Alati i radionice

Elektromotor. Pisao sam nedavno o tom agregatu pumpe i motora koje koristim na masini. motor je 2800 obrtaja i preko je max obrtaja koji su predvidjeni za tu pumpu. ocekivao sam da ce zbog toga otici...
Jel si probao rukom da okrećeš pumpu. Trbalo bi da osteš ako ona nije u redu.
 
Kakva su vam iskustva s manjim ključevima za točkove. One 17, 19, 22,1/2" .
Treba mi damože da izdrži polugu od 1m. Jedan Unior je već pukao. Neki izbor u toj veličini i nema. Razmišljao sam i električnom pistolju za točkove. Samo nisam siguran da li bi navedeni 400 Nmmoglo da odvrne zapekle šarafe.
 
Ljudi, col i inč su isto. "Col" je germanizam jer se na njemačkom piše "Zoll" i izgovara "col" a inč je angloizam jer se na engleskom piše "Inch" i čita "inč". Dakle nema nikakve razlike, col i inč su isto i iznose 25.4mm.

Ono što vidite u razlomcima je jednostavno način označavanja po imperijalnim mjerama, dakle 3/4", 15/8"...Ne postoji nikakav trgovački col ili inč već se mjere u tim mjernim jedinicama zadaju na, za nas koji smo navikli na decimalni metrički sistem, vrlo čudan i nelogičan način.
 
Radio sam na tokarenju valjaka za valjanje šavnih cijevi, oko 8 god. Kad sam kupovao cijev trgovac mjeri vanjski dio cijevi i tvrdi da je završio tehničku školu i zna koliki je col i kako se mjere cijevi. Kad je to izjavio samo sam rekao dobro daj mi tu cijev. Mjere mi nisu bile toliko bitne.

Neko reče da se plastične cijevi mjere izvana. Radio sam neku vodu u kupatilu plastičnim cijevima. Imam i bijele i zelene. Vanjska mjera je ista a unutarnja se razlikuje 1,5mm. Za mene to nisu iste cijevi. Kroz bijelu može proteći više vode ako su obe pod istim pritiskom.
 
Kakva su vam iskustva s manjim ključevima za točkove. One 17, 19, 22,1/2" .
Treba mi damože da izdrži polugu od 1m. Jedan Unior je već pukao. Neki izbor u toj veličini i nema. Razmišljao sam i električnom pistolju za točkove. Samo nisam siguran da li bi navedeni 400 Nmmoglo da odvrne zapekle šarafe.
Prvo se razmisljam sta ce ti poluga duzine 1 m za kljuc 17 ili 19?
Sto se udarnih odvijaca tice,ja sam skoro kupio jedan akumulatorski oko 600 Nm i jos nisam naiso na sraf koji nece da odvije. Odvijao sam M 14, M 16 i M 20 najvise. Neki M 16 su bili bas prljavi i zapekli i samo digne prasinu i sledeceg trenutka vec je odvijen. Tako da po meni i ta jacina odlicno moze da posluzi za te tvoje potrebe. Jos da naglasim da ni jedan od tih srafova nisam mogo da odvijem bez poluge. Bas sam pokusao sa nekoliko njih cisto da proverim.
Nasadne kljuceve sam kupio neke GEKO, duboki ceo set od 10 do 32 za 3400 dinara valjda i mogu reci da nisu losi.
 
Aco, pustio sam strug u rad.Prvi utisci su dobri, precizan, tih, sve mi izgleda uredu, malo sam vežbao izradu navoja i jako sam zadovoljan (sa sobom). samo mi fali još dosta alata, a to kod mene baš i nema.
 
@AcA OPEL. Desi se nekad i za tako male šarafe da treba poluga.Neki. dan na ključ 22 trebala mi poluga od 1.5 m. Najbolje rješenje su dobri cjevasti ključwvu
 
Mirko, nek je srecno pustanje u rad i nek te dobro sluzi. Moram da se pohvalim da sam i ja skoro kupio jedan strugic. Samo nikako da stignem da ga postavim i pustim u pogon. Naravno i meni hvali mnogo alata, a na zalost ni kod mene se to ne nalazi lako. Nego sto mi neki rekose, alat se kupuje ceo zivot.

Bosonoga, jeste, zatreba nekad kad treba da se odvije, nije da nije. Veruj mi da i ovi duboki nasadni u kombinaciji sa udarnim odvijacem uopste nisu losi. Bas se ubrza poso sa njima.
 
Lijepa je ovo mašina, ali i košta. Dok kupiš punjač i bateriju ode vrć cijena u nebesa.
Eto desi se i da navoj M14 neda da se popusti. Inače su to duboke matice od 4 cm a nisu odvtane ni skidane prek 10 godina.
 
Lijepa je ovo mašina, ali i košta. Dok kupiš punjač i bateriju ode vrć cijena u nebesa.
Eto desi se i da navoj M14 neda da se popusti. Inače su to duboke matice od 4 cm a nisu odvtane ni skidane prek 10 godina.
Nabavi ovako nesto poluga ima i jeftinih a dobrih.Sumnjam da su vise od 2-3 crvene.Matador je verovatno skuplji.
 
Pucaju te poluge .Ne znam šta je uzrok ali nama su pukle,uniorova i dowidat.
 
Udarci po vijku čuda stvaraju kod zapeklih vijaka. Ako nemaš udarni odvijač, možeš čekičem nekoliko puta lupiti po glavi vijka i sigurno će ići s kraćom polugom. Kod odvijanja je jako bitno na početku početi trzajem. dobra kombinacija su križni ključ, dvije kraće poluge, dvojica za odvijanje.
Napnu se poluge, i onda udari čekićem na mjestu završetka križnog ključa (tamo je poluga u čvrstom kontaktu s ključem) po onoj koja se tiska prema dolje. Može to za silu odraditi i jedan ali onda treba polugu koja se rotira prema gore podložiti klocnama. Sigurno je bolje nego dugačka poluga.
 
@miksan. Ovakvu polugu imam Unior i to stari, s njom nisam mogao da odvrnem. Imam dvije kvalitetne poluge za cjevaste ključeve. Jednu Gedore od jedno 70-80 cm dužine, drugu od šestkant osovine valjda je orginal za točkove. Ima 1 m dužine. Na nju i cjevasti ključ mogu da se navale dvojica po 100 kg neće puknuti. S njom odvijam zadnje točkove na m22 na traktoru bez napora.
Problem za ove manje promjere m12, m14, m16 sa sitnim navojem. Teško je naći kvalitetan alat za odvrtanje.
Za veće imam kvalitetne cjevaste ključeve od 24 - 32
@iwanho Čekić dobro podluži gdje ima mjesta da se udari. Problem je kad su matice uvučene kao na felgama. Pa kad stviš npr. okasti ključ ne možeš udariti, ili većinom taj ključ ne može ni stane unutra.
 
Nazad
Vrh