Balkanska koza

nisam mogao da ih okrenem, sta mislite jesu li ciste balkanke, mlade su i dosta sitne ali po boji bih rekao da jesu
 
al3mza.jpg

1414i86.jpg
Idem sa nekog prednovogodisnjeg slavlja pa neznam jel sam ja u pitanju ili je ovo malo natraske
 
Jeste njegov. Jednu kozu imaju odozdo sa kosova i ima bakarnu crvenu boju sa kratkom kostreti a kazu da je u dva jarenja imala petorke, medjutim obe godine su imali lose seno i mislim da je samo jedno prezivelo iz prvih a od drugih nijedno. Mislim da je ta koza fenomen i ovako u kozarstvu :)
Za cetvorke stvarno neznam, trojki ima, samo kazem to zavisi od ishrane, kako se koze neguju i dosta od same genetike koze.
 
Ima ih koje su koscatije ali su manje mesnate i duze im treba da udju u priplod i postignu krajnje dimenzije. Ako se rano pripuste i lose hrane ostaju sitne. Mada malo ih i kostret cini vecima :)
 
Ima ih koje su koscatije ali su manje mesnate i duze im treba da udju u priplod i postignu krajnje dimenzije. Ako se rano pripuste i lose hrane ostaju sitne. Mada malo ih i kostret cini vecima :)

Nemanja drug, moram da te ispravim.
Nije tako da su balkanke manje mesnatije od alpina i sanskih i da su koscatije. Naprotiv bas je suprotno puno su mesnatije i deblje od alpina puno vise mesa imaju.... lakse se debljaju na pasne uslove i u krsevitim krajevima imaju veliku prednost...
Za proizvodnju mesa i jaradi za klanje od ove tri rase koje si nabrojao balkanke su najbolje za to, mada i tu ima razlike od soja do soja balkanskih koza pa i do samog zapata i nacina njege i ishrane....
 
Nemam toliko podataka o balkankama, kod nas su skoro pa unistene, ostalo je nesto sitno u oskudnim uslovima i to nemoze da parira sanskoj i alpini. Mozda su kod tebe u CG uspeli da sacuvaju mlecnije i bolje primerke.
 
Nazad
Vrh