Bolesti i lečenje krava

Ja obicno pomuzem kravu 2h posle teljenja pa napojim tele :)
 
@djendrag,nema potrebe zuriti sa kolostrumom,ostavi tele da se malo odmori ipak je to veliki stres za njega bio.Ja dam odprilike za sat ipo do dva.Kolostrum sto mi ostane uspem u flasu i stavim u zamrzivac,u zamrzivacu mze da stoji godinu dana i da ne menja svoj sastav,jedini je problem sa odmrzavanjem mora se odmrzavati na sobnoj temperaturi,ako se zagreva na sporetu onda dolazi do zgrusavanja proteina i kolostrum dobija vrednost obicnog mleka.
 
ја сачекам сигурно 2 сата, за то време организам краве ће да повуче колико њему треба и никад ми се није десило да крава изгуби калцијум након прве муже, у суштини након тељења теле се пребаци у бокс, и ми идемо да попијемо кафу и част и да се разговарамо, повремено се обиђе и крава и теле и кад стоје и једно и друго онда мужа

изузетак ако је теле крупно и теже тељење, онда га надојимо лежећи и не оптерећујемо се никад колико ће да попије пола литра или 3, ако попије мало на следећем дојењу ће више, уколико попије доста следеће може и да прескочи
 
hvala Vam ljudi na informacijam i ja se slazem sa Vama oko svega sto ste naveli o kolostrumu i hranjenju teleta, pogotovo kolstrum ostaviti u zamrzivac, to su nam prije 10 god. savjetovali strucnjaci iz Holandije, jer davanjem kasnije kolostruma tele cisti organizam od parazita, i ja to praktikujem, a i ovo sto kaze cika_jova oko potreba kalcija koji krava moze uzeti iz kolostruma mi se cini dosta dobro, mada koristim sano prenatu u suhostaju i nemam problema sa ustajanjem krava.

---------- Poruka napisana u 14:31 ---------- Prethodna poruka je at 14:29 ----------

e da i cast poslije telenja je obavezna a i uvijek ima raspolozenih za poneku casicu...
 
U predhodnom postu napisao sam da dezinfekujem stalu ispustio sam da napisem da ispred vrata postavio sam dez barijeru poklopac od sporeta zivu sodu preko sundjer nakvasen vodom kroz to bi trebao svako da prodje ko ulazi u objekat u pocetku su me komsije posmatrale sa cudjenjem ali uverili su se da je to uredu slazem se sa igorvet.i vetrinari prolaze kroz barijeru kada ulaze u objekat.
Sto se tice zadajanja teleta nikada nezurim najmanje dva sata posle telanja nekad i duze,dok odmori tele i krava a mi nazdravimo takav je red:ppozdrav:
 
Pozdrav forumasi... Mene zanima zasto krava nakon mokrenja okrene glavu njusi i ponekad lizne tu mokracu... Imam samo jednu kravu,dobija sve potrebno koncentrat,sijeno,vodu... Jel ima neki nedostatak u tome svemu??
 
Dajem,a imal neka odredjena kolicina i jel zajedno sa koncentratom da mijesam so???
 
Ma znam ,al imam samo tu jednu kravu i nebih volio da je bas toliko luda :D
hvala na savjetima,a ja cu njoj dati malo vise soli pa da vidim onda kako ce se ponasati :D
 
Ako daješ da jede dovoljno jarme uz to povećaš so, balega će joj biti kao proliv.
 
Koliko mlijeka dnevno se smije davati teletu od 3 dana? Da li bi mu smjeli davati još nešto i ako bi, kad? Majka mu je umrla po porodu pa prvi dan nije ništa jelo...
 
Оно би требало да пије колострум, ако њега нема онда се препоручује да се размути једно јаје у 0.3л воде, додати пола кашичице рицинусовог уља и 0.6л пуномасног млека да попије

ако је већ изгурало 3 дана онда може млеко од које било краве по мени и потребно је мало више да се води рачуна о њему - да му се дува у ду*е, док не ојача
 
Nazad
Vrh