Bolesti i lečenje krava

Juče moji otišli da muzu krave kad jedna u prvoj desnoj sisi ima upalu,čak se neda ni pomusti, zovnem veterinara on dođe oko podne ona dobila i u zadnju. I samo pola vimena tvrdo ko kamen ali samo poviš sisa, veterinar im dao injektore za krave u laktaciji MASTIQUICK od 5g a sastav je Prokain benzilpencilin 100mg
Streptomicin sulfat 100mg
Neomicin sulfat 100mg
prednizolon 10mg
Jutros joj ja dao i sutra ujutru imamo da damo danas je već bolje ali prva je tvrda pa se bojim da neostane bez mlijeka u njoj inače krava se otelila 16 novembra.
Kod mene danas isti slucaj jednoj kravi zadnja desna sisa sad na vecernjoj muzi stvrdnula se i promenila ta cetvrt boju ,odmah sam zvao veterinara da ga pitam dal da stavim mastalonu jer ih imam one j rekao da stavim :) Videcemo ujutru kako je ! Krava je u 6.laktaciji i u svakoj je ta sisa bila problematicna prva tri meseca nakon teljenja sve ok posle toga se upali i jedva se izleci do zasusivanja :) I tako sve u krug :) Ne znam sta da radim , oko nje bas pazimo higijena je uvek na 1.mestu ne dozvojavamo da se zaluzi vime perem povremeno nakon muze ide ona zastitna tecnost i nakon masinske muze obavezno proverim rucno ! Koji je razlog ove upale ?
 
Kod mene danas isti slucaj jednoj kravi zadnja desna sisa sad na vecernjoj muzi stvrdnula se i promenila ta cetvrt boju ,odmah sam zvao veterinara da ga pitam dal da stavim mastalonu jer ih imam one j rekao da stavim :) Videcemo ujutru kako je ! Krava je u 6.laktaciji i u svakoj je ta sisa bila problematicna prva tri meseca nakon teljenja sve ok posle toga se upali i jedva se izleci do zasusivanja :) I tako sve u krug :) Ne znam sta da radim , oko nje bas pazimo higijena je uvek na 1.mestu ne dozvojavamo da se zaluzi vime perem povremeno nakon muze ide ona zastitna tecnost i nakon masinske muze obavezno proverim rucno ! Koji je razlog ove upale ?
probajte kravu da lecite sa Excenelom intramuskularnu i nekim cefalosporinskim injektorima lokalno. Ako to ne pomogne bilo bi pozeljno da se uradi mikrobioloska analiza mleka(to mozete da uradite u bilo kojoj humanoj privatnoj laboratoriji cena bar kod mene 300-450 dinara
 
mark 3 * probaj sa gorivo * mesavinu.kao za motornu testeru. ja sam do sad izlecio 3 puta vime.lecenje traje 3 dana. kad namazes i ako je vruco u roku od 2 sata vadi teperaturu.
 
Neznam kako je mom kolegi "Igorvet" promaklo da ispravi "Mark3" da se EXCENEL govedima ne daje intramuskularno nego subkutano odnosno pod kozu
 
Excenel se moze davati i i.m. mi smo ga na karantinskoj farmi po preporuci profecora Milovana Jovicina davali i.m. bolesnim kravama
 
Prvi put cujem od vas dvojice za to, ako neverujete meni pogledajte uputstvo o koriscenju leka excenela. Svinjama se daje intramuskularno
 
Bez ljutnje kolega samo mi reci gde si to procitao to jest nasao?
 
Kod mene je krava sad dobro!posljedice upale je ostalo kao orah tvrdo u sisi,najvažnije je da se vratila na isto mlijeka koje je davala prije upale,osim injektora mazali smo nekom masti al sam zaboravio kako se zove nešto na bazi joda dao mi veterinar,a kad je nje nestalo rekao mi da namažem svinjskom masti 2-3 puta.
 
Pa eto cuo si prvi put,ako jos budes slusao,cuces i jos koji put,ako profesor sto radi na fakultetu I na institutu kaze da se daje i.m neznam sta ti onda imas da se iscudjavas???
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetu,svakako vise ljudi imaju vece znanje od jednog. Pimecujem da si se uvredio, ali ne vidim rezlog zasto! Cenim to sto je profesor rekao i nemam nista protiv toga ali ti to iznosis sa tolikom samouverenoscu kao da je taj profesor napravio excenel. Na mnoga pitanja si dao dobre odgovore samo si mene iskulirao kada sam te pitao za parametre!
 
Ne,nisam se uvredio jer nisam sujetan svako gresi pa i ja.Iznosim sa samouverenoscu zato sto iza tog profesora stoje godine iskustva i rezultati.A sto se tice parametara neznam ih na pamet jer mi nije potrebno da ih znam zato sto se ne bavim laboratorijom nego se bavim reprodukcijom,ja odnesem krv kod kolege u laboratoriju i on mi javi dali je sve u redu ili ima odstupanja.Parametre imam negde zapisane,ali lagao bih kad bi rekao da ih znam napamet i da sam se trudio da ih pamtim.
 
Sta moze biti june oko 150 kg se ukocilo i ljula se kao da je pijano,mislim ukocene su mu noge Prvi put to imam ,ni veterinar nezna sta bi moglo biti.
 
Tipicni simptomi tetanije su nervoza premor grcevi facijalne muskulature teturanje i konvulzije..... Obicno usled deficita magnezijuma .
 
Nazad
Vrh