Balirka

Ja kad sam bio mlad momak, kosio sam uslužno dosta i takođe sam održavao kosačicu uglavnom preventivno i jedini sam non stop kosio praktično bez kvara.
Uvek su me pitali zašto rastavljam kada radi..
Drugi su radili havarijsko održavanje i nikada nisu znali šta je sledeće za kvar.
Balirku nisam kupio samo iz razloga jer nikada neznaš na šta ćeš naići, pa tako plaćam baliranje preko 20 godina i platio sam u vrednosti dvije polovne balirke, ali nije mi žao kada sam video koje i koliko skupe popravke su pojedini imali usisavajući panjeve i slične stvari..
 
A jbg to je sve ljudski faktor,meni je u detelini uletela s opruga od spremaca, otkinula stift na zamajcu i malo noz sjebalo ali zamenih stift za 5 min i nastavio balirati, kad sam dosao kuci skidanje i ostrenje.

2x u 13 god sam stift otkinuo, obicno kad je presilujem lamela na zamajcu odreaguje pa ne dosje do stifta a i slab mi je 549 za nju pa oseti cim je opterecenje nema snage gurati i onda smanjim brzinu



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ja nemam nameru da vredjam niciju masinu niti rad, Namera mi je samo da vam otvorim oci.

Ne hvalim ja sve welgerice , sto se mene tice w61 i w63 napravljeno da traje i traje.

Ove novije zakomplikovane bespotrebno, i podloznije kvarovima .Nisu lose al za moj ukus ne svidjaju mi se.

Ima i vlasnika welgera koji tupe kako oni baliraju a cim im stane za glupost stoje po nedelju dana da im dodje majstor.

Poceli ljudi i takve izbegavati.

Mora se poznavati masina sa kojom radite i tu nema dileme, a ne kad stane ko tele u nju gledati.Bar da je komplikovano nego prosto ko pasulj.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Evo mi kosimo baš dosta, imamo rotacionu i superior i zubaru,
E prošle god je u selo došla vučena duplex sa vitlovima i gnječilicom kao heder
i rotaciona 3,6m sa gnječilicom
Posao se smanjuje a i površine pod detelinom
za baliranje sinoć sam pisao da 25_30 balirki ima
Malo je selo oko 750_800 aktivnih kuća, možda 100 se greje i 100 ima nešto marve ostali žive kao u gradu a balirke stižu svake god bar 4_5 komada
Naš stari je jako mali 2500ha privatne zemlje ostalo NECTAR, ELL RAWAFED, BU KARADJORDJEVO,
Ja sam u nekoj ekipi koja ispoštuje dogovor i završi čoveku njivu, retko se desi ali se desi da otkaže nečija balirka
Prošle god sam jednom išao da završim seno što je kolega počeo, meni su završili kukuruzovinu kad je moja preskočila
Kolega ima constant i baš radi ne odbija poslove ali možda 30-40k bala godišnje
Moje potrebe su velike pa uradim 25_30k godišnje
Imao sam
velger ap12
David brown
New Holand 264
MARKANT 65
POLJOSTROJ
Cela veka imamo marvu moji se bave isključivo poljoprivredom
POLJOSTROJ volim zbog širokog ulaza i mogućnosti da je tera 539 a i u klasi naj jeftinija balirka
Od kad sam je uzeo u otpadu i sastavio u žetvi 2017 imao sam 180e ulaganja a uradio preko
60 000 bala
Bilo je tu i muke i jeda i svašta ali ide drnda radi nebih je menjao nije isplativo
Bala velika taman za grejanje
Evo do sad oko 1500_2000 bala Sena, trebam 3_4k slame, 1k ječmova
Još 1k livade u šumi, gde su još 3_4 deteline
Soje sigurno na jesen 20k bala
Širok pick up guta za 7m hederom to je bitno
Ove gore nisu mogle za Lexion da baliraju samo 65
A kolegin Constant nemože ni za kombajnom 5 slamotresa astaje mu okolo




Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Ja eto kupim za kumovim fendtom sa 8m hederom i 8 slamotresa, bude po 120 bala u jednom redu.

w730 mi se svidja ufff ali me odbijaju te glupave osovine, ali ona je zver od prese

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ti ne razumeš uopšte
Ja ni u jednom momentu ne PLJUJEM velger, već pričam da nemam posla za skupu balirku!
Jednostavno nema!!!
Reći ću sad jedno momci iz sela pored koji su uzeli nove mašine na kredu, skoro su mi doneli na kućnu adresu 600 bala njihove livade koju su sami pokosili zgrabili i ispresovali i utovarili i dovezli na adresu za 1e bala?
Soju nose po selu za 50din bala
Žitnu slamu 50din bala
Gde je račun ?????



Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Moja prva ljubav je bila ap12 i jako cenim kvalitet koji su nam dali braca Welger ali postoje i mnoge druge prese koje su odlicne i ne zostaju u kvalitetu za Welgerom, izdvojio bih neke iz mog iskustva, Claas,JD, IHC, Gallignani.
 
Moj racun : na 1000 bala potrosim 10-12 litara nafte i oko 3500 din spage

znaci dodje oko 5000 din nesto sitno jace na 1000 bala , sto je 5 din po bali

Utovar i istovar kod nas radnici voze po 20 din.

Neka potrosim jos 5000 na ne znam sta, pice, jos nafte, amortizaciju sta god i da bala izadje 30 din sa svim troskovima

Na 1000 bala dobar sam 20.000 din u odnosu na racunicu sto mi predoci.

Nije za baciti, mada meni realno treba za soju samo za grejanje oko 1000 bala godisnje , imam presu nemam ni jutra deteline godinama, nemam zivaca ,kad god treba balirati kisa pada.Ovako drugima dodjem pobaliram i ne nerviram se.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Jeste a u B KARADJORDJEVO ima deteline čudo jedno, bio sam 1000 puta
A kod nas u celom ataru 50kj ja uradim možda 7-8-10kj u košnji
Potrošnja mala sa 539 na 1000bala oko 12_15l , kanap dobijem jeftino oko 3500 na 1000 bala
Ista računica ali nadji radnike kod nas!!!!
Jako teško
Prošle god sam uradio 5000 bala slame na kućnu adresu za neku farmu na ma neke računice ali kod nas se i slama na njivi kupuje 20e po kj
A imam drugih isplativijih poslova tako da odustajem od toga
Naj bolja računica mi je da prodam Bale na njivi 35_40 din po bali i odem kući



Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Kod nas je prosle godine lik radio 35 dinara po bali sa prevozom i istovarom kuci ,ja tu nevidim racunicu .
 
Sad bas gledam slike mehanizma te MF124 da vidim tu robusnost.

Rubusna limarija nema sta, kad sam video osovinu vezaca da tera lanac , ne moras mi nista vise pricati.Toliko o dugotrajnosti i pohzdanosti iste.Jel razumes da u 40 godina nikad presa prezubila nije niti je to skoro fizicki izvodljivo da prezubi.Trebalo bi negde otkinuti neku osovinu ili zupcanik koji su predimenzionisani da bi prezubila

A sad ti uzmi pa prelistaj slike mehanizma na w61 ili w63 pa se zamisli malo pre nego sto tresnes komentar.Jos uzivo kad bi pogledao

U mom selu ima bar 70-80 balirki.

Kako ja imam posla? Jos me iz okolnih sela zovu sve vise i vise.


Evo do sad 13000 bala prve deteline i jos imam posla nije sva pokosena.

slame imam vec najavljeno 30000 bala

A gde je sruva,treca vrsena, soja sudanska itd.

Razmisljao sam se da prodam ovu i uzmem 730 posto posla sve vise i vise.

Mada mozda bi i sa ovom jos brze isao ali fali mi brzina na traktoru da bih je mogao drzati punim kapacitetom

Cesto mi je prva brzohod spora a druga prebrza , fali izmedju

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


:haha: Tacno sam znao da ces se ti primiti, ali nista ja nisam ''tresnuo'', to je MOJE misljenje i imam pravo na njega.
A i dalje stojim iza toga da MF jede tog welgera, ta presa je naprosto bolje odradjena, veliki broj udaraca, usta ogromna, reduktor k'o sifonjer. Welger cak nema ni kocnicu sto je beskrajno glupo, lavirint pik apa na pogresnoj strani, sto ne znaci da ne bih sutra uzeo dobar primjerak ako je povoljan, nemam nista protiv te masine. Kazes nista se ne kvari na toj tvojoj 61, ajde budi malo realan, to je najvjerovatnije presa proizvedena negdje ''74-''76 pa je; to realno, uostalom i ne treba da se kvari kada joj svake zime promijenis pola vezaca.
Usput welgera nisam tjerao, ali ih je bilo u komsiluku, a 124 jesam.
 
Druze uzmi malo brosure pa se informisi.

Evo gledam katalog te tvoje famozne prese 80 udaraca klipa

Welger 90

Znaci omasio si sve sto si nabrojao

Glupo sto nema kocnicu , pa nema jer joj ne treba , Kako moje igle imaju blize 40 god? Jos original stoje.Menjam tockice na vrhovima svake druge godine i samo gas.

Kakve veze ima gde je lavirint ploca od pikapa? Eto je trci 40 god nikad skidana nije.Znaci lose odradjeno jel? 40 god nije menjana i idalje ide i po tvom ubedjenju ne valja.

Dodji slobodno da izmerimo luft na tvom i mom reduktoru da vidimo koji ima manje lufta( nikad ga otvorio nisam).




Ali to je tvoje misljenje i ubedjenje i ok.Al nemoj druge sputavati zato sto ne vidis dalje.

Doteraj ti nju da vidimo ko koga pojede

Evo i brosure
07ffdf2526c87728d0d0013ed2ee6b5e.jpg


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ima ovde jedna Lifamka kupljena nova 2004/2005 sa novim tipom limarije.Tada su radili a sada i ako rade ne verujem da više prave prese.
Ne valja Welger jer su dobri primerci prilično skupi za svoje godine.Jbg presa treba da je kao nova i da košta tu negde do 2.000 evra i onda je to prava stvar.
Ja sam 99-e išao sudom zbog neisporučene prese na vreme i dobijem sud i advokat mi je savetovao da ne insistiram na novcu nego da tražim neku mašinu u zamenu.Tako sam pristao da mi daju rotacionu kosačicu.Već su 99-e prdnuli u čabar.Prese sigurno više nisu pravili.Firma postoji ali proizvodi mešalice ...a prese i delove ne prave više.Delove prodaju i proizvode bivši serviseri.
 
Kolega Daner balirke poznaje do te mere da bi najbolje bilo da definiše i napravi svoj model balirke sa svim što bi savršena balirka trebalo da ima.
Tako sam i ja na kraju završio sa idealnom kosačicom koju sam više od pola sam konstruisao i napravio, jer to što sam želeo da kosačica ima, nijedna nije imala do kraja rešeno.
Sada imam kontinualni hidropogon točkova i nezavisni pogon dupleks aparata preko elektro spojnice.
Ali, izgleda da postaje problem što nema šta i kome da se kosi..:sta:
 
Iskustvo i problemi nateraju coveka da unapredjuje ( doduse neke ljude nikad ne natraju jer nemaju maste ni volje)

Nekome ne smeta kad odresi 2-3 bale na 1000 , ja bih je zapalio za te 2-3 kad baci.( zato cesto kad iz klupceta izbaci cvor i zapne na zatezac i otkine dobijem napad besnila)

Ali toliko sitnica ima zbog kojoh presa nece da radi idealno i koliko ne prespavanih noci sam proveo dok nisam sve ukapirao, sad bukvalno vidim spagu kad odresi i znam u cemu je problem.

pre neki dan otkinula mi na 800 bala spagu na 3 bale

Evo problem sta je(na slici), urezala se spaga u petlic i nekad zaglavi nece da spadne i otkine je.A glupost ne znam milimetar dali ima ulubljenje.

Piknem tackicu sa utp obrusim smirglom i vozi dalje.

Najteze je dijagnostikovati kvar, najlakse ga je otkloniti, ali to sve ide sa iskustvom, voljom i zivcima
4c1bd8ed813afce8ddbe6fab81d67d82.jpg


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh