Balkanska koza

ma znam crni, nazvacu tog coveka sigurno da se dogovorimo, najvise bi mi odgovaralo naprolece da pazarim ili zensku jarad ili prvojarke. cena je stvarno niska pogotovu zato sto imaju papire i moze se uzeti podsticaj za njih. obici cu i naseg clana made in matejevac takodje pa cu videti s njim kako i sta mozemo da uradimo oko tih registracija i dokumentacije, zasto i on da ne uzme neki dinar preko. cim dodjem do nekih novih informacija javljam vam.
 
Hvala bogu blizu ste ti i Matejevac,pa lako moze da se ostvari dobra saradnja.Sve najbolje drugari i veliki ozdrav:ppozdrav::ppozdrav:
 
Поздрав козарима,
каква је ситуација са укусом и мирисом млека код балканских коза? Да ли је код њих израженији него код ових новијих сорти?
 
Sto se mene tice,to je sve stvar higijene i veoma je bitno da se jarac drzi odvojeno od koza za muzu.Probao sam mleko od sanske,obicne domace bele koze i od mojih alpskih~nijedno se ne "oseca" ako je higijena stale na nivou.:ppozdrav:
 
I kad je jarac zajedno sa kozama ne oseca se mleko ako je higijena dobra. U principu sam definicija mleka kao proizvoda kaze da ono treba da ima vrlo blag miris zivotinje od koje je.
 
Da se vratim na podsticajna sredstva, jeste 4000.00 po grlu, ali da bi dobio treba da placas penziono i socialno preko poljoprivrede sto je nesto preko 70 000.00 sto znaci da najmanje 20 grla imas da bi bio na nuli. Srbija (vlast) nebi bila to sto jeste da nije smislila caku da iskoristi seljaka pa je tako uredbom propisala da ti moras da isplatis svoje dugovanje do avgusta, a oni ce tebi pola subvencije sada a pola kad bude para (i ako ga bude) u budzetu. Nije mi namera da te obeshrabim, ali mislim da ne mozes da racunas na nesto para preko bar ne sa mali broj gla.
Izvinjavam se kolegama ako sam iskocio iz teme i sto sam bio malo ostrascen.
Velimire nisam merodavan da procenim na ukus i miris (jer volim kozje mleko i sir), ali kako kazu ljudi koji kupuju od mene sir i mleko da su iznenadjeni kako se ne oseca (ma sta im to znacilo), uostalom kako kaze Nemanja svaka zivotinja ima svoj miris. Uzgled moj jarac je sa kozam.
 
ja znam za par primera kozara cije mleko (sir) stvarno mirise ima neki opor miris i ukus. e sad dali je do higijene, ishrane ili do koza nebih znao jer neznam u kakvim uslovima drze te zivotinje. mada ima jedna fora i kod ishrane koza, nikako ih ne terati u pasu kad procveta bela rada, mleko i sir tad 100% dobijaju gorak ukus. to je moj cale ove godine uradio da je uveri da li je zbog toga jer zadnje 2 godine u tom periodu kad pocnu da pasu belu radu mleko po malo gorci. sad znamo za jadac, bela rada nikako. A sto se tice podsticaja i za to cu mu naci mesto, razgovaracemo kad se vidimo da ne odmo u off sa temom. Velimire, mozda si mislio na jacinu mleka? ja u stadu imam par balkanki koje daju nesto manje mleka od ostalih ali je zato ono "gusce" jace.
 
Хвала на одговорима,
као мали сам пио козије млеко и није ми се баш свиђао тај мирис и укус не да је јако млеко или да горчи него се помало осећао тај мирис коза, или можда јарца који се на далеко чује у доба парења. И до прошле године сам мислио да свако козије млеко мора да има тај шмек све док нисам пробао код једног пријатеља од његових алпина. И то млеко директно помужено у шољицу сам пробао онако пресно и нимало се није осећало, било неутрално као кравље а млеко које је било у фрижидеру од јутрошње муже се мало осећало. После тога сам одлучио да поред оваца имамо и неку козу...И нађем неку преко огласа и купимо од једне бабе за пет иљадарки и баба рече два литра даје и првојаркиња и узмемо... кад оно нисам ни литар укупно могао да намузем а коза узгред измењала све зубе.... , вратио сам баби ту козу итд., но ајд није ни битно, да не дужим, углавном ни њено млеко се није осећало и схватио сам да може козије млеко да се не осећа.
Ова прича ми и делује најлогичнија, због хигијене и та веза са јарцом у доба парења.
Размишљам да поред оваца почнемо и козе гајити, па ми делују симпатичне ове балканке, поготову црне . Интересују ме ови наводи за количину млека, то 2л и 1,5л да ли је то у врху лактације или неки дневни просек за целу лактацију. И колика је дужина лактације, јел око триста дана или нешто краћа?
 
Koza se ko krava muze 305 dana, mada balkanke ponekad imaju laktaciju koja traje 6meseci , za taj period ima od 180l preko 270, 400, 500 do 800l mleka. Zavisi od mlecnosti i ishrane uglavnom je to 300/400l.
Kada ti neko kaze 1,5 ili 2l , racunaj da je to u sredini laktacije ili na pocetku (100 dana x2l i jos 100x1,5 i onih zadnjih 100x1 ili 0,5l)
Kada uporedis kravlja mleka kod ljudi gde su krave drzane lose i zaprljane i kod onih koji brinu , videces da to itekako utice na miris i ukus mleka.
 
Moje koze su prosle godine bile u laktaciji oko 9 meseci (270 dana), s tim sto su prvih 4 meseca davale oko 1.7l ( prosek) dok kasnije oko 1l sa tendencijom opadanja.
 
Јел то говориш о прва 4 месеца муже, после залучивања јаради или одмах после јарења?
 
made in matejevac, nesto mi to mnogo skromno zvuci, 1.7l u vrhu laktacije? osim ako nisu 1-2 jarenje. mada mogu da kazem da je tako i kod mojih balkanki (3 zute) one mi sad daju jako malo mleka jedva 0.5l na muzu ali zato imam jednu crnu koja daje trenutno preko 1.5l po muzi (znaci oko 3l dnevno). Slikacu ih ovih dana pa cu okaciti slike samo da sredim foto-aparat. Moje koze zasuse negde 2 meseca pred jarenje i jarici sisaju jos najmanje 2 meseca, znaci muzem ih otprilike 8 meseci godisnje (240-250 dana)
 
Izvini Velimire lose sam se izrazio, ta kolicina mleka nakon zalucenja u trecem mesecu i naredna otprilike dva meseca (kazem otprilike jer nevodim jos nikakvu evidenciju). Zatim padne na neki 1l sto se poklopi sa letnjim vrucinama (vidim i ove godine isti sucaj) do recimo krajem septembra kad drasticno opadne kolicina (racunam vec skozne).
Moje koze su jos uvek mlade (2-3 jarenje, uglavnom drugo), ali na stranu to kod balkanki je neki prosek 2l bar tako kazu.
 
Pa tako sam i mislio, mlado stado nisam bio obratio paznju na prethodne postove. Nista ne brini povecace ti kolicinu mleka (nakon 3 kozenja ce se bas povecati). trebalo bi da ti daju bar oko 3l dnevno, ako im pored pase dajes i nesto zobi. Ove vrucine nikako ne odgovaraju nama cija su stada iskljucivo na pasi. Svaku promenu vremena osetimo po kolicini mleka :sta: . sve u svemu nije lose
 
Kolege drzaoci i ljubitelji mozda se ponavljam i neka moderatori ne zamere, ali sajam starih rasa na kome cete pored svih ostalih moci da vidite balkansku kozu bice u dimitrovgradu 23.9 a ko zeli neka ode na obavestenja i vidi detaljni plan izlozbe. Pa se nadam da cu nekog od vas i da upoznam tamo :)
 
Danas zavrsen 5. Niski sajam poljoprivrede i evo par fotografija sa istog


Inace ovo su fotografije koza i jarceva balkanske rase. Prva fotografija moje koze (III mesto), I mesto koze, a i jarac (3. i 4. slika) decko iz Svrljig.
 
Nazad
Vrh