Alati i radionice

И ја сам мало пре мерио једну пластичну, слаже се с тим што си рекао. С друге стране шта је са линком што је Дуле окачио ако си кликнуо, тамо све нешто контра.
Onaj link sto je on postavio sam pogledao i nista mi tu nije cudno. Ima odstupanja u zavisnosti od debljine zida.
 
Kod zardjalih srafova najvise volim kad puknu,olaksanje.Mislim na klasicne situacije gde sraf prolazi kroz neku cev,flah i slicno,pa kad pukne izvadis oba kraja i mir,nema pacenja da ga odvijas do kraja.Inace gde god mogu ,secem,ne jeb.. se ja sa odvijanjem,to su muke teske.Alati,mala brusilica,dobar sekac,testera za metal ,sa ovim nema da ni jedan zardjali sraf-matica pravi probleme.
 
A pa nema nista lepse kad je vijak u kvalitetu uvrnut u aluminijski odlivak pa kad se hladno zavari i onda tako lepo ravno pukne sa odlivkom pa rodis mecku da ga dobijes u centar i razbusis jer ako ode u stranu, burgija ulece u aluminijum pa s*ebes sve. Jos kad ti bude pored neka gromada od majstora pa ti pocne sa savetima tipa: ma to lako ide, samo zavaris maticu i odvijes ili tako nesto. Nije on pukao jer je truo na tom mestu nego zato sto je zavario a kad pocnes ljudima objasnjavati sta je fenomen hladnog zavarivanja, gledaju te ocima ko kerica kad radis nesto na dvoristu a ona ti se uguriva da se igras sa njom a tebi nije ni do cega.
Nista manje lepa situacija nije ni hladno zavarivanje prohrom vijaka u prohrom rupe (j*bo li ga onaj ko ga izmislio u kompletu sa a2 i a4 vijcima). Nema goreg materijala od prohroma, nije nista bolji ni "duplex" prohrom
 
Ovo prvo sam imao slucaj nedavno kod rasipaca tj reduktora ,prohrom srafovi kroz alu kuciste reduktora,zapekli strava jedna,tj alumunijum je oksidirao ili sta vec i nisu mogli srafovi ni da mrdnu,ali 2 dana potapanja u benzin i naftu mesano,popustili su dovoljno da ih izbijem cekicem,srafovi su se malo pokrivili i bili su za bacanje,ali su kucista prezivela.
A sta mislis pod ovim drugim prohrom vijci u prohrom rupe,kako hladno varenje ?.
 
Da vidis kako zavare i olizu navoj posle par odvrtanja i zavrtanja. Pogotovu sa ovim modernim dugme-pistolj zavrtanjima. Sve skripe i koce pogotovu spojevi vijak+navrtka.
Jedini spas je bakarna mast pri prvoj montazi ili specijalne masti protiv hladnog zavarivanja. Obicne slabo pomazu al bolje ista nego nista. Kod nas to zovu "hladno zavarivanje" al i to je pogresno jer taj termin oznacava jednu vrstu kovanog spoja (itd itd).
Postoji tacan termin na engleskom ali mi ili nemamo ili ja ne znam naziv - Galling
 
Da vidis kako zavare i olizu navoj posle par odvrtanja i zavrtanja. Pogotovu sa ovim modernim dugme-pistolj zavrtanjima. Sve skripe i koce pogotovu spojevi vijak+navrtka.
Jedini spas je bakarna mast pri prvoj montazi ili specijalne masti protiv hladnog zavarivanja. Obicne slabo pomazu al bolje ista nego nista. Kod nas to zovu "hladno zavarivanje" al i to je pogresno jer taj termin oznacava jednu vrstu kovanog spoja (itd itd).
Postoji tacan termin na engleskom ali mi ili nemamo ili ja ne znam naziv - Galling
Ako se dobro sećam mislim da sam učio na faksu da se taj proces kod nas zove galvanska korozija. Dešava se na sastavu dva različita metala gde grubo rečeno kristalna rešetka jednog metala prodire u kristalnu rešetku drugog tako da materijali postaju da kažemo zavareni.
Zato se npr. aliminijumska lamperija zakucava aluminjumskim ekserima (šrafovima). Čelični bi vrlo brzo zardjali. Mnogo brze nago da su u drvetu ili čeliku.
 
Kad se skida zapekla felga , udarati prvo ne prejako ali jednom u jednu pa onda u suprotnu stranu ,pa jace ako mora. 80 posto vulkanizera i majstora previse stegnu vijke na tockovima . Dok ne skrine :haha: . Poslije kad disk pocne da baca , kriv je trgovac.
 
Znao sam jako dobrog vulkanizera (nedavno umro od infrakta, nešto preko 50 godina imao) i taj lik je bio legenda. Imao je 5 ili 6 pneumatskih pištolja i onaj ogromni za kamione + onaj električni na točkovima te 4 moment ključa. Svaki vijak se ovlaš stegne pneumatskim pištoljem i potom moment ključem udesi na pravu mjeru. Lik je imao u glavi koliko gdje treba, ako je 4 vijka ovoliko, ako je 5 onoliko, alu-felge ovoliko a čelične onoliko, za kombije druge vrijednosti. Nikad nisam imao problem dok sam kod njega.
 
Ljudi zna li neko zašto se dodaje razređivač u lazur lak, kupio sam lazurni lak Gold, piše da treba dodati uljani razređivač, zanima me zašto se to radi?
 

@Pustolov,​

u uputama piše do 10% ovisno o načinu nanošenja. Nažalost ne piše kolika je preporuka za koji način. Najbolje je da probaš na nekom nezahtjevnom mjestu bez razređivanja, s 5% i s 10% pa vidiš kako ti najbolje ide. Bez razređivanja ćeš u jednom sloju dobiti deblji sloj nego s razrijeđenim, ali ga možda nećeš moći kvalitetno razvući.

 
Nazad
Vrh