AS Hibridi kukuruza

Koje AS hibride planirate da sejete?


  • Ukupno glasača
    221
Peet;
Prošle godine sam sejao hibride 51, 62, 72 i 73. Najbolje se pokazao AS 51 i to ne samo kod mene već i kod drugih u selu. Kod nas je zemlja jako loša i teška, tako da se rod od 7 tona suvog zrna smatra odličnim prinosom, i to u dobroj godini. Prošle godine nas je suša dobro zakačila tako da je prosečan prinos bio od 3 do 4 tone. A AS 51 je dao 5 tona na ilovači 6. klase. A i lokalni agronom nam je savetovao as 51 jer je on uglavnom namenjen za brdska zemljišta.

Darko ovi prinosi su po ha ili po kj.? Ako si po ha imao samo 5 t onda je to stvarno malo to ispadne da po kj nesto manje od 3 t.

Tek sam sad video da je i Marcelo postavio isto pitanje.
 
Po hektaru,juzno od Save i Dunava jedinica za povrsinu je hektar,ar i metar kvadratni.
Kako vas ne mrzi da sve preracunavate u KJ,od doziranj hemije,posedovnih listova,ugovora o zakupu i dr.
Nemojte pogresno shvatiti ne smeta mi samo pitam.
 
Po hektaru,juzno od Save i Dunava jedinica za povrsinu je hektar,ar i metar kvadratni.
Kako vas ne mrzi da sve preracunavate u KJ,od doziranj hemije,posedovnih listova,ugovora o zakupu i dr.
Nemojte pogresno shvatiti ne smeta mi samo pitam.
:osmeh: Ma jednostavno je navikli smo već 100 ari : 1.2L = 57.5 Ari : X što se lako dolazi do računice da ti po Kj treba 0.69 L :ppozdrav:
 
Kod nas u ovim krajevima oduvek su se svi izrazili u lancima, a taj lanac ovde je od 57 ari sto znaci da je to ipak kj. Iskreno, skoro ni za jednu parcelu od nekoliko desetina koje obradim da me pitas od kolko je ha ne bi odmah znao dok ne preracunam. Sto normalno da ne znaci da ne znam od koliko kj. je.:haha:!
 
Kod mene u kraju se sve računa u katastarskim jutrima (57,55 ari). Meni je veći problem preračunavati u hektare.
Navika je moćna stvar.
 
Sve što sam napisao odnosi se na hektar. Da je malo, malo je. Ali, jednostavno ne može više. To je brdo, zemlja 5. i 6. klase. Maximum koji sam ja ostvario pri extra godinii je nešto više od 9 tona po hektaru. A sa istom agrotehnikom u ravničarskom predelu opštine, lako se ostvaruje i premašuje vagon zrna... Zato ja u brdu dve godine za redom sejem pšenicu, pa treće godine kukuruz. A pšenica može jako dobro da nam rodi, pogotovo na najvišim predelima u selu. Ja sam pre desetak godina imao 7500 kg na hektaru na zemlji 6. klase na nadmorskoj visini od preko 300 metara.
I vas da dovedem kod mene da sejete ne biste imali veći prinos...
E zato hvalim AS 51, 63 i 73 jer su se odlično pokazali na brdu na ilovači, tj grobari, kako je neki zovu kod nas...
 
Meni je ostalo seme AS72 jedno 12-ak kg od prosle godine,zapraseno Furadanom i sada cu ga posejati na njivi od 1.25 k.j u stvari to je malo veca basta na kojoj je vucen stajnjak + baceno oko 350 kg kojekakvog djubriva(npk+urea)...Sejacu ga na 21 pa cemo da vidimo kakav potencijal ima u idealnim uslovima!
 
73 se i kod mene na lošijoj zemlji izvanredno pokazao.... Na dobroj zemlji je svaki kukuruz dobar!
 
Dali je neko imao posejan AS-54 i kako se pokazao? Vlaga i prinos. Za probu sam uzeo jednu vrecu od 80.000 zrna.

Ima ga moj prijatelj vec par godina i ima odlične prinose. Prosle godine je cak bio i u AS-ovom katalogu kao rekorder sa AS-54 (Stojkovic Bosko-Gospodjinci). S' tim da ga on kruni u zrnu pa ne znam kakav je za branje u klipu.
 
@Mačvanin 82 Hajde, ako ti nije problem, napisi broj partije sa deklaracije sa vreca. Ja imam isti ovaj problem sa dve vrece as72 sto sam kupio prvi put da probam. Posejao sam i ja i sada cekam da vidim hoce li niknuti ili presejavanje... Ovo je velika sramota za AS i Agrosavu obzirom da samo oni preradjuju svoja semena, nemaju nigde drugde preradjivacki centar osim onog u Simanovcima i ovo ne bi smeli sebi da dopuste.
 
slučajno sam se zadesio u apoteci (kupovao sam Sekator) kad je čovek ušao sav besan sa ta dva džaka,pitaću ga danas da mi kaže koji je broj na deklaraciji
 
@Mačvanin 82 Hajde, ako ti nije problem, napisi broj partije sa deklaracije sa vreca. Ja imam isti ovaj problem sa dve vrece as72 sto sam kupio prvi put da probam. Posejao sam i ja i sada cekam da vidim hoce li niknuti ili presejavanje... Ovo je velika sramota za AS i Agrosavu obzirom da samo oni preradjuju svoja semena, nemaju nigde drugde preradjivacki centar osim onog u Simanovcima i ovo ne bi smeli sebi da dopuste.
Ma sramota je to što kažeš za izbušena samo takav je zakon koji dozvoljava izbušena zrna ali ne sme biti ništa živo u vreći.
Ja koliko sam video u vreći uglavnom je seme nagriženo ali nema prekrupe i živih buba,tako da sam ga posejao na 5 kj pa šta bude ali ono ipak niče
 
Kod mene je takodje samo izbuseno i nema buba u vreci. Ja sam uradio mali ogled kuci gde sam posejao u saksiju, u bastu, natopio u vodu to seme i svako zrno sto je izbuseno nece da proklija (sto je normalno) dok je ovo ostalo pustilo klicu par mm.
Videcemo za par dana na njivi kakvo je stanje, pa cu da zovem ASove saradnike i da im se zalim.
 
Nazad
Vrh