Bolesti i lečenje krava

Koliko je krava stara , koliko daje mleka i da li je zasusena ili ne?
Po papirima ima nekih 12god. moguce je da ima i koju vise... koliko mlekaima ne znam al pitacu baku jer ih ona muze. Prestali smo da je muzemo..

Znam da joj mesar ne gine, al plasim se da nece da izgura jos mesec ipo... pa me zato zamima sta mogu da uradim da izgura do teljenja? Dobra je stvar sto nije pala, nego jos uvek ustaje, al veoma tesko.
 
Uh , pa ima ona dosta godina ako je iole od mlecnijih nije cudno sto je u takvom stanju.
Nastavi sa davanjem mineralno-vitaminskih dodataka,ali samo do 15 dana pred teljenje.Ispust , sveza trava i setnja bi bili spas za nju ako imas mogucnosti jer izlaganje suncu bi isto znacilo kao i davanje D vitamina.I jos jedno pitanje , u kakvom stanju su joj papci? Jer i oni mogu izazvati nesigurnost i ljuljanje na nogama.
 
Nazalost nemam ispust, al razmisljam o tome da pocnem da je izvodim iz stale, barem malo da seta.. Lepo ste me podsetili da joj pogledam papke!! Nisam obratio paznju na to!!
 
Za papke sam pitao jer sam imao slucaj pre 7-8 godina sa jednom kravom , da sa mislio daje bolesna.Pocela sve manje da jede , vise da lezi i kad ustaje to je radila preko volje.
Dosao veterinar iz mlekare kojoj sam tad davao mleko pregledao je i naizgled bilo sve u redu , onda se on setio da joj pogledamo papke da eliminisemo i to.
Imali smo sta i videti , nisu uopste izgledali mnogo prerasli ali su se podavili ka unutra i stvorili gnojne upale (zuljeve), kad je to sredio krava se za kratko vreme preporodila.
Od tad jednom godisnje sredjivanje papaka,
 
Koji su simptomi kada krava proguta metal, krava ima temperaturu od 39,2 do 40,3stepena, kada je niža temperatura jede lepo čim skoči slabo, nema upalu vimena.
 
Ukočen stav, izdužen vrat, izbegava pokrete. Najbolje je izvedi iz staje i ako imaš nizbrdicu povedi je, ako se opire i bude ukočena prilikom kretanja onda je to najverovatnija dijagnoza.
 
detektor je dobra stvar ali kod mene zimus od 18 krava kod 7 je pištao,kaže veterinar mož krava da živi sa šakom eksera čitav život a jedan jedini joj sjebe znanje
 
@Zoran kostović veterinar je sa detektorom ustanovio da ima metal, prošle godine je kod druge krave takođe utanovio metal (krava je imala temperaturu i upalu vimena njučala je kada legne)predlago operaciju na koju ja nisam pristao,davao je antibiotike sve se vremenom stišalo krava se otelila ponovo parila i sve je ok.A ova krava ima temperaturu pre telenja je malo teže ustajala (ja sam mislio da je zbog steonosti)ali kod nje se u devetom mesecu uvek javljao otok zglobova više papaka,blago crvenilo, zbog težeg ustajanja ona je ove godine slomila i papke na zadnjim nogama, veterinar je očistio papke previo ima sedam dana ali otok na jednoj nozi ne spada kao ni temperatura a apetit ima kada joj temp.malo spadne.@dr.Seljak nema ukočen stav pre i posle teljenja je bila na paši i na nizbrdici, pasla je bez ikakvih problema, jede a mršavi, neznam šta da radim i u ovom slučaju veterinar predlaže operaciju ili klanicu.
 
Nek proveri sa detektorom, mada meni ovo liči i na metabolički poremećaj uslovljen velikom količinom koncentrata u obroku i njenom sklonošću da višak energije ne koristi adekvatno već ih metaboliše u histamine koji se deponuju u zglobovima i papcima, oštećuju ih, nastaje laminitis, i mnogo komlikacija. Imamo jedno grlo takvo, neophodna je stalna kontrola i korekcija papaka. Tako da probaj da joj koriguješ ishranu ako nije metal.
 
@dr Seljak sa detektorom je veterinar utvrdio da ima metal,koncetrat je prepolovljen jos pre teljenja i pre pojave gore navedenih simptoma, hvala na misljenju, ali sam jos uvek u nedoumici da li je prodati ili joj pruziti sansu sobzirom da mi je to najmlecnije grlo u stali- crveni holstajn.
 
Imam problem sa jednom prvotelkinjom, pomoc bi mi dobro dosla. Otelila se u novembru, znaci pre devet meseci i nikako da ostane steona. Redovno trazi bika na nekih dvadesetak dana, ali nista, bar jedno sest puta je vestacki osemenjavana i jedno dva puta je pokusano sa bikom, ali mu krava ne dozvoljava da pridje. Jako je smrsala i smanjila je melko za nekih 50%, a jede za dve krave. Inace je crni holstajn, dosta je krupna i lako je oteljena, tako da ne verujem da je bilo nekih povreda prilikom telenja. Hranim je lucerkom i kukuruzom, a jedno dva meseca je jela i koncetrat, ali nista se nije ugojila. Pretpostavljam da bi se ugojila kad bi ostala steona, ali niko ne zna sto ne ostaje. Hvala unapred!
 
I jedna moja crni holstaj se ugoji samo dok je zasusena a dok je u laktaciji kost i koza je tako da nemora da znaci da joj nesto fali ako je mrsava a svaka smanji mleko po ovoj vrucini
 
On je smanjila odavno, jos negde u martu.

---------- Poruka napisana u 07:34 ---------- Prethodna poruka je at 07:25 ----------

Nije ispirana nikad, ima normalan estrus, tako i veterinar kaze. Mozda on i ne zna da treba da se ispira, a glupo mi je nekako da ja njemu govorim sta treba da radi. Ne verujem da ne zna, dugo godina je u tom poslu. On govori da je mrsava jer je visokomlecna krava i da daje sve na mleko, ali mislim da je previse mrsava, vide koj se rebra. Ne znam stvarno sta da radim...
 
A cime se to ispira, kako se zove? Ne znam da li da je predajem, ima oko18l mleka, s'obzirom da se otelila pre 9meseci i nije lose, mada je u pocetku imala oko 27l.
 
Koliko znam cesto se koristi Lotagen-metriinjektor,jednokratno,
ako treba ponovo za 14 dana.(nas lek VZZ)
Za hronicne endometritise(hronicno zapaljenje materice)i sumnje da je on uzrok
neuspelih osemenjavanja dobar je Metricure injektor,mislim da je Holandski lek.
 
Lotagen stvara prilraslice u materici i treba ga izbegavati ako je moguce i ne koristiti vise od 2% rastvora.Moze se ispirati i lugolovim rastvorom,povidon jodom ili mesavinom povidona i fizioloskog rastvora.
 
Nazad
Vrh