Alati i radionice

Kad bi danas skolovanog cnc operatera vratili na univerzalnu masinu neznam kako bi se snasao jer je malo starih majstora koji bi ga uveli u posao.

A poznato je da ne postoji škola, literatura ...
Ako nema starih majstora svi umiru od gladi, jer drugačije ne može da se nauči.
 
Ja sam bio u poseti u dmg, pored svih cuda i novotarija od cnc opreme, portalnih glodalica, koje su velike ko osrednja kuca, imaju i klasicnu glodalicu, ko ide na obuku kod njih od toga se polazi.
Ja gledam da uzmem neku cnc glodalicu, na prvu ruku iz hobija...gledam da prodam pokretan bansek za rezanje gradje, posla za njega nema, ali opet bih morao da dodam $, pa se razmisljam da li to da radim itd...
 
Ima ovde kod mene jedna radionica finu CNC glodalicu i zaposlili su jednog mog mladjeg kolegu uz starog majstora, koji je ujedno i vlasnik, pa se dopunjavaju. Uglavnom opasno rade.

Imao sam pre par dana slucaj da smo nesto obradjivali i ja uzeo subler da premerim i samo bacim pogled i kazem "tu je". Drug moj uzme taj subler pa se baci na precizno merenje kao sto Mirosti navodi u predhodnim porukama. Covek koji je bio tu nije verovao da on sublerom to moze da izmeri, kao i ovde pojedini pa malo ljutito rece da uzmemo mikrometar da sa njim merimo. Ovaj drug uzede i proveri i potvrdi ono sto je vec dobio sublerom. E, sad naravno da je mikrometar jos precizniji, ali je nama i ovo sa sublerom za taj poso bilo dovoljno.
 
Ovde je tako pocelo da se ubija vreme i da se troluje, kao da obicnih chat tema nema. Tu neko drvljenje nevezanih cinjenica i gadjanje pojmovima. Nekom tako dosadno pa omalovazava neke cinjenice koje su debelo potkrepljene trudom, radom, zalaganjem i istrazivanjem vise ljudi samo zato sto neko nije imao susreta sa tim a debelo se gura da i on "doda jos neku". Omalovazava se trud i znanje ljudi kojima je poznavanje odredjene materije profesija. Profesija koja ih zanima i vidi se da vole to i vladaju stecenim znanjem a takodje i ne zatvaraju oci i uce nove stvari. Proslo je vreme sankcija. Nismo indijci. To sto neko meri pom. kljunastim merilom daske i misli da je to samo zato i odbija da poveruje da neko sa druge strane koristi slican merni alat kako bi merio mnogo preciznije stvari to je onda stvar zatucanosti a ne rasprave. Sto se mene tice, clan mirosti a takodje i jos neki clanovi (zombie_666, grabik...) imaju izuzetno kvalitetne i strucne postove u ovoj temi. Naravno, oni su mali deo ljudi koji su doprineli kvalitetu ove teme al ih spominjem jer vidim da trenutno ucestvuju u zadnjim stranicama. Koliko god to nekad delovalo nekima (pa nekad i meni) iritantno, imaju strucan odgovor kad je potreban. Tema je "alati i radionice) a ne "stap i kanap" tehnologija
 
A za ove što smatraju da mlade nema ko obučiti da rade na univerzalnim mašinama je više nego smešno.
Pod jedan, to je kao da sad kažemo da mlade nema ko obučiti da oru volovskim/konjskim plugom, a uopšte ne pomišljamo da je to potpuno nepotrebno.
Ne vidim ni najmanju logiku da se kvalifikovan operater CNC mašine vrati na univerzalni strug iz pedesetih. Osim ako jugonostalgičari smatraju da je samo to vreme komunističke posleratne obnove i hitlerove ratne odštete u mašinama valjalo. Tipično razmišljanje kumunistički ispranog mozga. Jadikuje se za propalim kombinatima sa 6000 zaposlenih koji nikada nisu radili sa plusom i u kojima su 'upravljali' radnički saveti..
I na kraju, ko zaista želi da radi na toj starinskoj mašini(a ne želi da radi na sebi i ide na napredniju tehnologiju), garantujem da će to savladati za nekoliko meseci bez ikakvih problema. Imate i ovde momka na forumu koji perfektno radi na tom starom strugu, a bukvalno je sam savladao sve bez tih učitelja metuzalema..8-)
Da, zaboravim, neka kupi negde ladu ili tristaća i biće kompletan, da nekažem šta, u 21 veku, kada Tesla i hibridne Toyote osvajaju svet..
 
@coci064
Ako ti je lakše i želiš da budeš baja sa znanjem, autoritetom i praksom, pokriću se ušima, posuti pepelom i priznati da sam sve pogrešno napisao i izmislio da očitavam 2 stote sa mojim šublerom.
Sad čitam da bravar monter koristi isti šubler kao i majstor na 'koordinati'.
Svašta se ovde može isčitati..
Jos samo ovo. Ja u svom prethodnom postu nisam pisao o bravaru monteru vec o bravaru alatnicaru sto je nebo i zemlja.
 
Ni ne znas koliko ne znas. Verovatno si dobar bravar i varilac, ali tesko prihvatas kad ti neko da kontraargument. Zato se drzi toga sto dobro radis.
Moram ti priznati u poverenju da sam prilično loš bravar i varilac.;)

Jos samo ovo. Ja u svom prethodnom postu nisam pisao o bravaru monteru vec o bravaru alatnicaru sto je nebo i zemlja.
E prevideo sam to, pa koristim ovaj post da se izvinem.
 
Prvo, jesi li ti uopšte završio mašinsku školu?
Drugo, dali znaš šta znače pojmovi: mera, tolerancija i veličina tolerancije?
Ne, čou sam negde te pojmove pa se sad razbacujem da bih ispao pametniji nego što jesam. Inače studirao sam mehatroniku gde ima dosta mašinskih predmeta. Mada to nema nikakve veze sa ovom našom raspravom u koju si me uvukao iko sam rekao da ne želim. :). I da sam završio 2 razreda osnovne ne bi ti pomoglo da izmeriš 0,02.

Treće, i ako svojim očima možeš da vidiš da je merni pribor sa podeocima 0,02 tvrdiš da nije dizajniran da očita tu meru
I četvrto, imaš pravo na svoje mišljenje, ali ono je samo tvoje..
Mogu da vidim da vidim 0,02 (ima čak i sa 0,01). To ne znači da su napravljeni da se njima mere veličine tog reda. Što bi reko narod "I na tarabu je nešto pisalo pa se jedan povredio." :). Te brojike se stavljaju ili kao marketinški trik ili kako bi što preciznije mogo da izmerš neke veće veličine reda 10 li 20 stotih. Taj alat jednostavno nije dizajniran za uspešno merenje tih veličina koje su napisane na njemu.

Ne bih više o ovome. Ako ti kažeš da uspešno radiš takva merenja OK. Ne verujem dok ne vidim svojim očima a čak i da je tako ja to ne bih radio sa tim alatom. Vidim da mnogima ovde nije bitno šta bih ja radio već šta bi ti, pa nek mere ljudi i nanometar šublerom ako hoće. Barem tu slobodu imamo.
 
Poslednja izmena:
Ovde je tako pocelo da se ubija vreme i da se troluje, kao da obicnih chat tema nema. Tu neko drvljenje nevezanih cinjenica i gadjanje pojmovima. Nekom tako dosadno pa omalovazava neke cinjenice koje su debelo potkrepljene trudom, radom, zalaganjem i istrazivanjem vise ljudi samo zato sto neko nije imao susreta sa tim a debelo se gura da i on "doda jos neku". Omalovazava se trud i znanje ljudi kojima je poznavanje odredjene materije profesija. Profesija koja ih zanima i vidi se da vole to i vladaju stecenim znanjem a takodje i ne zatvaraju oci i uce nove stvari. Proslo je vreme sankcija. Nismo indijci. To sto neko meri pom. kljunastim merilom daske i misli da je to samo zato i odbija da poveruje da neko sa druge strane koristi slican merni alat kako bi merio mnogo preciznije stvari to je onda stvar zatucanosti a ne rasprave. Sto se mene tice, clan mirosti a takodje i jos neki clanovi (zombie_666, grabik...) imaju izuzetno kvalitetne i strucne postove u ovoj temi. Naravno, oni su mali deo ljudi koji su doprineli kvalitetu ove teme al ih spominjem jer vidim da trenutno ucestvuju u zadnjim stranicama. Koliko god to nekad delovalo nekima (pa nekad i meni) iritantno, imaju strucan odgovor kad je potreban. Tema je "alati i radionice) a ne "stap i kanap" tehnologija
Predpostavljam da je taj neko uglavnom ja? Cilj mi nije bio da torlujem i zagdjuem temu.
I ja se slažem da mirosti ima značajno iskustvo (veće od mene) i da je dostao doprineo temi (više nego ja) ali, ne mogu zbog toga da prihvatim zdravo za gotovo sve što kaže. I neslaganje nje nepoštovanje.

Inače u ovome što si napisao sam si sebe kondradikovao i to 2 puta
 
Da malo prekinem raspravu .
Jedna zanimljiva Fein brusilica .Puna je elektronike ,ne kreće ako je preklopnik za promenu ploče otvoren ,ne kreće dok ne pritisneš dva tastera ,ima meki start ,koči kada se puste tasteri ....
Nisam radio sa njom ,sada sam je osposobio pošto sam je uzeo kao ne ispravni.Gadna je za rastavljanje .......








Pogledajte kakav rotor ,

 
Poslednja izmena:
Danas sa imao baš zanimljiv doživljaj u vezi mjerenja. Naime, neki likovi su nešto napravili po crtežu i kupac nije htio da prihvati jer mjera nije dobra - tolerancija data na crtežu nije ispoštovana. Bilo je tu ubjedjivanja sa jedne i sa druge strane i na kraju su se dohvatili mikrometra. Kupac izmjeri i ne valja. Prodavac (inače "inženjer") izmjeri i sve u redu. Kupac ugradi dio, ono ne valja i klima se. Na kraju pozovu mene da presudim, inače su jako velike pare u pitanju. Ponesem mikrometar i etalon (nemam svoje ali sam pozajmio od prijatelja koji ima vrh kvalitet, sve Mitutoyo). Uzmem mikrometar od kupca u etalon, dobar. Uzmem mikrometar od prodavca u etalon, dobar. Uzmem svoj mikrometar u etalon, dobar.
Krenem da mjerim, ne valja. Toleracija premašena za 0,035 do 0,055mm, dakle preko granične mjere. Prodavac krene da galami, kao nemaš ti pojma, daj ovamo. Uze lik mikrometar i krenu da steže. Gledam u njega, kontam zeza se. Znate da mikrometri imaju "krckalicu" koja onemogućava stezanje preko mjere. Lola uzeo i stegao mikrometar i dobio "ispravnu" mjeru tako što je bukvalno deformisao mikrometar. Kada sam mu objasni da se to ne radi tako, krenuo da tvrdi da tolerancija nije pravilno definisana jer je napisana u formatu mjera pa gornje odstuopanje i donje odstupanje i da mora da bude napisano mjera i tolerantno polje (npr h8). Iz džepa izvadim tehnički priručnik i pokažem mu da je to samo jedan od dopuštenih načina označavanja tolerancija po DIN-u. Kada mu ni to nije prošlo počeo je da ubijedjuje kupca i mene da tolerancija sa crteža u stvari pogrešna i da tu treba druga tolerancija. Opet mu objasnim da nije njegovo da određuje koja tolerancija je ispravna već da uradi onako kako piše na crtežu.

Na kraju, kada sam mu predočio da je napravio dio konusan iako ej dužina obrade samo 15mm (na samo 15mm dobio je tri različite mjere, svaku preko tolerancije) priznao je da mašina (CNC strug) ima zazor na glavnom vratilu...Sve ovo ej trajalo dobra tri sata. Ajd što se pravi da nešto zna a pojma nema već je ladno pokušao da prevari kupca tako što je pritezao mikrometar kako bi slagao mjeru. Ne znam šta su dogovorili, na kraju sam otišao.
 
Radim dugo u masinskoj industriji i nema nista gore nego kad proizvodjac ne zna za sta i kako se upotrebljava proizvod, pa ne moze pravilno posvetiti paznju mjerama koje su najbitnije.


Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Uh ta tolerancija
Godinama mi je pok.komšija radio bolcne i čaure
Odma kuća do moje i baš je bilo zgodno
Medjutim kako uradi čauru ona tesna!!!!
Onda na licu mesta rajber pa žuljam
Uvek tesno trebalo ili ne!!!!!
I jednom krene da mi priča da on čauru radi 2 _5 stotih tešnju kao zbog neke njegove tolerancije
Jedva smo se dogovorili da to više ne radi!!


Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Luka ako misliš na bolcnu trapa(king pin set), onda je tvoj komšija ispravno radio, jer i treba razvrtačem doterati završnu meru čaure.
Možeš pokušati i da unutrašnju meru čaure podesiš da kada upresuješ bude približno dobro, ali retko će se desiti da ne klima ili opet bude tesno. Razlog je zato što postoji i tolerancija u kućištu čaure(rukavcu), pa iako su iste čaure, neće se isto skupiti..
Eh te tolerancije..
 
Radim dugo u masinskoj industriji i nema nista gore nego kad proizvodjac ne zna za sta i kako se upotrebljava proizvod, pa ne moze pravilno posvetiti paznju mjerama koje su najbitnije.


Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
Praviš po crtežu i mirno spavaš.
Ja imam pravilo(kojem rado učim mlađe): 'Napravi mu po crtežu, pa nek baci'(ako je pogrešno nacrtao).
Sa druge strane nema opravdanja ako nisi napravio po crtežu, a prihvatio si posao..
 
Nazad
Vrh