Arenda- pravila, obicaji....

Ako racunas do sapuna pri kupanju u ulaganju kad dolazis kuci prljav iz atara onda nekako i da razumem.
A ako racunas ono neophodno sta treba, od ulaganja po kj odnosno dinar ulaz izlaz onda da znas da je i te kako smesna ta zarada!
To bi znacilo da svako ko ima svojih nekih 20 kj a radi arende 80 kj ( 70% a mozda i vise spadaju medju ovima kod nas) ima neki profit na godisnjem nivou od nekih 9000 e.
Jedino ako je neki samac i zivi u kolibi i ne trosi ni za taj sapun a da pri tom sve odradi sam moze da zivi od tih para!
Ne bih da ulazim dalje u raspravu jer nemam potrebe. Svako svoju racunicu zna.
E Peet ja radim taj odnos 20% svoje na prema 80% arenda i tako već 10-12god. i nit nešto povećavam nit smanjivam, ne zato što ne želim nego što je rizik prevelik pošto mi je to jedini izvor prihoda (ratarstvo), jednostavno nemam čim u lošoj godini da pokrijem minus, zadnjih 5god samo balansiram da sam u igri sa arendom a usluge cepam od oranja do skidanja useva (vodim ljudima proizvodnju) i to ne odustajem a mnogi tako rade i opstaju zahvaljujući uslugama zadnjih par godina, mnogi su u velikom sranju a to vidim po veštaku koliko je razbačeno.Ne znam samo kako će zadruge isfinansirati repromaterijal za sledeću godinu pošto će 80% seljaka ići na zaduženja a mnogi nisu ni ovu razdužili.Hvala Bogu ja još mogu da podvučem crtu i da kažem šta sam dužan a šta imam a mnogi ne smu ni da pomisle da to urade.
 
"Мала бара пуна крокодила" ситуација се заоштрава из дана у дан са арендама. Најлакше је ићи и нудити веће аренде док, неко не почне да пуца из тетејца или шкорпиона. 😁
 
Код нас је за задњих 10-15г само један пукао и један успешно вага из године у годину од великих, а ни мали се баш не дају жилава смо нека сорта.
 
Zvalavi se i na forumu a i na ulici previse, a da nam je onako kako bi smo mi zeleli nije, ali price da jedva se krpimo i da radimo u zadnjih 10 godina i vise na ivici egzistencije to su price koje se mogu plasirati nekim osobama koje veze nemaju sa poljoprivredom odnosno ratarstvom jer je prica fokusirana na ovu oblast.
Dolaze do izrazaja svakakve price da je prosek zarade na arendi 87 e /kj.
Sto rece Salecar ili se radi sa mnogim greskama u nizu, ili matematika nikako ne sluzi ili zelimo nesto skrivati od nekoga, ili jednostavno ne zelimo biti iskreni i priznati istinu.
Ko veruje u sve ovo moze da se razuveri lako citajuci prinose po temama a zatim odmah i teme o cenama poljo proizvoda.
Napisacu samo jedan podatak od prosle godine i to samo za jednu kulturu a to je soja.
Naime imao sam 53% posejane soje od ukupno obradivog zemljista. Od toga tacno pola je bilo pod arendom a pola moje zemlje.
Na mojoj zemlji ne racunam cenu arende jer jednostavno ne zelim, jer tu ne ulazi direktan dinar (ne ulazimo u to zasto jer smo po tom pitanju vise puta caskali).
Arendu racunam kao prosecnu na svu kolicinu zemlje koja je pod arendom, sto znaci da ukupno ulaganje kao direktan ulozeni dinar na soji bilo je od 207 e/kj. Dakle da se rezumemo, ukupno ulaganje, plus arenda na pola tih kj pod sojom.
Prosek prinosa je bio koliko se secam oko 1250 kg/kj, dakle jako los prinos ( ni na kraj pameti nisam mogao ni da naslutim da cu ove godine imati srps samo 603 kg/kj😬) prodata sva za 80 i 81 din.
Eto toliko od te zarade na arendi od 87 e/kj.
Da ne sirim o zaradi na psenici i suncokretu od ove godine.
I za kraj "Aj zdravo" sto rece nekad nas kolega sa foruma.
 
Zvalavi se i na forumu a i na ulici previse, a da nam je onako kako bi smo mi zeleli nije, ali price da jedva se krpimo i da radimo u zadnjih 10 godina i vise na ivici egzistencije to su price koje se mogu plasirati nekim osobama koje veze nemaju sa poljoprivredom odnosno ratarstvom jer je prica fokusirana na ovu oblast.
Dolaze do izrazaja svakakve price da je prosek zarade na arendi 87 e /kj.
Sto rece Salecar ili se radi sa mnogim greskama u nizu, ili matematika nikako ne sluzi ili zelimo nesto skrivati od nekoga, ili jednostavno ne zelimo biti iskreni i priznati istinu.
Ko veruje u sve ovo moze da se razuveri lako citajuci prinose po temama a zatim odmah i teme o cenama poljo proizvoda.
Napisacu samo jedan podatak od prosle godine i to samo za jednu kulturu a to je soja.
Naime imao sam 53% posejane soje od ukupno obradivog zemljista. Od toga tacno pola je bilo pod arendom a pola moje zemlje.
Na mojoj zemlji ne racunam cenu arende jer jednostavno ne zelim, jer tu ne ulazi direktan dinar (ne ulazimo u to zasto jer smo po tom pitanju vise puta caskali).
Arendu racunam kao prosecnu na svu kolicinu zemlje koja je pod arendom, sto znaci da ukupno ulaganje kao direktan ulozeni dinar na soji bilo je od 207 e/kj. Dakle da se rezumemo, ukupno ulaganje, plus arenda na pola tih kj pod sojom.
Prosek prinosa je bio koliko se secam oko 1250 kg/kj, dakle jako los prinos ( ni na kraj pameti nisam mogao ni da naslutim da cu ove godine imati srps samo 603 kg/kj😬) prodata sva za 80 i 81 din.
Eto toliko od te zarade na arendi od 87 e/kj.
Da ne sirim o zaradi na psenici i suncokretu od ove godine.
I za kraj "Aj zdravo" sto rece nekad nas kolega sa foruma.
Koliku si zaradu imao na repi?
Meni je jasno iz tvojih komentara da ti nisi naročito inteligentan, mislim da se pisalo o zaradi na ARENDI?
 
Ni kod nas soja ne uspeva, repa se gotovo ne seje. Strnine i suncokret prosecan rod, ali je zato kukuruz podbacio sa prosekom od 20% u odnosu na normalne godine.
 
Nazad
Vrh