Analiza zemljišta

Nije beznacajna, daleko od toga, izvinjavam se ako je moja prica navela na takvu pomisao kod citalaca :ppozdrav:
 
Nije bez znacaja. Analiza zemljista je prvi korak ka boljem upoznavanju sa proizvodnim kapacitetima parcele koja se analizira, Nazalost, dosta je komplikovana disciplina i zavisi od mnogih faktora. U principu ima dovoljno hranjivih materija ,ali kad je hladno vreme lako pristupacni oblici su jedini koje biljke mogu da usvoje. Cesta je pojava da biljke zute i boluju kad je hladno vreme, to je zato sto im se korenov sistem u hladnom zemljistu sporije razvija i neophodno je da bude blizu korenovog sistema i u lako pristupacnom obliku jedna mala kolicina djubriva, ali u isto vreme i ne mora da bude ako se zadese neke druge okolnosti, preporuka je vise preventive radi.
 
Od tih 60mg verovatno da ima dovoljno lako pristupačnih elemenata, kad ima kod onih njiva sa 5-10mg onda ima i ovde 6 puta više?
 
Abro ima ljudi u selu koji su isto tako nadjubrili zemljiste tim kokosjim stajnjakom i imali su izvanredne rezultate bez upotrebe "nekog" vestaka
 
Jedno pitanje.... kad se kaze pH da li se misli na pH(H20) ili na pH(KCl)?
 
Pa kako mislis da je isto ako mi je pH(H2O) 8,37 a pH(KCl) 7,51?? Uopste nije isto. Razlika je ogromna
 
Pa eto vidiš uglavnom se svodi da ti je ph visok , nemoj to gledati tolko precizno sve to varira par decimala kako se uzme uzorak i skog mjesta , suština je da imaš visok ph.
 
Znam ja druze da je visok pH ali je ogromna razlika izmedju 7,5 i 8,5 zato sam hteo da cujem koji podatak se gleda
 
pH u H2O predstavlja pH vrednost zemljisnog rastvora, dok je pH u KCl ukupna pH zemljista, tj pH rastvora i pH cvrste faze zemljista. Kada se kaze pH uglavnom se misli na pH u KCl..E sad ne znam tacno sta gajis,ali vecini biljaka pogoduje blago kisela reakcija zemljista,zbog dostupnosti hraniva.Raspitaj se malo za tvoju kulturu kakve su potrebni uslovi i odradi popravku zemljista,da bi imao sto bolje zemljiste koje pogoduje tvojoj kulturi.Inace,pH koji je povecan ili smanjen za jedinicu,moze smanjiti rod do 30% (reci profesora sa fakulteta) !!!!
 
E hvala. To mi je bilo bitno da znam. Radim jagode i nesto povrca. Inace, znam za sve probleme koji idu uz povisen pH. Ali 7,5 jos uvek nije katastrofa. K-sulfat, amosulfan, vodotopiva djubriva redovno, plus mikroelementi folijarno i bice to pod kontrolom :)
 
Kao sto rekoh,jedna jedinica pH moze znacajno smanjiti prinose,usled slabe iskoriscenosti hraniva iz zemljista. A tvoje zemljiste ima gornju granicu pH za gajenje jagoda,a optimum pH za jagodu je nekih 6 - 6.5 ... Posto radis sa povrcem i sa jagodom,to nisu neke preterano velike povrsine,agromeliorativne mere popravke zemljista ti ne bi predstavljale veliko ulaganje,a visestruko bi ti se isplatilo.Razmisli o tome..
 
Kad smo već kod ovoga , dali neko ima neku tabelu za pojedine biljke i PH zemljišta koje njima najviše odgovara prvenstveno me interesuju ratarske kulture?
 
Pa tesko se moze naci bas neka tabela pH za ratarske kulture,ali mozes naci pojedinacno,malo google-a i sve se nadje :) Npr optimalan pH za kukuruz i psenicu je 6 -7 I inace vecina biljaka trazi otprilike ovakav pH, zbog pristupacnosti hraniva
 
biljke neutralne ili slabo alkalne
reakcije (pH 7-8 su: Šećerna repa,
konoplja , pamuk i lucerka,
- biljke koje mogu da rastu na
neutralnim ili slabo kiselim
zemljištima (pH 6-7) su: pšenica,
ječam, kukuruz, zrnene mahunarke (osim
lupine), suncokret,
- biljke koje mogu da rastu i pri slabo
kiseloj i pri slabo alkalnoj reakciji
zemljišta su: raž, ovas, sirak, proso i
heljda.

malo sam ispravio ova slova pošto je Copy past iz Pdf.-a
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh