"Zašto vrela voda ispari na hladnoći?
Kada bacite vrelu vodu iz šerpe po veoma hladnom vremenu, ona ne isparava u tradicionalnom smislu, već dolazi do pojave koja se zove flashing ili flash evaporation, što na srpskom možemo nazvati trenutnim isparavanjem ili naglim pretvaranjem u paru. Evo zašto se to dešava:
1. Ogromna temperaturna razlika
Vrela voda je na temperaturi blizu tačke ključanja (100°C), dok je vazduh izuzetno hladan, često ispod nule. Kada se ova vrela voda izloži tako hladnom vazduhu, dolazi do ekstremno brze razmene toplote.
2. Mali kapljice i velika površina
Kada se voda baci iz šerpe, ona se raspada na sitne kapljice. Ove kapljice imaju veliku ukupnu površinu u odnosu na svoju zapreminu. Što je veća površina izložena hladnom vazduhu, to je brža razmena toplote.
3. Sublimacija i kondenzacija
Iako je temperatura vode visoka, okolni vazduh je toliko hladan i često suv da se vrelim kapljicama oduzima toplota izuzetno brzo. Voda se odmah pretvara u paru (vodenu paru), ali se ta para, zbog niske temperature vazduha, odmah kondenzuje u sićušne kristale leda ili mikroskopske kapljice vode koje izgledaju kao oblak ili magla. Zato to izgleda kao da voda "ispari", ali zapravo se pretvara u sitne čestice leda ili vode koje se raspršuju u vazduhu.
4. Efekat prehlade (supercooling)
Nekada voda može ostati tečna i na temperaturama ispod 0°C (supercooling), ali kada se baci u vazduh, izloženost hladnim česticama ili nečistoćama u vazduhu momentalno izaziva smrzavanje.
Ukratko, nije reč o tipičnom isparavanju kao kada voda polako ključa, već o munjevitom prelazu iz tečnog u gasovito stanje, praćenom trenutnom kondenzacijom u vidljive čestice (ledene kristale ili kapljice magle) zbog drastične temperaturne razlike. Ovaj fenomen je najizraženiji kada su temperature vazduha veoma niske, obično ispod -20°C."
Izvor: Google Gemini