Balkanska koza

Ivanov

Novajlija
Učlanjen(a)
14 Feb 2012
Poruka
6
Здраво Марио, made-in-matejevac, nemanja, желим да вас питам да ли јаради наследи дужина длаке от дугодлаки јарац ако мајка је обична коза?

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.338
Zavisi od majke kao i od jarca. One koze koje u sebi imaju gen od balkanki za dugu dlaku sa dugodlakim jarcem daju takvu jarad. Alpine ili čiste sanske mislim da daju kratkodlako potomstvo i u boji rase, dominantna je bela sanska ili alpino šara nad balkankinom jednobojnošću.
Ponekad se desi delimična dugodlakost kod potomstva, tako da su butovi i zadnje noge dugodlaki a sve ostalo kratkodlako. Onda se kaže da koze imaju čizme :osmeh:

Ivanov

Novajlija
Učlanjen(a)
14 Feb 2012
Poruka
6
Хвала пуно, колико коштати у Србији дугодлаки јараца и козе?

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.338
Po koliko se pogodimo :ppozdrav:
Šalim se, zavisi šta hoćeš, imaš u dimtrovgradu jedno veliko stado, imaš u kovinu a mogu i ja nešto da ti nabavim ali o tome na pp :osmeh:

Učlanjen(a)
19 Apr 2011
Poruka
71
Поздрав Иванов, као што рече Немања може да буде, али не мора да значи. Гени су чудо и никад не знаш кад ће да се пренесу на потомство.

Ivanov

Novajlija
Učlanjen(a)
14 Feb 2012
Poruka
6
Tешко наћи дуго длаких мушко и женско, па су ме питали ово. наше су лепе али је продуктивност ниска.

Astrea

Član
Učlanjen(a)
7 Okt 2012
Poruka
30
Pozdrav svima,
Posto svi ukucani, a ja izgleda najvise, volimo kozje meso i kozji sir juce 29.07. anno domini 2014 sam nabavio dve odrasle koze i jedno zensko jare. Razmisljanje je sledece - posto znanja oko drzanja koza (a i drugih zivotinja osim pasa i macaka) imamo vrlo malo a iskustva jos i manje ovim pravim(o) probu kako ce sve to funkcionise.
Za koze sam pripremio stalicu cca. 2.5 x 3.0 m i ispust-toric cca. 2x2 m. Stalica je ususkana sa 5 cm stiropora, pod i torica i stalice su betonirani. Jedna koza je neki dugodlaki mesanac veci deo bele boje a ima i nesto crne cak i braon, druga je mesanac dlaka je izmedju bele i braon ... nesto zuckasto, jare je njena cerka. U prvoj, vecernjoj muzi dale su nesto iznad 1 litra mleka, tako je bilo i u drugoj muzi, jutros.
Kisovito vreme je napravilo da ima prilicno zelene hrane jer nisam stigao da sve pokosim, na drugoj strani po onome sto sam procitao imace koze dosta "posla" na sredjivanju pojedinih delova parcela od nezeljenog bagrenja i sikare. Za zimu im sam im spremio 35 bala sena a zrnastu hranu mogu da nabavim u svako doba.
Ukoliko bude vreme pokazalo da umem sve to i da radim onda je u planu znacajno prosirenje (barem 50-ak koza) ali sa nekim, racunam prema sadasnjem mom nivou znanja, sortama koje daju vece kolicine mleka da bi cela prica i imala neki smisao ...

Simon Pozar

Član
Učlanjen(a)
13 Dec 2012
Poruka
42
preporucujem ti da par godina drzis rasu koju imas (verovatno neki melezi balkanske) da steknes iskustvo koje je neophodno za neke "plemenitije" rase koje su mnogo osetljivije i zahtevnije.

Astrea

Član
Učlanjen(a)
7 Okt 2012
Poruka
30
Nove gospodje

Evo su i slike mojih gospodja u hotelu za koze

p.s. kako se ovde kace slike... bio sam na gomili foruma ali ne primecujem ovde nesto posebno... zakacio sam nesto ali je nema ...

mario mario

Član
Učlanjen(a)
9 Nov 2011
Poruka
152
koze balkanske rase iz Albanije

- - - - - - - - - -

jarac iz okoline Niksica

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -