Nekoliko stvari oko vetra i malo matematike, tj. fizike.
Većina misli da nije velika razlika da li se prska na 1200 ili 1500 RPM, jer to je "samo" povećanje od 25%. I to je tačno, ali veza između snage (obrtaja) i linearne brzine vetra je kubna parabola. U prevodu kad povećate 25% broj obrtaja, linearna brzina vetra (vazduha) se poveća 1.25*1.25*1.25=1.95 pa to onda nije povećanje od 25%, već od 195% ili ti skoro pa duplo!
Preparat i veličina kapljice nemaju nikakve veze!
Kvalitet prskanja, veličina dizni, veličina kapljice imaju veze.
Dakle od faktora imamo:
Veća dizna -> veća kapljica
Viši pritisak -> manja kapljica
Više obrtaja -> jači vetar
Veća brzina traktora -> "lošiji" vetar
Brzina traktora treba da bude 4-6km/h, ako imate kvalitetan vetar na atomizeru, koji je jak, i koji što ravnomernije raspoređuje na obe strane onda može brže, ako nemate, onda treba sporije u ovom opsegu. II spora na IMT je presporo, osim ako nije tretman akaricidom pa hoćete 1500l/ha.
Pritisak 15-20 bari. Što veći bolje, jer će kapljica biti sitnija.
Broj obrtaja, da je na izlaznom vratilu oko 540.
Onda prema tome odaberete dizne.
Suština je da kad idete sa velikim diznama i niskim pritiskom, kapljica je krupna i ona padne na određen broj mesta, ali ne na celu površinu, pa se sliva i tako prekrije slivanjem ostale delove, ali se može desiti i da ne prekrije.
Kada imate manje dizne, viši ptirisak, kapljice su sitne i padaju na svu površinu (jer su manje i ima ih mnogo) pa je tako zaštićenja cela površina i nema slivanja.
Mana malih kapljica je što je uticaj spoljnog vetra na njih veći, ali to rešavate sa jakim vetrom na atomizeru, i prskanjem kada je mirnije vreme.
Dalje se može pričati o vrstama vetrova na atomizeru, dizni, koliko koja grupa dizni treba u % da izbaci smese, koji uglovi da budu i još mnogo detalja, ali ono iznad je suština.