AS Hibridi kukuruza

Koje AS hibride planirate da sejete?


  • Ukupno glasača
    221
Upravo tako! OLT-ovom mehaničkom sejalicom, već sam sve isprobao i radi radnju....

---------- Poruka napisana u 20:54 ---------- Prethodna poruka je at 20:53 ----------

Budući da ureu, bar po mom mišljenju, treba uneti pre setve, ili najkasnije prilikom setve.... A u zadnjih 5-6 godna za kukuruz uvek koristim ureu....
 
mityoo a sto ne probas da bacas djubre prilikom zagrtanja,em nadjubris em zagrnes,a i rezultat je dobar,pricam iz iskustva
 
Zombie 666
Tek sada sam procitao ovaj tvoj post... Kazes da je zemljiste u tvom kraju jako kiselo, pa zasto onda bacas UREU ?

Moram, druga djubriva nemaju dovoljno azota. Probali smo prije par godina da idemo bez Urea al ne ide, rod bio jako slab. Nadam se da ću do jeseni naći kakav posao, prva investicija bi bilo po par kamiona krečnjaka po parceli. Što se Urea tiče, isto je i kod mene kao i kod svih drugih u selu. Ko god ne baci ureu (uvijek se razbacuje prije pripreme za sjetvu) ima katastrofalno loš rod. Čitao sam o tome u medjuvremenu i jasno je da Urea loše utiče na kiselost zemljišta ali nema mi druge.

Inače, AS54 kojeg sam posijao 24.03. pustio malecku klicu kad sam ga pregledao prekjuče, nekih 1mm je dugačka, tek provirila iz zrna. Ovih dana je malo zahladnilo ali ništa posebno, opet je iznad 15 stepeni. Palo je i malo kiše, baš malo, možda par litara, za kukurz to ne znači ništa jer se vlaga spustila jedva 1cm u dubinu.
 
Zato što uz špartač nemam ulagač veštaka, to je prvo, a drugo je što ja nisam pristalica jakog zagrtanja, i treće je što bi za ureu tada bilo kasno, i četvrto je što imamo blago alkalno zemljište, pa mu urea čak i godi....
 
Upravo tako! OLT-ovom mehaničkom sejalicom, već sam sve isprobao i radi radnju....

---------- Poruka napisana u 20:54 ---------- Prethodna poruka je at 20:53 ----------

Budući da ureu, bar po mom mišljenju, treba uneti pre setve, ili najkasnije prilikom setve.... A u zadnjih 5-6 godna za kukuruz uvek koristim ureu....
Mityoo ne znam da li si jos radio sa ureom po redu prilikom setve, ali ako nisi, moj ti je savet da nikako ne das da urea direktno pada u zemlju kod zrna jer ce sva zrna da izgore i neces imati ni 50 % sklopa. Obavezno vezi zicom nekao cevi ( usmerivace djubriva) da urea pada na zemlju nakon sto se zemlja zatvara. Ovo ti savetujem iz iskustva jer se secam da pre mnogo godina mi se to desilo jer nisam znao a hteo sam direktnu infuziju da uradim. Sledilo je presejavanje.
 
Imam fabričke usmerivače koji veštak ulažu 3cm levo i desno od semena, i 4-5cm pliće....
 
Zato što uz špartač nemam ulagač veštaka, to je prvo, a drugo je što ja nisam pristalica jakog zagrtanja, i treće je što bi za ureu tada bilo kasno, i četvrto je što imamo blago alkalno zemljište, pa mu urea čak i godi....

Pa mozes kan umesto uree ako je kasno,sad drugo ako ti je blago alkalno zemljiste,moj drugar ima sa ulagacima za vestacko djubrivo i prinos je super
 
Danas posejane dve vrece AS-72. Seme je dosta busno jer ga je zizak jeo, iako na deklaraciji stoji da je od prosle godine. Prebirao sam te dve vrece i nakupio 1.5 case od jogurta supljeg semena ali je dosta jos ostalo unutra.
U poredjenju sa ZP-666 vidno je sitnije, kod 666 svako zrno je indenticno i okruglo a as-72 ima svega, kao da su ceo klip krunili i zapakovali.
Videcemo da li i kako ce nici.
 
Isto danas sejo as 72 prvi put da probam nisam zagledo dali ima bušnog ali što sa tiče kalibracije haos bukvalno zrna sa celog klipa a najviše me brinu ona najsitnija dali će imati energije da nikne ko zna?
 
zdravo svima
ja sejem AS62 zadnje dvije godine a sjeme koje sam sejao 2010 je bilo frakcija od 8,5-10mm i rod 2010g je bio ekstra i imaju slike u prethodnim postovima a broj zran je bio od 16-20 redi stvarno je dobro rodio za nase zemlje koje su losije od vojvodine za 3 klase a rod je bio oko 8t a sjeme je iz pakovano 2009g tako da sam i prosle godine 2011 sejao opet as62 i sjeme je isto bilo proizvedeno 2009g ali frakcija 6,5-10,3 ninasta nije licilo ja koji sejem sa mehanickom sejalicom olt sam pravio sitka od 9mm pa kako bude i ponikao je super ali mu je nicanje trajalo od15-20 dana i nejednako a dao sam mu u brazdu 300kg npk 3*15 u prihranu 200kg kan27%+150kg ureje prskan talisman+kambio+folijarno sve super nigdje trave ali rod ni slican ispod 5t po h ni je dan klip nije bio 16redi i kao da sam posejao drugi hibrid(444) tako da sve sto se dobro pokaze brzo izgubi kvalite i predje u komercijalu i racunicu tako i nasa sjemena sad je dobro a za 3 godine sav klip okrunjen pa gledaj kako ces ga posejat
:sta:

---------- Poruka napisana u 19:42 ---------- Prethodna poruka je at 19:39 ----------

@ zombie 666
jeli ti ponikao kukuruz i kakvo je sjeme i koja je frakcija AS54 jesi li zadovoljan.
pozz
 
Danas sejo AS72 oko 7hektera nisam primetio bušna zrna mnogo sitan frakcija od 6,5 do8 predhodne dve god.bio sam prezadovoljan sa njim ove videćemo
 
Danas posejao AS 51 na tri hektara, a u sredu posejan AS 63 na 1.30 ha i AS 73 na 1.80 ha. Sve parcele su na brdu, zemlja od 4. do 6. klase. Ostao je još AS 72, ali on ide u ravnicu na zemlju druge klase.
Inače, od svih AS hibrida najviše hvale imam za AS 51.
 
Danas posejao AS 51 na tri hektara, a u sredu posejan AS 63 na 1.30 ha i AS 73 na 1.80 ha. Sve parcele su na brdu, zemlja od 4. do 6. klase. Ostao je još AS 72, ali on ide u ravnicu na zemlju druge klase.
Inače, od svih AS hibrida najviše hvale imam za AS 51.
Zasto najvise hvalis AS 51? Dali si ga imao i prosle god.? ako jesi, kakav si prinos imao?
 
Peet;
Prošle godine sam sejao hibride 51, 62, 72 i 73. Najbolje se pokazao AS 51 i to ne samo kod mene već i kod drugih u selu. Kod nas je zemlja jako loša i teška, tako da se rod od 7 tona suvog zrna smatra odličnim prinosom, i to u dobroj godini. Prošle godine nas je suša dobro zakačila tako da je prosečan prinos bio od 3 do 4 tone. A AS 51 je dao 5 tona na ilovači 6. klase. A i lokalni agronom nam je savetovao as 51 jer je on uglavnom namenjen za brdska zemljišta.
 
Nazad
Vrh