Arenda- pravila, obicaji....

Sada sam zvao ćerku i kaže da mnogo zavisi od notara do notara, neki overi neki neće bez saglasnosti ploduživaoca. Raspitaj se kod notara gde misliš overiti.
 
Zakon je tu dosta jasan ali ga mi nekad "pogrešno tumačimo" tj. kako nama odgovara.
Pošto sebe smatram dosta solidnim poznavaocem ove materije, malo ću ovo pojasniti, možda nekome i koristi.
Plodouživanje je jaka klauzula ali se često u praksi dešava suprotno. Vlasnik zemlje koji ima upisano plodouživanje, najčešće od strane svojih rodutelja, NE MOŽE samoinicijativno nekome dati zemlju u zakup, bez saglasnosti plodouživaoca, jer ta klauzula znači PRAVO UPOTREBE. Dakle plodouživaoc, čak i ako nije u dobrim odnosima sa vlasnikom, ima pravo da istu obrađuje i ubira prihod bez saglasnosti vlasnika dok u suprotnom - vlasnik ne može. Plodouživaoc jedino ne može da proda zemlju ali da je koristi za svoje potrebe, može dok je živ ili dok sam ne odustane od svog prava pldouživanja.
Vlasnik može da proda zemlju nekome trećem bez saglasnosti plodouživaoca ali se to pravo prenosi sa zemljom, zato se retko ko odlučuje na kupovinu takve nepokretnosti, bila da je u pitanju zemlja, kuća... Kupac bi kupio zemlju i kad ode na njivu, a plodouživaoc je tamo ore i seje. Samo može da se pokupi i psuje sebe što nije otvorio četvoro očiju kod kupovine.
Kod nas je praksa da se obično imovina poklanja deci uz ovu klauzulu, a u strahu da je deca ne bi proćerdala, stavlja se ova klauzula jer ona deluje "odbijajuće " na potencijalne kupce.
Dakle, u pravu su oni notari kad traže i potpis plodouživaoca na ugovor o zakupu, da se ne bi desilo upravo ovo, da vlasnik uzme arendu, a zakupac ne može da je obrađuje jer je plodouživaoc već na njoj.
Ovo u pamet svima koji bi da uzmu zemlju u artendu, na kojoj ima klauzula plodouživanja, a nisu dobili njegovu saglasnost za korišćenje.
Dakle OBA POTPISA.
 
Ja pravim sa vlasnikom ugovor. Kod notara kad odemo, njih zanimaju samo podaci iz lične karte da se podudaraju sa napisanim u ugovoru. Podatke o parceli uopšte negledaju...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
To sam upravo hteo da pojasnim i pomognem forumašima da pripaze na ovaj momnenat kad se ugovara neki zakup ili prodaja.
Kod prodaje se još i obraća pažnja ali kod zakupa slabo. To za sada većinom prolazi bez problema ali može lagano da se zezne. Plodouživaoc je u ovim slučajevima u pravu, a što kod pojedinih notara to prolazi olako, još se nisu opekli. Ne zaboravite da je svaki notar morao da obezbedi depozit kod države u slučaju da nešto zezne i da ga oštećena stranka tuži. Kad krenu ovi slučajevi u praksi, drugačije će i oni razmišljati.
E-agrar bi trebao na ova dva potpisa da insistira, jer tako štiti zakupca da ne "nastrada".
A što mi onda kažemo, pa to su stari ljudi, dede i babe, nepokretni, teško je i njih da maltretiramo, to je druga priča.
 
Notari u ovim slučajevima ne rade po zakonu, kao i E-agrar. Zakon je jasan i nedvosmislen. Plodouživalac ima neprikosnoveno pravo da raspolaže imovinom.
Ima još jedna glupost, vlasnik plaća porez, a ne podouživalac. Ili kao u mom slučaju oboje plaćamo identičnu sumu. Oni iz poreskog ne mogu da mi reše jer moraju da se bave izborima (rekao mi čovek), na godišnjem su, na bolovanju i td.
 
Nego kako je,mislis da bi se neko zamarao i citao sta pise na svakom papiru na kome overava potpis za 360 din,ti recimo doneses vec napisan ugovor i trazis overu potpisa i sta on treba da radi, da trazi posedovni list da cita i studira na koga se vodi, dali neko ima pravo plodouzivanja ili neka druga zavrzlama i da istrazuje pola dana, jednostavno to njih ne interesuje jer onaj koji potpise snosi odgovornost za to sta je potpisao a on samo na osnovu licne karte potvrdjuje da je potpis validan dok ako oni pisu neki ugovor onda je to nesto drugo i kosta malo vise od tih 360 din
 
To kod javnobeležničke agencije je samo overa potpisa, njih ne zanima šta piše u ugovoru. Sada sam skontao da javni beležnik ni ne vudi ugovor, zato je tako mala cena.
 
Nazad
Vrh