
Naravno , obavezno leči indigestiju preparatima kao indigest, genabil, genabutil (injekcioni preparati), ali i nalivanjem prepatarima kao što je neosanigest i sl
 
Poslednja izmena:
Verovatno nije kancer, to samo kažem jer prosto i mi smo je lečili do onog što najčešće daje takvu kliničku sliku. Jednostavno daji joj najkvalitetnija hraniva sa naglaskom na kabastu hranu, sodu bikarbonu u koncentrat, i sve ovo što su kolege navele i biće to ok. Ali i vitamine ne zaboravi, pogotovu sa selenom u kombinaciji.
 
krava je u vezanom sistemu, balega normalno, jedino sto jede ko pticica...

kako se radi urinarni test na ketonska tela ?

nismo nikad imali slucaj ketoze kod nas...

sta ti je ovo geceova proba stapom, kozna proba i kretanje uzbrdo / nizbrdo
 
Sve su ovo probe na strano telo u predželucima (ne samo metalne predmete) - ukratko
-proba štapom-> ti sa jedne, neko sa druge strane krave, provucite ispod nje štap (držalicu lopate, vile) ipostavite ga odmah iza grudne kosti, podižite štap i ako ima oštro strano telo reagovaće mukanjem ili stenjanjem.
-druga proba štapom-> isti štap, isto dvojica, samo što joj sada pritiskate leđa opet u tom delu leđa gde na trbuhu prestaje grudna kost. Ona će početi da se ugiba, ali ako ima strano telo opet će se buniti i stenjati.
-kožna proba->malo teža za objasnjavanje u postu
-kretanje uzbrdo-nizbrdo-> kretanjem krave na ovaj način opet dolazi do promene položaja stranog tela koji izaziva bol i ona reaguje stenjanjem ili izbegava da se kreće.

Sve se ovo odnosi na oštra strana tela, ali ako se radi o klupku kanapa ili gomili glavica čička (što takođe nije nemoguće)jedina zaista dijagnoza je ultra zvuk ili rendgen.

Urinarni test - kad krava "piški" uhvati joj malo mokraće i u čašu stavi traku za ketonska tela (najverovatnije da je ima veterinar jer je odlična stvar i nije uopšte skupa), pročitaš reakciju i to je to.

"Štalska" metoda kojom se postavlja sumlja na ketozu je što mokraća nema onaj jak kiseli miris, već pomalo ima miris voća (kao slatke jabuke). Kao što napisah u predhodnom postu - izmeri joj temperaturu, barem toplomer imaš. Svako sniženje telesne temperature ispod 38 je, pored ostalih pobrojanih simptoma, pokazatelj najverovatnije ketoze.

Na kraju nisi napisao kada se otelila. Jer ako su simptomi krenuli 10-15 dana po teljenju ne sme se zanemariti i mogućnost dislokacije sirišta, ali tu dijagnozu može d apoastvi samo veterinar direktno na kravi.
 
imam problem sa jednom kravom

krava odbija - slabo jede- kolko da prezivi, nema temperaturu, vesela ovako kada je pogledas, preziva, nema proliv samo nestaje svakim danom sve vise, svukla se sa preko 800 na cirka 500kg, pregledana na steonost, nalaz negativan, sumnjao sam na zube, al ipak je to krava tri puta se telila, nikakvih promena nema na dlaci, kozi...

ima li neko neku ideju...

veterinar konstatovao projesce , od te konstatacije proslo 10ak dana- nista, bio opet da semeni neku drugu kravu i ista konstatacija...

al ona kilavi kako kilavi..
Ja sam imao isti problem,pa je veterinar ubacio magnet u kravu i na dnu stomaka se uvatio strano tele mislim metal i od onda nemam problema sa tom kravom,a i isto je mrsavila
 
oteljena je poodavno proslo je 3 meseca od osemenjavanja i pregled na steonost negativan...

o ketozi - citat -

Klinička slika

Ketoza može da se javi u subkliničkom ili klinčikom obliku. Kod subkliničke ketoze nema značajnijih vidljivih simptoma osim varijacija u proizvodnji mleka. Ovaj oblik bolesti ima negativan uticaj na dnevnu količinu mleka, sadržaj i količinu mlečne masti i belančevina u mleku. Ovaj oblik se može otkriti jedino nalazom ketonskih tela u krvi, mokraći ili mleku i na taj načni izbeći ekonomski gubici.
Klinički oblik ketoze javlja se u vidu digestivnog tipa, nervnog tipa, mešavine ova dva tipa i u vidu oblika koji podseća na puerperalnu parezu. Klinički oblici ketoze najčešće se javljaju kod visokoproduktivnih krava. Manji broj životinja oboli sa teškim kliničkim simptomima bolesti, naročito ako se sa terapijom počne na vreme, a neke životinje mogu i spontano da ozdrave. Tok bolesti je najčešće akutan i pri pravilnoj i blagovremenoj terapiji većina krava ozdravi za 2 do 4 dana s tim što su mogući recidivi. U težim slučajevima i kod dužeg toka bolesti dolazi do oštećenja jetre usled masne degeneracije, a ako se sa terapijom ne počne na vreme životinja ugine u hipoglikemičnoj i acetonemičnoj komi.
Digestivni tip je najčešći oblik ketoze i sličan je kliničkoj slici indigestije. Kod ovog tipa životinje postepeno ili naglo gube apetit, prestaju da preživaju, gube kondiciju, smanjuju mlečnost za 50 do 70% i naglo mršave. Nastaje atonija buraga, defekacija je usporena, a ponekad se javlja i proliv. Životinja stoji sa pogrbljenim leđima, spuštenom glavom, poluzatvorenim očima i apatična je. Zadah životinje često ima sladunjav miris na aceton. Ketonska tela se izlučuju putem mokraće i mleka i mogu se dokazati raznim testovima.
Nervni oblik
bolesti može da se javi samostalno ili sa digestivnim tipom, a najčešće se javlja posle ili pre porođaja i mnogo je ozbiljniji od digestivnog tipa. Pored gubitka apetita i smanjenja mlečnosti javljaju se i nervni simptomi bolesti u vidu ekscitacije, pareze, parestezije i hiperestezije. Životinje žvaću u prazno, škripe zubima, riču, imaju divlji pogled, oči su im iskolačene, a iz usta im se cedi pljuvačka.
Oblik ketoze sličan puerperalnoj parezi
javlja se nakon porođaja i kod njega simptomi podsećaju na puerperalnu parezu s tim što je pupilarni refleks očuvan i terapija kalcijumom ne daje rezultate.



nista od ovog crvenog nema
 
Nazad
Vrh