Bolesti i lečenje krava

Molio bih uvažene članove da malo prokomentarišu, kravu smo zasušili 10 decembra a 16 januara joj izlazilo 9 mjeseci da se oteli a 285 dana mislim oko 22 januara a ona se otelila 8 januara kod nas se otelila 4 puta inače smo je uvezli, davala je do sada od 20 do 22 litre mlijeka a sada oko 13 litara,da li je to posljedica što je malo bila zasušena, jer nema tragova upale vimena.
 
по мени рано се отелила и није спремила виме како треба, само грувај храну људски и не брини
 
To moze biti jedan od razloga za smanjenje mleka , ja praktikujem da zasusenje traje bar 45 dana.
 
Zasusenje nebi trebalo da bude krace od 60 dana,posledica smanjene kolicine mleka je ne spremnost vimena za laktaciju.
 
Zasusenje nebi trebalo da traje ni krace ni duze od 60 dana zbog nakupljanja progesterona u krvi jer se to posle odrazava u tezem ostajanju steonosti.
 
Ja sam napisao "bar" 45 dana ,i to mi je neki minimum posebno sa kravama koje su mlecnije i koje teze zasusuju.
A sa steonosti nemam problema obicno ih osamenjavam 35-45 dana posle teljenja(tad potrazuju).Cak mi se desavalo da se krava dva puta oteli u toku kalendarske godine.
 
Ja sa problemima sa ostajanjem steonosti nemam,posle telenja pregledam 30-i dan i ako treba isperem tako da je sa 45 dana cista i spremna za osemenjavanje....
 
Moji roditelji su uvijek držali 2 do3 krave,držali su križane buše koje su davale od 10 do12l mlijeka i nisu imali nikad problema sa zasušivanjem,2007g uvcozimo 3junice i od tada nastaju jedini problem oko zasušivanja , čak smo zvali veterinara on im je davao injektore za zasušenje na 50 dana ali i to nije sigurno i do danas muka mi je kad ih treba zasušiti.Junice su došle steone 2 otele mušku teled a 1 žensko, žensko tele smo odhranili i ona mije dala dosad najviše mlijeka 26l kada smo jezasušivali muka brate,ta junica mije u 3 laktaciji otelila se pre 20 dana i daje 24l mlijeka stim što još primiče a sjemenjena samo 5 dana posle ove što daje 13l a razlika u teljenju 22 dana, i nije mi svejedno kad ih pomuzemo ova 12l a ova 7 l. mlijeka.
 
Pa i kako da ti bude svejedno ,ista stala ,isti uslovi a skoro duplo mleka nek ti je korisna.A sto se zasusivanja tice ja samo izmicem hranu maksimalno.
 
Pitanje za veterinare.Krava daje dosta manje mleka u jednu sisu, verovatno je prelezala neku upalu ranije. Da li ta sisa moze da se izleci i ako moze, kako?
 
Evo mog problema, za vrijeme ove hladnoce (grozote), krave dobile proliv, tretirao sam karbo animal i proslo, nije bio ekstreman proliv, ali jedna krava poslije oporavka nece da jede silazu (koja je dobrog kvaliteta), sijeno jede normalno, koncentrat jede ali silazu malo ili nimalo i vec se vidi da gubi kilazu, mlijeko. sta bi valjalo pokusati?
 
Ne bi smela da gubi kilazu na senu i koncetratu, proveri je na ketozu.Ovo sto je Sava napisao je dobra primama , mozes i da po silazi bacis i malo kristal secera.
 
Nazad
Vrh