Alati i radionice

Vijci se tuku po glavi cekicem da popuste a navrtke i holenderi se sa bocne strane podmetne i pritisne veci cekic a sa suprotne strane navrtke se kuca manjim ili istim cekicem. Bitno je da podmetnuti cekic ne dozvoljava celom spoju da se uvija a ako ni to ne pomaze a navrtka nece onda sekac i paralelno sa osom vijka zasecati malo po malo navrtke.
 
Jbt, čitava nauka oko odvrtanja šrafova. Čekić, vatra, voda, poluga i ključ.Ništa više. 1,5m na m14?? Pa to deca odvrću sa 0,7m polugom. Jedina stvar koju treba znati je da li je navoj levi ili desni.
 
Nije kucanje cekica o cekic nego na jednu stranu navrtke pritisnes jedan cekic a na drugu naspramnu stranu navrtke kucas drugim cekicem i tako u krug i popusta svaka. Probajte kod spojeva hidraulicnih creva i nema da holender krene zajedno sa duplom niplom. Isti princip kao skidanje konusa krajeva spona
 
Bas tako @deks . Koliko li sam odvrnuo matica na tamicima...a ima li sta gore od spona i cugova koji drze gibnjeve...to ko je odvrtao zna kakva je muka...
 
Posle dužeg premišljanja, odlučio sam se za polovnu testeru. Za sada je sve u redu, jedino čekam da mi stignu nova platna pošto ovo koje je stiglo sa testerom nije baš najbolje. Za povremeno sečenje kutija trebalo bi da služi dobro.

IMG_20210328_114435.jpg
 
Za tu rabotu ovde kazu: drzi apsec, ne znam da li je ispravno...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Tu reč koriste majstori kad recimo treba da ukuju ekser u dasku koja nema stabilan oslonac, e onda neko drži apsec sa druge strane daske da se daska ne trese mnogo.
 
Ako se setim slikacu kasnije kamaru izlomljenih gibnjeva sa dajca
Ne volim da cujem vise za cug, centralni bolcn, platnu, cevasti kljuc....

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Jedan mehaničar kad sam menjao kinetički izlomio silu alata a nije odvrnuo onaj šraf što drži kinetički, posle sekao brusilicom i lupao čekićem i uspeo. Kako to sa vodom i vatrom, hladiš šaraf a greješ felnu?
 
Jbt, čitava nauka oko odvrtanja šrafova. Čekić, vatra, voda, poluga i ključ.Ništa više. 1,5m na m14?? Pa to deca odvrću sa 0,7m polugom. Jedina stvar koju treba znati je da li je navoj levi ili desni.
Ništa nije problem odvrnuti s odgovarajućim alatom. Matica zagrijavana nije htjela da popusti.
Vjerovatno dobar kvalitet komplet šarafa. Hrđa, i još duboka matica i imala i plastični osigurač. Krstasti ključ Unior i poluga od cijevi 1.5. Doslovno se savijaona granici pucanja. Već je jednom varen. Nije isto popustiti šaraf sa sitnim i krupnim navojom. Šarafi sa sitnim navojem se mnogo lakše pritegnu na veću silu. Nije ni to problem ako se redovno odvrću. Kad stoje 10 g. i više. Tu nastaju problemi.
Kao što neki kažu samo brusilica pomaže.
Navoj je standardni desni, nije lijevi
 
Ljudi, col i inč su isto. "Col" je germanizam jer se na njemačkom piše "Zoll" i izgovara "col" a inč je angloizam jer se na engleskom piše "Inch" i čita "inč". Dakle nema nikakve razlike, col i inč su isto i iznose 25.4mm.

Ono što vidite u razlomcima je jednostavno način označavanja po imperijalnim mjerama, dakle 3/4", 15/8"...Ne postoji nikakav trgovački col ili inč već se mjere u tim mjernim jedinicama zadaju na, za nas koji smo navikli na decimalni metrički sistem, vrlo čudan i nelogičan način.
Kupi u radnji cev od 3/4 , izmeri pa ćeš videti da nije tako jednostavno . Po ovome trabalo bi da dobiješ cev debljine 19,05 mm, ali dobićeš od 26,9 mm. Zašto je to tako ...ebem li ga. To je jedna od većih misterija. Ja sam u par navrata bezuspešno pokušavao da je razrešim. Evo ti tabla gde se vide dimenzije tog trgovačkog cola http://www.atenic-commerce.com/cevi.html. Kao što vidiš nije jednostavno mera u inčima. Da konfuzija bude veća 1" nije jednako 2 puta 1/2". :)
 
**greška li ga Dule sta ti radis i cime se bavis kad kod tebe sve nesto nakaradno. Sve neko treba nesto da ti crta. Lepo ti kazemo da meris unutrasnji precnik, a ne spoljni. Evo sad ovde imam cev 3/4 unutrasnji precnik 19 i nesto mm, ako treba mogu da slikam.Kad na taj unutrasnji precnik dodas debljinu zidova dobijes spoljni precnik. Stvar vrlo prosta.
 
**greška li ga Dule sta ti radis i cime se bavis kad kod tebe sve nesto nakaradno. Sve neko treba nesto da ti crta. Lepo ti kazemo da meris unutrasnji precnik, a ne spoljni. Evo sad ovde imam cev 3/4 unutrasnji precnik 19 i nesto mm, ako treba mogu da slikam.Kad na taj unutrasnji precnik dodas debljinu zidova dobijes spoljni precnik. Stvar vrlo prosta.
И ја сам мало пре мерио једну пластичну, слаже се с тим што си рекао. С друге стране шта је са линком што је Дуле окачио ако си кликнуо, тамо све нешто контра.
 
Mjere u colama (inchima) shvatite kao nazivne mjere unutarnjih promjera, a ne kao točne mjere. Nisam 100% siguran, ali mi se čini da je za kod cijevi za cijevni navoj (poc. vodovodne cijevi) standardizirana debljina stjenke i prema tome dobiven vanjski promjer (npr. za 3/4" je to 26,9 mm). Postoje cijevi različitih debljina stijenke, ali kod tih cijevi je zadržan prije naveden vanjski promjer. Npr. 3/4" sa stijenkom 2 ili stijenkom 4 mm imaju isti vanjski promjer (26,9 mm), ali različite unutarnje promjere.
Ne znam zašto je to tako normirano, prihvatio sam to (drugo mi niti ne preostaje) i tako se snalazim.
 
Nazad
Vrh