AS Hibridi kukuruza

Koje AS hibride planirate da sejete?


  • Ukupno glasača
    221
Ja ću čekati do kraja prve sedmice aprila a onda kreće spremanje i odmah sjetva, sijaću AS72 na 18cm (330kg UREA pod spremač+330kg 15-15-15 u sijanje+330kg KAN u špartanju+mnogo stajnjaka, sve po ha) pa kako mu bude :)
 
Sta taj npk vec nisi rasturio?

Podseti me na nedoumicu koja me odavno kopka. Planiram da posejem 30-ak ari krompira pa sam iščitao sve na ovom forumu o đubrenju istog i svuda piše da se NPK upotrebi predsetveno. Kako ga krompir može usvojiti a kukuruz ne?
Malo je :off_topic:, ali je previše nelogičnosti pa me zanima mišljenje nekog kompetentnog stručnjaka.
 
Sta taj npk vec nisi rasturio?
Kod nas u Bosni se još uvek NPK unosi sejačicom u redove tj pokraj redova 10 -ak. cm na dobini oko 1ocm. Kada bi doneo čoveku onu stabljiku sa pol fakul. izNS.-Sa korenovim sistemom od nekoliko metara on bi opet rekao :pusti to de ti meni ovako u mašinu u redove šta ću ja bacati gnojivo izmedju redova...:haha:
 
Meni je svejedno,radite kako hocete.
Ne izmisljam ja toplu vodu,ja samo kopiram ljude koji kod nas ostvaruju rekordne prinose.
A oni tako rade,niko od njih nije sad uneo npk,sve je to vec uneto.
 
I meni je svejedno . Ja znam kako ja radim ali narod je takav a ja kad mu sejem ide skuplje zbog tovarenja džakova sporije isetve pa ko voli nek izvoli neka plati...Malo smo otišli uOFF.Nećeš verovati da neki kod nas bacaju sad ureu po pšenici.
 
Ja ću čekati do kraja prve sedmice aprila a onda kreće spremanje i odmah sjetva, sijaću AS72 na 18cm (330kg UREA pod spremač+330kg 15-15-15 u sijanje+330kg KAN u špartanju+mnogo stajnjaka, sve po ha) pa kako mu bude :)

Zombi povećaj na 19cm,ovo ti pričam iz ličnog iskustva,greškom sam ga posejao prošle godine na taj razmak i moram ti reći da se odlično pokazalo iako je bila sušna godina .maltene je svaki klip bio sa 18 redova i preko 36 u redu a bilo ih je i sa mnogo više
 
Malo sam testirao sijačicu ovdje u dvorištu i 17cm je najmanje što može da baci, pošto se radi o mehaničkoj razmak će se kretati izmedju 17 i 20cm, takve rezultate sam dobio kada sam svaku bateriju isprobavao po desetak puta (stavio sam sijaće mehanizme sa metalnim pločama pa sam morao mijenjati i lančanike, zbog toga sam morao sve da podešavam i isprobavam). Znam i sam da je 17cm malo "malo" ali mislim da će vrlo mali broj zrna pasti tako, računam na neki prosjek od 18-19cm.

Što se djubriva tiče, prošle dvije godine sam bacao Ureu i NPK prije sjetve i nisam bio zadovoljan, kukuruz je dosta slabije napredovao u početnom periodu iako je kasnije bio OK, jednostavno je kasnio. Ne znam tačno koji je razlog toj pojavi ali isto se dešavalo i mnogim susjedima. Zadnjih 4-5 godina mnogi su prešli na rasturanje djubriva prije sjetve ali svi su imali lošije rezultate pa su se opet vratili na unošenje u sjetvi. Ne razumijem se u osobine zemljišta, ovdje to slabo ko i testira no znam pouzdano da je jedan od većih gazdi ovdje testirao sve svoje parcele gdje sije oko 50ha kukuruza i utvrdjeno je da je naša zemlja jako, jako kisela. Ja moje parcele nikad nisam testirao ali dokaz kakve su je da na 5ha zemlje samo na jednoj jedinoj parceli od 1ha uz rijeku mogu da gajim lucerku, na drugim parcelama to je nemoguće. Možda to ima neke veze sa time kako kukuruz "voli" da dobije djubriva, no zaista se ne razumijem u to kakve su veze izmedju osobina tla, usvajanja vještaka i slično. Jednostavno, radimo onako kako se pokazalo kao najbolje tokom mnogih godina eksperimentisanja.
 
Malo sam testirao sijačicu ovdje u dvorištu i 17cm je najmanje što može da baci, pošto se radi o mehaničkoj razmak će se kretati izmedju 17 i 20cm, takve rezultate sam dobio kada sam svaku bateriju isprobavao po desetak puta (stavio sam sijaće mehanizme sa metalnim pločama pa sam morao mijenjati i lančanike, zbog toga sam morao sve da podešavam i isprobavam). Znam i sam da je 17cm malo "malo" ali mislim da će vrlo mali broj zrna pasti tako, računam na neki prosjek od 18-19cm.

Što se djubriva tiče, prošle dvije godine sam bacao Ureu i NPK prije sjetve i nisam bio zadovoljan, kukuruz je dosta slabije napredovao u početnom periodu iako je kasnije bio OK, jednostavno je kasnio. Ne znam tačno koji je razlog toj pojavi ali isto se dešavalo i mnogim susjedima. Zadnjih 4-5 godina mnogi su prešli na rasturanje djubriva prije sjetve ali svi su imali lošije rezultate pa su se opet vratili na unošenje u sjetvi. Ne razumijem se u osobine zemljišta, ovdje to slabo ko i testira no znam pouzdano da je jedan od većih gazdi ovdje testirao sve svoje parcele gdje sije oko 50ha kukuruza i utvrdjeno je da je naša zemlja jako, jako kisela. Ja moje parcele nikad nisam testirao ali dokaz kakve su je da na 5ha zemlje samo na jednoj jedinoj parceli od 1ha uz rijeku mogu da gajim lucerku, na drugim parcelama to je nemoguće. Možda to ima neke veze sa time kako kukuruz "voli" da dobije djubriva, no zaista se ne razumijem u to kakve su veze izmedju osobina tla, usvajanja vještaka i slično. Jednostavno, radimo onako kako se pokazalo kao najbolje tokom mnogih godina eksperimentisanja.
Zombie 666
Tek sada sam procitao ovaj tvoj post... Kazes da je zemljiste u tvom kraju jako kiselo, pa zasto onda bacas UREU ?
 
Ja sam kupio Seme AS 73 i prijatno sam se iznenadio, očekivao sam cenu od preko 3000 a platio sam svega 2770 din po vreći....
 
Ja mislim da je NPK trebalo jesenas zaorati, a u proleće u red eventualno ureu ili an... Ja ću u red da unesem 100kg uree po jutru, pa šta mu bog da....
 
Nazad
Vrh