Balirka

cisto sumnjam da ces dobiti nesto sa navarivanjem,jer kod lifamki problem nejednakih bala je u tome sto nazubljenu polugu treba precizno podesiti tako da kad je podigne ekscentar ili takozvani bubreg mora da ima prostora 3-5 mm kako bi se stigla na vreme spustiti u početni položaj.Kada je taj zazor mali letva se svaki put ne spusti do kraja pa ponekad se uzupči na drugi ili treći zub od kraja pa iz tog razloga nemogu bale biti iste dužine.Podesi tako da dobijes sto veći zazor a da pri tom isključivač radi .Ako ga pomeriš previše napred desiće se da neće zaustavljati igle nego će se vezivanje nastavljati sto dovodi do namatanja kanapa na petljač i može i da pukne jer lastin rep ne može da skine labav kanap.Eksperimentiši malo sa polugom jer ona je 95% razlog nejednake bale kod male lifamke.
majstor imam isto lifam presu i imam isti problem sa nejednakih bala,samo mi malo nije jasno gde treba da dude taj razmak 3do 5 mm
 
Već sam nekoliko stranica ranije pokušao detaljno opisati kako riješiti problem banana/krivih/kifli bala...
To je čest problem pa bi trebalo skupiti par pametnih glavica s foruma, i napisati zasebnu, zaključanu temu...

Ukoliko se radi o balama koje nisu iste dužine, (a nisu kifle), tu spasa nema...
Sijeno je ove godine, zbog kiša, preveliko, te nejednoliko ulazi u kalup...
Problem može biti samo u prstima pick-upa, ako fale...
 
majstor imam isto lifam presu i imam isti problem sa nejednakih bala,samo mi malo nije jasno gde treba da dude taj razmak 3do 5 mm
lifam.jpg
[/IMG]
 
Pre će biti da je izlizana plastična čaura na osovini zvezde pa sama osovina ima puno lufta, i zato ne možeš lepo da je našteluješ... Zameni tu plastičnu čauru! Kod mene je to bilo!
 
Mico, nas kolega Carapan pita za kocnicu nosaca igala, a ne za kocnicu vratila vezaca.Dakle dole one dvije obloge sto stezu onaj polu mjesec koji je zavaren za nosac igala, inace se to zove ''kocnica zamahivaca igala'' i funkcija mu je da se igle ne zalijecu.
Carapan, tu bi trebalo da stoje dva srafa koji povezuju te obloge oko polumjeseca i oni prolaze ujedno kroz opruge. Samim stezanjem matica sabijas opruge i vecom silom obloge stezu polumjesec, samim tim nosac i igle se teze krecu na svom putu i obrnuto. Bar je na claas_u tako, i tu se steze toliko da opruge budu duzine 25mm.
Kakva je presa u pitanju, marka?
Meni je zbog te kocnice na jd-u kilao sigurnosni na prazno. Ja pitam majstora kaze pritegni malo kocnicu, za po krug i jer se ne vrate igle do kraja, odradi sigurnosna kocnica i pukne sigurnosni saraf. Prema tome sam i stezao kocnicu.
 
na koji vijak mislis

Ne mislim na vijak, nego na valjak u sistemu okidanja...
Nisam pratio temu, pa te molim da ponoviš o kojoj balirci se radi?

- - - - - - - - - -

Da li se kočnice za igle stežu od prilike i kolko bi to bilo, ili se stežu moment ključem?

Kočnice se stežu do same granice proklizavanja.
One su zaštita, da npr. od drndanja u transportu igle ne dođu pred klip (klip nemože do njih, ali može sijeno/slama)

Praksa je: ako balirka ima zaštitu igli s npr. M5 vijkom, te poslije njega pukne glavni osigurač, potrebno je stegnuti kočnicu...

Sve ovisi o kojoj balirci se radi
 
da na tom ležaju se može dobiti potreban zazor kao i na oba dva vijka kod petokrake.ili teraš petokraku napred ili podesiš kuglično ležaj napred bitno ti je da dobiješ špotreban zazor a da pri tome radi isključivač koji se može podešavati sa dva vijka ključem 13.Kod pomeranja ležaja napred obrati pažnju na ona dva ekscentra kroz koje prolazi poluga.nalaze se u onom prorezu ispod dva vijka M10 kojima se podešava hod poluge.

- - - - - - - - - -

Meni je zbog te kocnice na jd-u kilao sigurnosni na prazno. Ja pitam majstora kaze pritegni malo kocnicu, za po krug i jer se ne vrate igle do kraja, odradi sigurnosna kocnica i pukne sigurnosni saraf. Prema tome sam i stezao kocnicu.
Kod JD kad se igle ne vraćaju do kraja nije problem u pritezanju kočnice vratila petljača ako se igle ne vraćaju u početni položaj onda je u pitanju zaobljenost uključivača ili opruge uključivača.Kod tebe je bio problem što je kočnica vratila vezača bila labava pa se igle (zbog zamaha) vrate u početni položaj i još pređu u ponovo podizanje što dovodi do aktiviranja poluge kočnice i kidanje sigurnjaka, a ovo je još izrazitije kad se vozi pod većim brojem obrtaja.Ako je kočnica pritegnuta previše onda nakon isključivanja breg na zupčaniku će svaki put dodirivati uključivač što dovodi do habanja istog.Inače kočnice se ne pritežu moment ključem nego svaka presa ima drugačiju dužinu opruge,debljinu žice i prečnik opruge te se one podešavaju na određenu dužinu koja se dobija stezanjem vijaka.
 
Poslednja izmena:
Balirka je MF20-8, evo slike gde se nalaze kocnice

pretpostavljam da je ovo uputstvo za stelovanje istih ali ne razumem francuski.
 
Pozdrav za sve imam pitanje za ljude koji rade za sa clas 50 presom.Kad baliram detelinu i kad su malo teze bale levi kanap mi se izvlaci sta je problem i dali mogu sam to da resim bez majstora?
 
Ako se izvlaci iz cvora, otpusti malo drzac kanapa (kljuc 22), ili pola kruga stegni petljac (kljuc 19).
 
Sova,a meni se ponekad desi obrnut slucaj,ne skine sa kljuna,pa nabaci sledecu i otkine?
Jel pukne kanap, i onda krene da kupi na petljac. Ako je to skini sanke i tamo gdje se oslanja kanap se stvorio ''ajnzec'', popuni taj dio varenjem, obrusi, malo uglacaj brusnim papirom i to je to.
Obicno je to u pitanju kod klasa.Moze jos biti i da je ostecen petljac, zardjao ili pretegnut petljac ili da je kanap iprevise los.
ps. Ma koliko ti se sanke cinile malo zajedene, to ne smije biti nikako.
 
Nazad
Vrh