Atomizeri

Bas bih voleo da upoznam tog "strucnjaka" koji prska voce sa 250 l /Ha.
Racuna se cela povrsina. Recimo kod mene je 3.2ha, kada se preracunaju redovi prskana povrsina je 70 ari odnosno 1760 sadnica na 5x3. I bez problema uspesno prscem sa 800 litara ovu povrsinu. A uspesno kazem jer ove godine za razliku od vecine leskara na analizi u Fererru sam imao odlicne rezultate - trulez oko 1% i stenica 1.5%. A tamo sam naveo zavisi sta se prsce i sta predlaze proizvodjac preparata. Naravno da recimo u slucaju bakra jesen i prolece idem na 1000 litara rastvora da bi se biljke sto bolje okupale i tada idem na manju brzinu kretanja, a tome prilagodjavam i brzinu. Zato se ovo sve i racuna i onda nema problema. Otvoren poziv za vas ako zelite da dodjete i prisustvujete prskanju i da proverite svaki zbun posle prolaska atomizera.
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzeo ove godine Nardi Atomizer i odlican je. Uzeo sam sa usmerivacima jer dok dodjes do neke 10 godine potrebni su ti usmerivaci da bi lepo ispunio gustu lisnu masu koju ima zbunasti lesnik. Imao sam istu dilemu, a onda sam se konsultovao sa par ljudi ovde, a i preko u Italiji sta koriste. Obicno se rezidbom uvek pokusava dobiti neki razmak izmedju krosnji zbog osuncanosti i provetrenosti. E sad ovo radi perfektno, a videcemo kad dodjemo do 10 godine da li ce se morati prepravljati ili ce isto raditi bez problema. Po meni na ovom kruznom imas velike gubitke jer gornje 1-2 dizne nemaju svrhu osim ako ne prskaju nesto iznad sebe, odnosno kada se sa takvim atomizerom kreces po nekom zasadu gde je iznad tebe lisna masa. Sada sam samo na ovom zamenio plocice sa Lechler diznama i to kombinovanim tr02, idk90-02 i tr03 za deo biljke gde veca povrsina lisne mase. Generalno ti ces najbolje znati sta ce ti odgovarati, a prema tvom rasporedu billjaka (5x3, 5x4, 6x4 ...) i koliko ces sadnica vaditi kada dodje gusto u 10+ godini.
Код нас (Босна) нема избора нових атомизера. Најбоље у понуди је акромеханика, који сам и купио (без усмеривача). Знање и искуство немам, тек треба да учим. Ваљда могу да затоворим дизне које ми не требају, посебно сто ми је засад млад. Размак 5*4, нема ту вађења.
 
Код нас (Босна) нема избора нових атомизера. Најбоље у понуди је акромеханика, који сам и купио (без усмеривача). Знање и искуство немам, тек треба да учим. Ваљда могу да затоворим дизне које ми не требају, посебно сто ми је засад млад. Размак 5*4, нема ту вађења.
Mozes naravno da zavrnes diznes koje ti ne trebaju, ali sta ces kad ti bude visok 4-5 metara. Naravno, svi mi ucimo. I ja i supruga smo usli sada sve da sami radimo iz IT i fotografskog posla (ne svadbari) jer nema radne snage, pa onda sve ucimo iz nule, ali izbegavamo preporuke jer su se uglavnom pokazale kao lose. E sad videcemo kako cemo napredovati, ovde kod nas u selu kad vide da citamo uputstvo svi se krste i kazu sta ce vam to, zakacis i teras. Tako komsija pozajmio od nekog neki atomizer i prskao isto lesku, ali mu stenica i trulez preko 40% unistila. Pa pazi posle 10 godine ces morati da vadis sigurno ponegde kako bi imao ok prinos. Bas iz tog razloga se i preporucuju usmerivaci dok je zasad mlad, a i kasnije kada ga ok orezujes na otvorenu vazu sa granama do 45 stepeni mozes da ga koristis i dalje.
 
Mozes naravno da zavrnes diznes koje ti ne trebaju, ali sta ces kad ti bude visok 4-5 metara. Naravno, svi mi ucimo. I ja i supruga smo usli sada sve da sami radimo iz IT i fotografskog posla (ne svadbari) jer nema radne snage, pa onda sve ucimo iz nule, ali izbegavamo preporuke jer su se uglavnom pokazale kao lose. E sad videcemo kako cemo napredovati, ovde kod nas u selu kad vide da citamo uputstvo svi se krste i kazu sta ce vam to, zakacis i teras. Tako komsija pozajmio od nekog neki atomizer i prskao isto lesku, ali mu stenica i trulez preko 40% unistila. Pa pazi posle 10 godine ces morati da vadis sigurno ponegde kako bi imao ok prinos. Bas iz tog razloga se i preporucuju usmerivaci dok je zasad mlad, a i kasnije kada ga ok orezujes na otvorenu vazu sa granama do 45 stepeni mozes da ga koristis i dalje.
Мислим да густина засада зависи од начина гајења, сортимента, терена и квалитета земље. Гледао сам засаде калемљене леске у 12 години, на квалитетнијој земљи од моје. Истина да се састављају гране на размаку од 4м , али орезивањем се регулише у реду да не смета трактору/машинама. Тако да од вађења на 5*4 нема ништа. Не знам за усмериваче, засад неће дуго бити млад, а искуство људи ценим и верујем им , зато сам одлучио да купим без истих.
 
Мислим да густина засада зависи од начина гајења, сортимента, терена и квалитета земље. Гледао сам засаде калемљене леске у 12 години, на квалитетнијој земљи од моје. Истина да се састављају гране на размаку од 4м , али орезивањем се регулише у реду да не смета трактору/машинама. Тако да од вађења на 5*4 нема ништа. Не знам за усмериваче, засад неће дуго бити млад, а искуство људи ценим и верујем им , зато сам одлучио да купим без истих.
Naravno da zavisi od toga. Kod atomizera sa usmerivacima, barem kod ovog Nardi imas 2 dizne na 1 poziciji i ta pozicija se rotira za 360 stepeni. Kada je na gore i na dole tada je ta zona zatvorena, okretanjem prema smeru prskanja dizna se otvara i moze da se pozicionira od 5 do 175 stepeni i time usmeri gde zelis da prsce. Ovom mogucnoscu dok je zasad mali mozes da korisstis samo 2 ili 3 dizne i time ustedeti na potrosnji rastvora uz kvalitetno prskanje biljaka. Cim si uzeo bez usmerivaca smatrao sam da imas zbunastu lesku, a ne stablasice. Stablasice su jos jedan razlog vise za usmerivace jer je to onda blize klasicnom vocu sa stablom i krosnjom. Naravno da i ja prihvatam savete od onih koji gaje istu vrstu i imaju u upotrebi neku alatku vec duze. Konkretno sam govorio za zbunasti koji se u pocetku i sadi 4x3, 5x3 ili 5x4 da bi se pokrili neki pocetni troskovi dok je prinos manji, posle vec mora da se proredjuje i zbog kretanja sa mehanizacijom i zbog boljeg prinosa ukupnog. I da se ogradim, i ovaj ce ti zavrsavati posao naravno, kao i ostalima. Da te fino posluzi i zaradi novi i bolji kad budes pozeleo da ga menjas iz nekog razloga.
 
Poslednja izmena:
Ako mozete da objasnite malo bolje posto vas nisam najbolje razumeo?
Evo ovako, po recima prof dr sa novosadskog fakulteta i jos par ljudi iza savetodavne sluzbe u kolubarskom kraju, za moj zasad lesnika je dovoljno oko 800 lit rastvora. Ukupna povrsina je 3.2ha, ali pod sadnicama je 70 ari kada se preracunaju redovi bez razmaka od 5 metara. Znaci pod zasadom je da kazemo 1ha i uz koriscenje kalkulatora i brzine i pritiska prema diznama dodje se do potrosnje od 250-300 lit/ha gledajuci celu povrsinu, jer potrosim 800 lit na ceo zasad i biljke budu lepo nakvasene, srednje dizne tr03 fino ispune lisnu masu u sredini zbuna. Rastvor se spremi prema uputstvu kao sto sam nekada spremao za rucne prskalice. E sad kazem u svemu sam nov i ovako sam za sada naucio iz relevantnih izvora sto se mene tice i sto se tice zastite i prskanja lesnika zbunastog. A u okolini sam dosta ljudi video koji prscu i sa manjim kolicinama jer im je cilj da prolete kroz zasad i da imaju samo maglu i to je sve sto gledaju, niti znaju koje su im dizne, niti koja je potrosnja dizni za odredjeni pritisak, sto bi rekli samo zakaci i teraj. Jedan od tih je ove godine ima preko 30% stete od stenice, a prskao je vise puta nego ja. Evo ako instalirate i ove aplikacije, videcete da Lechler vec po defaultu za vocnjake i vinograde stavlja mislim 200 ili 250 litara.
 
Sami smo pravili usmjerivače.
Pršćemo sa 400 L/ha, jabuka m9 sadnja 3,5x1 i 0.8m i kruška na sejancu 4x2 i 3.8x1.5m.
Kod nas su neki prskali i sa 200L/ha, ali vrijeme mora biti idealno bez daška vjetra, tako da su prestali, sa oko 400-500 litara većina pršće
d8a6c911b3847bfa372f0b4027d1f9ba.jpg
a7411a1b8d3d4a43634474ce841e51f1.jpg
5eee1d7b5c6b5909c8b30ad288e5d67f.jpg
00451001924d5b83d03d6faf771dd871.jpg


Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
 
Pa mislim da je uvek dobro uloziti u dobre dizne i zameniti fabricke koje su uglavnom losije. Postoje za vetar dizne Lechler recimo ja sam uzeo IDK 90 jer je kod mene uvek neki vetric, nekad veci nekada manji. Gde su vece sadnice ne smeta, ali gde mladji zasad smeta iako je ventilator na atomizeru 800mm. Ovde na slikama ne znam kakvo ti je vreme bilo, ali imas velike gubitke u letu, vidi da neke gornje dizne ili zavrnes ili ako su duple da im promenis ugao ka dole. Evo na videu nase prvo prskanje, zbog napucavanja pritiska na 15-20 bara prskali smo po 4 reda odjednom :) i naravno trosili preko 1000 lit sto nije normalno.Video prvog prskanja sa YTO504 i Nardi atomizerom
 
Ranko250 dobro odrajeni usmerivaci.

Jer si kupio orginal prave cevi koje idu umesto polukruznih ili si ih pravio.(mislim na cevi na koje se srafe dizne)?
Kod nas jos umesto obicnog lima prave usmerivace od pocinkovanog ili jos bolje prohromskog.
 
Gornje dizne su veće pa zato gore ide jače, ali i ovdje je jabuka dosta niska, kada uđe u krušku to je to, taman visina.
Cijevi su pravljene, od inoxa, izašle su jeftinije, a bolje od originalnih.


Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
 
Ја не могу да схватим ту потрошњу воде по хектару. Па разумем да има смисла код ратартсва, али како може да се користи код воћарства када је негде између редова 4м а негде 8м? Како неко може да каже да треба рецимо 1000лит на обе парцеле од хектара са тим размацима...
 
Pa ima logike, da je jednaka potrošnja, jer nasad recimo na 4m ima određenu veličinu krošnje koja je optimalna za taj razmak, a nasad zasađen na 8m je te širine zbog veličine svoje krošnje, pa na kraju dođe da i zasad na 4m i na 8m imaju ajd da kažemo otprilike istu kubikažu krošnje. Jer neće neko jabuku na m9 podlozi posaditi na 8m širine.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
 
Ја не могу да схватим ту потрошњу воде по хектару. Па разумем да има смисла код ратартсва, али како може да се користи код воћарства када је негде између редова 4м а негде 8м? Како неко може да каже да треба рецимо 1000лит на обе парцеле од хектара са тим размацима...
Ti ne prsces razmak nego samo sadnice, zato i postoji formula koja ti na kraju izbaci pritisak koji utice i na domet i na velicinu kapi i na potrosnju. I imas ventilator/vetar koji dodatno pomaze rastrkavanje cestica. Tebi je bitno da napravis rastvor po preporuci proizvodjaca i da koristis adekvatne dizne za to sto hoces. Tako da biljka na kraju dobije isto ono sto dobije i da radis rucnom prskalicom samo mnogo kvalitetniju pokrivenost i mnogo brze se sve zavrsi. Najbolji su oni kad kazu necu atomizer to mnogo mnogo vise trosi od rucne prskalice :) a uglavnom se radi o opciji zakaci i teraj i nabij pritisak da sisti.
 
Poslednja izmena:
Pa ima logike, da je jednaka potrošnja, jer nasad recimo na 4m ima određenu veličinu krošnje koja je optimalna za taj razmak, a nasad zasađen na 8m je te širine zbog veličine svoje krošnje, pa na kraju dođe da i zasad na 4m i na 8m imaju ajd da kažemo otprilike istu kubikažu krošnje. Jer neće neko jabuku na m9 podlozi posaditi na 8m širine.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
Па можда донекле, јер то зависи и од старости засада. Ако је на 8м размака млад засад онда количина крошње у односу на 4м размака старог засада, дефинитвно није иста, а количина воде је и даље по хектару.
 
Па можда донекле, јер то зависи и од старости засада. Ако је на 8м размака млад засад онда количина крошње у односу на 4м размака старог засада, дефинитвно није иста, а количина воде је и даље по хектару.
A sta je tvoje misljenje oko kolicine primene sredstva? Cilj svakog prskanja je da nema slivanja sredstva sa biljke i da je prodor u krosnju dovoljan da se i unutrasnja lisna masa istretira, odnosno da se sa sto manje troskova istretira kvalitetno potrebna kultura. Shodno tome, cak imamo i razlicite dizne za razlicite primene. Recimo dizne za insekticide i fungicide sistemike ne odgovaraju i za prihranu uopste recimo, a nisu skroz pogodni ni za konktaktne insekticide i fungicide. E sad iskreno formule i prepracune i razlicite dizne mozda koristi 5-10% poljoprivrednika u Srbiji, ostalo je zakaci i teraj. Mozda te buni, kao sto je mene bunilo kad napise proizovdjac preporuka 1000 lit/ha vode. E sad zamisli da ti tvoj vocnjak prsces sa tom kolicinom, odnosno to je u mom slucaju 3000 lit za zasad i sad uzmes onaj kalkulator i on ti kaze 1000l/ha x brzina recimo 6km/h x 5 metara razmak i to podeli sa 10 dizni x 600 (da se prevede u minute) i to izadje 5 litara po dizni u minuti, to ne postoji na trzistu. I uz to sa pritiskom od 82.6 bara (mislim da takav atomizer ne postoji). U razgovoru, jer sam potpuno nov u svemu ovome, taj podatak u deklaraciji znaci da recimo kad ti kazu primena sredstva 30 gr na 100m2 ti onda to fino preracunas uz tu informaciju za primenu kolicine vode po ha i dobijes koliko ide sredstva u 10lit, u 100 lit, u 1000 lit rastvora. Isti princip kao i rucna prskalica. Atomizer treba da trosi isto kao i rucno kad radis kada se sve dobro izracuna, a da mu kvalitet primene bude mnogo bolji jer ti rucno tesko mozes sadnicama nesto vec kad su u 5-6-7 ... godini.
 
Nazad
Vrh