Bolesti i lečenje krava

Колико се милилитара парафера (гвожђа) даје отељеном телету, да ли беше мање од 10мл или више.
 
Nevidim razlog zasto bi mu davao,nije to prase pa da nema dovoljne kolicine gvozdja u sebi.Ja nikad u zivotu nisam davao gvozdje teladima,a radim veterinu vise od deset godina....
 
Davao sam Vitoligam dok sam ga mogao nabaviti.Davao sam odma po rodjenju,treci dan,sa mesec dana,sa tri meseca i da lje sam davao na svaka 3-4 meseca.
 
Не знам зашто ви сматрате да не ваља дати телету витамине по тељењу,у мом случају теле се отелило без аномалија али је мало-ситно нрће да сиса када га понудим на кантицу само мало повуче и стане више га заливам него што вуче из кантице.Иначе ради се о женском телету која су по природи вреднија од мушких али ово је баш лењо иглаву му је тешко да дигне. Па шта би сте му ви радили не бисте му дали ништа да буде мало живахније.
 
Ko je rekao da mu se nemogu davati vitamini po rodjenju ja sam ih davao teletu cim se rodi dok sam taj preparat mogao nabaviti.Ja sam samo rekao da gvozdje nisam nikad davao teledima.a vitamini se mogu dati.
 
Kod mene u selu je kruzio vec duze vreme ocekivao sam ga i dosao je cim sam primetio odmah terapija imao sam zalihu lekova tako da sam odmah cim sam primetio poceo sa terapijom sad sledi dezinfekcija jel ocekujem telanje oko 20.02. i oko 01.03 da nebih rizikovao sa teladima koju ocekujem.
 
Dezinfekujem celu stalu oprskam je oksidocidom na deset litara vode kesica nesteti kravama prvo ocistim sve lepo i prskaj svuda po podu zidovima krecim svakog proleca i jeseni i oprskam i u toku godine bar dva puta jos ako imam nesto za prodaju i dolaze kupci posle prodaje odmah jel i trgovci prenesu virus jel koliko sam video retko ko od njoh ocisto kamion a kamoli oprao svaka cas svakome al takoje
 
Jedan savet kolegama,dosta bolesti moze da vam donese veterinar i to 90% na obuci,zato stavite u jedno korito rastvor masne sode i ubacite sundjer koliko je i korito i ko god da vam dodje pre ulaska kod stoke neka ugazi u sodu,ja to radim vec godinama.
 
Ko je rekao da mu se nemogu davati vitamini po rodjenju ja sam ih davao teletu cim se rodi dok sam taj preparat mogao nabaviti.Ja sam samo rekao da gvozdje nisam nikad davao teledima.a vitamini se mogu dati.
mene interesuje davanje kolostruma teladima, kakvo je Vase iskustvo, sta kaze nauka, pitam iz razloga sto ja vec godinama dajem kolostrum odmah po telenju, sto prije to bolje, medjutim jedan veterinar mi rece da najmanje tri sata treba sacekati od telenja pa tek onda davati kolostrum?
 
Ја никад не журим да задојим теле одмах по тељењу увек мало сачекам макар сат времена, али све зависи и од телета у предходна два тељења где ми је јуница отелила двојке а друга крава једно,та телад само пар минута по тељењу су устала и сама почела да траже сису док насупрот њима ово што се отелило прекјуче тек је данас само помало почело да вуче на кофицу када смо му давали колострум морали смо да га заливамо адавали смо тек после 2до 3 сата по тељењу и то још није ни устало на ноге. Не треба журити а ни много одлагати.
 
Nazad
Vrh