Bitcoin [sta je to i kako radi]

Ti ako prodas nesto imas kao dokaz kupoprodajni ugovor ili bilo sta. A ti od prodaje kripto valuta nemas pokrice. Kad prodajete kripto valute preko racuna pazite da ne predjete 20.000€ tj u dinarima koliko je stavio Spajki. A za vece sume se radi drugacije, ima ljudi koji se time bave, drugar je unovcio 100.000€ za 7% provizije u kešu, sa wallet-a na wallet.
Pišete svašta u temi a ne znate ni jedan najmanji deo kako funkionise, osim clanova koji se vidim time bave i znaju materiju.
 
drugar je unovcio 100.000€ za 7% provizije u kešu, sa wallet-a na wallet.
Pišete svašta u temi a ne znate ni jedan najmanji deo kako funkionise, osim clanova koji se vidim time bave i znaju materiju.
ovde svi imaju drugare koji su digli novac ili su culi za drugarovog drugara da je digao novac
a ovi koji se razumeju nisu napisali nista konkretno :ppozdrav:
 
Pa dobro, ali ti odnegde možeš da izvučeš izvod da si promenio neke koine/valutu za te pare, nisu baš došle niizčega :) Nisam valjao belo pa da nemam baš nikakvo pokriće ;) Uostalom, čekam da dobijem čoveka iz NBS koji će mi dati konkretne informacije. Ako ne u toku večeri onda sutra.
 
ovde svi imaju drugare koji su digli novac ili su culi za drugarovog drugara da je digao novac
a ovi koji se razumeju nisu napisali nista konkretno :ppozdrav:

Moja imovina u coinima jos uvek je u okviru one cifre sa kojom mozes da vrtis preko racuna legalno tj da te ne kaci porez. A kad bih usao ozbiljniju pricu isto bih tako unovcio za 7 ili 10% zavisi koliko ko uzima a nekoni i vise. Za ovo ja znam iz prve ruke, a ekipa koja je unovcila je iz Novog Sada. To je bilo pre godinu dana sad verujem da ih ima jos koji to rade.
 
E ovako, sad sam se čuo sa drugarom iz NBS, i stvari su sledeće:

1. Najveći iznos za podizanje gotovine iz banke bez da vas neko nešto pita je 15 hiljada eur.
2. Prilikom deponovanja većih sredstava morate priložiti neki papir kojim pravdate tu količinu novca.
3. Ono najbitnije: MOGUĆE JE novac od bilo koje kriptovalute deponovati na vaš račun jer bilo koji e-wallet ima mogućnost za izvlačenje izvoda koji banke prihvataju kao dokaz o preklu novca, koji se po zakonu tumači kao novac "koji je nastao na osnovu trgovanja valutama tj. zarada na osnovu kretanja kursa valute" (tako nešto...)

Uostalom, kazao mi je da pre bilo kakve transakcije kontaktirate banku kako bi vam ona dala instrukcije za prenos sredstava...
 
To je onda dobra vest ako ste se dobro sporazumeli. I jel ti je rekao do koje cifre mozes da primis uplatu a da te ne oporezuju?
 
Da, rekao mi je da što se države tiče ona ne te ništa ne oporezuje, jedino je razlika od banke do banke za provizije i ništa drugo.
 
Dakle ne mozes bez dokazivanja porekla para da podizes neogranicenu sumu novca.Sto se tice poreza drzavi zovi nekog drugara koji radi u poreskoj upravi.Ovaj iz NBS to ne zna.
 
Tako je. Potrebno je imati dokaz o poreklu novca jer su sad baš pooštrili provere. A nakon toga je moguće podizanje uz predhodnu najavu.

A videću da iskopam nekoga iz poreske, mada ovaj drugar je prilično upućen u dosta stvari, ali zarad davanja pravih informacija iskopaću i taj info :)
 
Ok, prica je pocela da se svodi na isplatu, odnosno podizanja novca iz banke.
Aj sad objasni na kakav nacin mozes otici u banku i uloziti na racunu 300.000 e ili 500.000 ili 1 milion a da potom ne pokazes poreklo tih novaca?! To ni u jednoj citavoj banci na zapadu ne prolazi. Pitanje za Proximusa.
Cak i novac koji se dobije u kazinima ili na loto mora imati adekvatan dokaz. U svakom slucaju vlada luda uzbuna u banci kad im saopstis za takvu svotu novca da zelis ulagati na racunu.
 
Peet, nisi me ispratio nešto. Napisao sam gore, "svaki e-wallet ima dokaze o transakcijama". A to ti je dokaz o trgovini (legalnoj) ALI pre svega toga preporučuje se da se kontaktira banka kako ne bi došlo do zabune ili problema...

Znači još jednom: SVAKA TRANSAKCIJA valuta IMA trag, tj. izvod transakcija koje su legalan trag novca koje deponujete odnosno povlačite.

Ali ajde da se vratimo na stvarnost... Ko od nas ima realno toliko para da se sada lomim ovde i objasnim kako funkcioniše sve... Ako nekoga interesuje, nek' okrene banku, gugla, otkud znam, nisam ni ja sveznajući jbga, znam koliko meni treba... Ja imam toliko da ne bih morao da pravdam poreklo novca, ali ako neko od vas zaista ima za par stotina hiljada onda bi trebalo da potraži savet nekog stručnjaka iz oblasti ekonomije i kriptovaluta. Ja sam silom prilika u ovome jer sam u IT svetu... :)
 
Peet, nisi me ispratio nešto. Napisao sam gore, "svaki e-wallet ima dokaze o transakcijama". A to ti je dokaz o trgovini (legalnoj) ALI pre svega toga preporučuje se da se kontaktira banka kako ne bi došlo do zabune ili problema

Znači još jednom: SVAKA TRANSAKCIJA valuta IMA trag, tj. izvod transakcija koje su legalan trag novca koje deponujete odnosno povlačite.

Ok je to imas ti izvod od wallet-a odakle tebi novac, tj ti imas poreklo imovine i oni tebi nece da oduzmu sav novac kao ne legalno stečen, ali posto nas poreski sistem jos uvek ne prepoznaje takvu trgovinu da bi te oporezivao normalno i da ti bez limita trgujes tj upalcujes i podizeš ( kao u nekim zemljama) i kad prekoracis tu cifru od 20.000 eura u kalendarskoj godini poreska ti zakuca na vrata sutradan od uplate
 
Kako mi sinoć reče drug, to je novac koji je stečen trgovanjem valutama na berzi (tako ga naši tumače) i neće niko da ti zakuca na vrata. I napisao sam tačnu cifru za maksimalnu dozvoljenu vrednost, nije 20k neko 15k evra. I to nije na mesečnom nego na dnevnom nivou. Kao što rekoh sinoć, videću danas ili ovih dana da iskopam nekoga od ljudi iz poreske pa da dobijem informacije od njih...
 
Bravo Proximus, da i to isteramo na čistac...
Nego, interesuje me i ovo.
Ako će sav bitcoin da se iskopa do 2020, šta posle sledi?
Kopanje je overa transakcija, za koju se dobije nadoknada. Ako nema nadoknade, što bi neko trošio struju, pa samim tim i trgovina ne može da se verifikuje. Čim nema overe, nema ni trgovine i u tom trenutku ostaje zaleđen sav bitcoin i pare koje su uplaćivane za njega.
Ima li za to rešenje ili je to daleka budućnost o kojoj niko još ne razmišlja?
 
Eee Brko, to je pitanje na koje svi mi čekamo odgovor :) Niko (sa sigurnošću) ne zna tačno da li će se i šta desiti kad se sve izrudari... Neko predviđa baš tada da će biti BUM i da će cene da odu u nebesa, a neko kaže da se neće desiti apsolutno ništa :)

U principu, dobićemo jedan zatvoren krug jer neće više biti rudarenja već samo prodaje i obrta i upravo od toga (kao i za sve inače) će zavisiti cena i dalja budućnost sa tim.

A ima i jedna dobra, možda i najbolja stvar u svemu tome te 2020-te godine, a to je da će ultra-brzi kompjuteri i gejmerske kartice i oprema moći da se uzme za male pare jer masa ljudi neće znati šta sa njima više da radi :osmeh:

Šalim se malo, ja bih to voleo, ali 99% ljudi će se prebaciti na druge valute koje mogu da se rudare i tako u nedogled...
 
Upravo to... ionako ih je na na spisku ove moje aplikacije (kriptovaluta) već preko stotinu.

Možda prvi kandidat je upravo i dalje bitcoin, samo unapređeni- odnosno ovaj bitcoin cash(BCH).

Nastavlja se lagani rast cena, vratile su se negde na prvi "stresni" nivo koji je bio - BTC je cca 8000$.
 
Pišete svašta u temi a ne znate ni jedan najmanji deo kako funkionise, osim clanova koji se vidim time bave i znaju materiju.

Evo kolega, da probam da analiziram vašu opasku.
Pošto posedujete kripto valutu, u vašem interesu je da razjasnite i većini objasnite kako ovo funkcioniše da bi uložili svoj novac.

Kolega Kimi kopa i on time ne uvećava vrednost kripta nego ga smanjuje, jer se količina kripta uvećava.
Vrednost kripta uvećavaju kupci sa pravim parama. Što se više para ubaci u igru to je i vrednost veća.

Pa ko ima kripto valutu, njemu bi trebalo u interesu da bude da je što više ljudi kupi. A da bi je neko kupio, mora da mu se objasni šta i kako.

Valjda je ovo dovoljno jasno.
 
E ovako, sad sam se čuo sa drugarom iz NBS, i stvari su sledeće:

1. Najveći iznos za podizanje gotovine iz banke bez da vas neko nešto pita je 15 hiljada eur.
2. Prilikom deponovanja većih sredstava morate priložiti neki papir kojim pravdate tu količinu novca.
3. Ono najbitnije: MOGUĆE JE novac od bilo koje kriptovalute deponovati na vaš račun jer bilo koji e-wallet ima mogućnost za izvlačenje izvoda koji banke prihvataju kao dokaz o preklu novca, koji se po zakonu tumači kao novac "koji je nastao na osnovu trgovanja valutama tj. zarada na osnovu kretanja kursa valute" (tako nešto...)

Uostalom, kazao mi je da pre bilo kakve transakcije kontaktirate banku kako bi vam ona dala instrukcije za prenos sredstava...

Da li ti je drug rekao da li NBS priznaje kriptovalute kao sredstvo trgovine? Podatak koji sam ja našao datira još iz 2014. godine i na sajtu NBS ne vidim nikakvo novo obaveštenje o tome pa zaključujem da politiku prema kriptovalutama nisu ni menjali...
http://www.nbs.rs/internet/cirilica/scripts/showContent.html?id=7605&konverzija=no

Imajući u vidu ovakav stav NBS svi dokazi o poreklu novca koji potiču iz walleta ili bilo kojih internet menjačnica koji se podiže sa računa vrlo verovatno neće biti uvaženi ili grešim?
Moj prijatelj koji radi kao freelancer i mesečno podiže oko 1.000-2.000$ mi kaže da svaki put kad dođe da podigne taj novac mora da popuni upitnik u kome navodi poreklo tog novca. On uglavnom upisuje tu kao poklon prijatelja ili donacija rodbine ili slično, bar kako on kaže... Verovatno pošto to nije prevelik iznos da ne vrše neku detaljnu proveru... I to lice koje mu uplaćuje novac je fizičko lice pa je u tom sličaju ovakav navod i prihvatljiv.
Međutim, prilikom trgovine kriptovalutama preko internet menjačnica na račun banke vam novac isplaćuje ta internet menjačnica na kojoj ste kriptovalute prodali i to je pravno lice, nije fizičko lice, i koliko sam ja uspeo da vidim gotovo sva ta pravna lica su registrovana u poreskim rajevima, što dodatno pogoršava stvari...

Po mom mišljenju jedini način za prodaju velikih iznosa je lično za keš, svaka druga trgovina koja bi išla preko internet menjačnica i banke bi sigurno bila problematiča.
 
Poslednja izmena:
Pitao sam ga još pre nekog vremena o tome i rekao je da NBS "nema stav" još uvek, u fazonu je niti prihvata niti ne prihvata... (šta god da im to značilo) U fazonu je da tamo postoje neki ljudi koji bi trebalo da se pozabave time, ali ih prosto ne interesuje...

Uglavnom, s'obzirom da znamo da u Srbiji ima ljudi koji trguju koinima pretpostavljamo da NBS neće praviti problema... Tj. dok se oni ne oglase drugačije, pretpostavljamo da je trgovanje legalno i dozvoljeno :)
 
Nazad
Vrh