AS Hibridi kukuruza

Koje AS hibride planirate da sejete?


  • Ukupno glasača
    221
Brat danas doneo nekoliko klipova AS-a 54. Klipovi manji od šake, najveći broj je veličine dlana. Ubedljivo najlošiji njegovi kukuruzi od nekih 7-8 hibrida koje ima.

Moj AS 72 je takođe najlošiji od 5 hibrida koje ja imam. (Prošle godine je bio za dve klase iznad svih ostalih.) Interesantno je da uopšte nema zrna nekih 3 cm od donjeg dela, dok je vrh mnogo bolje oplođen.

Izgleda da su to izvanredni hibridi u dobrim uslovima, ali da su u ovakvim vremenskim prilikama ispodprosečni.

Ja bih rekao da ipak nema pravila ,ja sam ga prosle godine prvi put sejao(72) i rekao da vise nikad u moje njive nece,ne znam kako bi se pokazao ove godine kada sam sejao samo "domace" i ne smem otici do njiva a njive sve prve klase...
 
Meni je 97 posto prva klasa, ali sta vredi kad ove godine smo utanjili sa padavinama!
Ove godine koji je uspeo pre vrucina da se oprasi bice dobar (jos ako je sad nakisao - vrlo dobar). Koji se oprasavao kad su temp bile oko 40 a nocna se nije spustala ispod 25 je krezubav ili cak sa samo nekoliko zrna na klipu.
 
Kod nas je prva i druga klasa uglavnom... ali ima ponegde i trece i cetvrte, Džaba je 1. klasa kad su podzemne vode duboko a kiše nema...+ porozno zemljište.
 
Imam pitanje u vezi AS54. Naime, imam ga na 2ha i odlično se drži, nakon jučerašnje kiše nemam brige za njeg. Razmišljali smo da ga beremo kombajnom tj. u zrnu pa me zanima kada bi bio optimalan rok za to i način skladištenja. Sijan je 1. Maja. Što se skladišnog prostora tiče, imam veliku garažu na dva sprata (odlično provjetreno), površine oko 100m2 (dakle 200m2 ukupno). Mogu li rasporediti zrno po toj površini a da ne dodje do kvarenja i koja bi, ako se to smije, bila preporučena debljina sloja?
 
Imao sam ga prošle godine u ogledu. Sećam se da je brzo otpustao vlagu. Brao sam ga beračem sa oko 26%, smestio u salaš (čardak, kotobanju) i uskoro počeo da ga krunim za tekuću potrošnju. Za berbu u zrnu na osnovu na osnovu svega iznešenog bi bio odličan, normalno uz manje vlage pri kombajniranju.
 
zombie

ako vlaga bude 16 i manje skladisti debelo koliko hoces. Ako bude visa najbolje u susaru (ako imas mogucnosti) ili u jako tanku debljinu sloja, da ga mozes okretati i mesati.
P.s. A sa 14 vlage moze debelo, koliko je najveca gradjevina u selu!
 
Hvala mnogo na savjetima!! Najvjerovatnije ćemo AS54 kombajnirati u zrnu a AS72 (ima ga isto 2ha) u klipu tamo kasnije u jesen.

Na koji način pouzdano izmjeriti vlagu, da odnesem u neki mlin gdje imaju uredjaj ili tako nešto?
 
Hvala mnogo na savjetima!! Najvjerovatnije ćemo AS54 kombajnirati u zrnu a AS72 (ima ga isto 2ha) u klipu tamo kasnije u jesen.

Na koji način pouzdano izmjeriti vlagu, da odnesem u neki mlin gdje imaju uredjaj ili tako nešto?
Svako ko ima vlagomer,to moze da ti ucini,na primer,neko otkupno mesto ili mlin sto kazes!
 
Dali je neko sejao AS51 on svakako voli teza zemljista i malko redji sklop.Ja sam ga sejao prosle godine za berbu bio je dobar i lepo se bralo.Interesuje me kako izgleda ove godine i kako je podneo susu
 
As 160, evo kako je veceras izgledao

as160silaz-njiva.jpg


as160-zelenjak.jpg
 
Kod mog skolskog druga radili silazu od AS 160,na oko pola hektara nije bilo da se nakupi dzak zrna.Super nicanje a imao je i odlican porast,sto je pogubno bilo za ovu godinu.
 
Jel se nekome desilo da as160silazni ne isilira vec da ostavi za branje, jel polegao i jel ga moguce obrati? Znam da se ne preporucuje ali me bas zanima i kopka?
 
Nazad
Vrh