Arenda- pravila, obicaji....

Pričali smo već o tome,ako ideš zdravim razumom 400 evra po jutru po meni nema ekonomsku opravdanost ali ljudi plaćaju toliko.E sad ako im je rezon da samo rade da ne uzme neko drugi ili kažu da sa svojih 150 jutara i 50 u arendu cena arendu je 200 po jutru onda ja to ne razumem.Moja matematika je malo drugačija od njihove.U svakom slučaju radi ko kako ume i misli da treba.
 
Neki kao da su se rodili sa arendama.
Svako je od nas dosao do arende na neki nacin, ali cudan je nas covek cim dodje do neceg misli i da mu pripada.
A trziste odredjuje cene, nema njiva u parlogu koje niko nije hteo.
 
Uvek je arenda nekom bila skupa nekom ne, ali brazde nema da se nađe. Svi drže to što rade, jer ako je izgubi, teško da će je vratiti nazad. A ti leteći za 5-10e više po kj ima u svakom selu....svi rade samo po 1 godinu ne bace veštak i tako već 20godina ide u krug....

Najgore možda od svega toga je što su se sada počeli prepucavati sa cenom na večito. Plaćaju 15-20k€ za 57ari. Dok su zemlju kupovali ljudi koji ne rade zemlju. Sada su i više generacijski poljoprivrednici počeli toliko da plaćaju... Više ne pitaju koja je cena. Nego samo pitaju koja je površina u pitanju i koja je cena.... Tako da dok čuješ već je kasno, prodata pre 2 dana....

Pričao sam pre par dana sa poznanicom koja radi na kalkulacijama za razrezivanje poreza za sledeću godinu. Kaže da je cena poljoprivrednog zemljišta toliko otišla gore u ugovorima. Da će se ljudi češati po ušima kada dobiju novo poresko rešenje. Ostaje da se vidi da li će to biti istina. Mada to im je laka i sigurna lova.
 
Не колега јебеш фер плеј и образ то ми је јасно...него није ми јасна финансијска страна мени треба годишње 10 тона Нафте њему 100тона,мени 8 вагона вештака њему 800вагона карикирам сад не битно....Одакле новци!
I sta tu nije ti jasno? Ako tebi treba za ono tvoje koliko radis toliko a neko drugi radi 10 x vise zar nije to isto.
Valjda i zarada mu je 10 x veca nego tebi. Znaci da ako ti mozes sebi da priustis to ulaganje moze i taj.
I samo mi nije jasno zasto uvek vecina koja obradjuje do 50 kj ili manje imaju utisak o ovimai koji rade pa makar i samo nesto vise od 100 kj a da ne kazem 200-300 da su neki vasionski tajkuni.
Ko god je ostao na suvom ratarstvo kod nas u selu radi vec godinama vise od 100 kj jer drugacije i sa manje ne moze se opstati. Podrazumeva se da ako nemaju u kuci zaposlenih i sa redovnim platama.
 
Peet kod vas su atari mnogo veci.
Kod mene su centar Adasevaca-Sid na 5km, selo pored centar-centar 3km pa de onda da se sirimo, na drugu stranu sume.
Banat ima atare sto mi mozemo da sanjamo.
 
I sta tu nije ti jasno? Ako tebi treba za ono tvoje koliko radis toliko a neko drugi radi 10 x vise zar nije to isto.
Valjda i zarada mu je 10 x veca nego tebi. Znaci da ako ti mozes sebi da priustis to ulaganje moze i taj.
I samo mi nije jasno zasto uvek vecina koja obradjuje do 50 kj ili manje imaju utisak o ovimai koji rade pa makar i samo nesto vise od 100 kj a da ne kazem 200-300 da su neki vasionski tajkuni.
Ko god je ostao na suvom ratarstvo kod nas u selu radi vec godinama vise od 100 kj jer drugacije i sa manje ne moze se opstati. Podrazumeva se da ako nemaju u kuci zaposlenih i sa redovnim platama.
А која зарада???
 
Namestamo podizace za polog na heder i drugar place, ima 50 godina i place vracaju suze sta je bilo sta se desilo da nije bolestan itd kad on dao Steva zemlju drugom kuku jao a ja ga vozio u kamenicu a ja mu davo para a dao zemlju u arenu drugom. Ukupno 6 jutara, 4 ravna duzna al ima dve bandere dalekovod ja mu prskao jebo njivu i druga dva jutra na brdu iznad sela. Jebote zivot koje su to psihoze puko narod u glavu nacisto.
 
A imam njivu uz samu sumu sad je 8 jutara u komadu al divlje svinje itd da ne prica dalje, orem kad trag sirok ko da je tenk prosao, lupam glavu ko je kad iz dubokog puta nov dzon dir sa rasipacem moj komsija staje i pita me da li moze preko moje njive jel nema kud a sam mi jasno otkud trag ono leksion presao radi njivu u strani bio bagrenjak ne mozes ni peske, kaze eto uzeo u arendu pa ako hocu ja da radim prepustite mi reko fala lepo nisam toliko lud jbg uvredi se komsija. Ode da baca djubre kad jedared frrr kroz obalu izleti zelenko pokrlja farove popeo ga nekako ali ga nije mogao da zaustavi ni zbreg. Njegovo objasnjenje da nije sve uzimao ne bi nakupio 600 jutara
 
Ја сам имао комшију(сад покојни), кад му треба нешто само што не плаче. Тражим му земљу у аренду он се прави глув!!!
На крају га једна опајдара обријала на суво.
Разумем људе који су помагали и на крају их израде. Помоћ нису одбили.
 
A imam njivu uz samu sumu sad je 8 jutara u komadu al divlje svinje itd da ne prica dalje, orem kad trag sirok ko da je tenk prosao, lupam glavu ko je kad iz dubokog puta nov dzon dir sa rasipacem moj komsija staje i pita me da li moze preko moje njive jel nema kud a sam mi jasno otkud trag ono leksion presao radi njivu u strani bio bagrenjak ne mozes ni peske, kaze eto uzeo u arendu pa ako hocu ja da radim prepustite mi reko fala lepo nisam toliko lud jbg uvredi se komsija. Ode da baca djubre kad jedared frrr kroz obalu izleti zelenko pokrlja farove popeo ga nekako ali ga nije mogao da zaustavi ni zbreg. Njegovo objasnjenje da nije sve uzimao ne bi nakupio 600 jutara
Zovi da redukujemo svinje😁😁
 
А која зарада???
Ne bitno koja zarada, aj nek bude tolika kolika je adenda po kj.
Samo sam hteo reci da procentualno je isto ulaganje samo sto je kod onog sto manje radi manje a kod ovih sto rade 10 x vise vece.
I kad se crta podvuce onda ces stici do toga da taj koji vise zemlje obradjuje vise novca zaradjuje.
U slucaju da taj manji pukne, znaci da pukne sa manje para a znacajni su mu isto kao i onom kad pukne sa vise.
Nema tu neke razlike kad se sve procentualno sagleda!
Ovo je isto kao kad se raspravljalo godinama po pitanju subvencija kad su se davale do 100 ha. Svi koji su radili manje kukali su jer su ovi veci dobili mnogo vise novca a njima niko nije bio kriv sto obradjuju manje zemlje i samim tim imaju manje ha prijavljenih i automatski i manja primanja.
Dakle procentualno isto je kao i sa ulaganjima.
 
Ја сам јако лош математичар,али ако у једној години ти,ја,он од ратарства не можемо да исфинансирамо (сами)следећу производњу,морамо узимати кредите или се задуживати у задругама итд....А ја колико видим код већине кризе нема!Ако се разумемо?
 
Peet kod vas su atari mnogo veci.
Kod mene su centar Adasevaca-Sid na 5km, selo pored centar-centar 3km pa de onda da se sirimo, na drugu stranu sume.
Banat ima atare sto mi mozemo da sanjamo.
Ne bitno za atare koje su velicine i ko sta i koliko ima. Nije bila tema u pravcu da i ja bih hteo raditi vise ali nema zemlje. To je sasvim druga prica.
Tema se svodila na nesto drugo a to je mozda ta neka zavidnost ne neke koji vise rade i zaradjuju a daleko od toga da nekoga zaboli ona stvar odakle mu novac za ulaganje. Zato sam hteo objasniti da kao sto je za nekog sto radi 10 x vise isto je i za onog sto radi 10 x manje. Razlika moze biti iskljucivo u tome ko koliko provodi vremena po ataru i ko se vise ubije u tom radu. Ali i ova je tema koja ide u drugom smeru.
 
Nazad
Vrh