Alati i radionice

Ja imam onaj klasican subler i to neki star pa se crtice i brojevi slabo vide tako da svaki put buljim u njega dok rastumacim. Zato sad razmisljam da uzmem digitalni. Vidim ima navodno KERN za oko 50 evra.
Ja imam digitalni i platio sam ga 15e, kad ga brzo povlacis vise puta i vratis na nulu uopste ne pokazuje nulu nego neki hiljaditi broj ali je dobro sto imas crni deo pored ekrancica koji klizi po subleru pa snjim isto mozes da meris ako ti na primer odu baterije. Prednos ovog je sto nemoras gledat crtice ili ih prebrojavati nego imas displej sa velikim brojevima. Nije on sad za nekog kome je bitan svaki nanometar ali ovako za nekog ko ja da izmeri cev, rupu, sraf je dobar.
 
Uh ta tolerancija
Godinama mi je pok.komšija radio bolcne i čaure
Odma kuća do moje i baš je bilo zgodno
Medjutim kako uradi čauru ona tesna!!!!
Onda na licu mesta rajber pa žuljam
Uvek tesno trebalo ili ne!!!!!
I jednom krene da mi priča da on čauru radi 2 _5 stotih tešnju kao zbog neke njegove tolerancije
Jedva smo se dogovorili da to više ne radi!!


Sent from my moto e5 using Tapatalk
Radim sa novim autodijelovima i te cahure i bolcnovi trapa za neke starije npr kombije npr VW LT stari , Merc kamioncic itd su trebale isto da se doradjuju , necim , Njemacka proizvodnja dijela , tako da to mora tako .
Jel to ako se ne varam , se zove nekako u zargonu "sirovo " ili sam nesto pobrkao ?
 
Pitanje , Vilager mali kompresor poceo da zeza , nekad nece da radi , zuji i kao krece , ali nekako kmeci i nista . Danas probao , i radi normalno ? Tri godine ga imam i nista nisam pipao u vezi odrzavanja , ali malo i radi , mozda ju treba nesto raditi ?
 
Pitanje , Vilager mali kompresor poceo da zeza , nekad nece da radi , zuji i kao krece , ali nekako kmeci i nista . Danas probao , i radi normalno ? Tri godine ga imam i nista nisam pipao u vezi odrzavanja , ali malo i radi , mozda ju treba nesto raditi ?
Ne vjerujem da je neki kvar posto sam ga jedno vreme imao za potrebe na terenu. Desavalo mi se to isto kad je hladnije vreme pa ne moze da krene normalno nego malo stenje. Mozda staro ulje pa se zgusnulo pa ga opterecava pri startu a mome su se dosta culi lezajevi pa ga je i to jos dosta kocilo. pri toplom vremenu nema problema.
 
Kad sam kupovao svoj kompresor raspitivao sam se kakvog su kvaliteta i negde sam cuo kad ode nepovratni ventil da nece motor da startuje sem kad je boca prazna.Mislim da u vilager-ovom upustvu pise da sa nepovratni ventil testira tako sto povuces onaj prsten kod prikljucaka za zrak i ako ide zrak znaci da je ispravan. Moguce da je i ulje kad ga tek kupis moras promeniti posle 10 radnih sati pa posle toga svake godine menjas. Villager-ovo ulje je oko 6km 600ml i moze ti biti za 2-3 mijenjanja.
 
Izgleda da je vezano za hladnije vrijeme . Dal treba mijenjati to ulje ?
Probaj, Stavi neko koje je malo redje na nižim temeraturama. Mada ne verujem da je to problem i ne kapiram na šta misliš kad kažeš "nekad nece da radi , zuji i kao krece , ali nekako kmeci i nista . " Da li krene da vergla pa ne postigne obrtaje ili ne vergla uopšte već samo zuji? Kada se to doševa da li ima pritiska u boci i koliko je? Koji tip villager kompresora imaš?

Kad sam kupovao svoj kompresor raspitivao sam se kakvog su kvaliteta i negde sam cuo kad ode nepovratni ventil da nece motor da startuje sem kad je boca prazna.Mislim da u vilager-ovom upustvu pise da sa nepovratni ventil testira tako sto povuces onaj prsten kod prikljucaka za zrak i ako ide zrak znaci da je ispravan. Moguce da je i ulje kad ga tek kupis moras promeniti posle 10 radnih sati pa posle toga svake godine menjas. Villager-ovo ulje je oko 6km 600ml i moze ti biti za 2-3 mijenjanja.
Izgleda da nisi dobro čuo. Taj prsten koji vučeš je prsten sigurnosnog ventila koji ima funkciju da ispusti vazduh ako sklopka zakaže i naduva pritisak preko odredjene vrednosti (uglavnom oko 10 bara). Inače nije loše sa vremena na vreme povući taj prsten kako ventil ne bi zapekao.

Ako povučeš taj ventil i vazduh (zrak) ide duže od sekundu dve to je u stvari znak da nepovratni ventil ne radi, a ne da je isprvan. Tj. dešava se da dozvoljava vraćanje vazduha iz boce ka glavi, a funkcija tog ventila je da pušta vazduh u smeru iz glave ka boci, ali da ne dozvoljav da se on vraća u suprotnom smeru.

Postoje kompresori koji imaju ventil za rasterćivanje tj. ventl koji ima funkciju da isprazni vod (smanji pritisak na nulu) od glave do boce i na taj način olakša pokretanje kad sklopka uključi.

Ukoliko kompresor ima problema da startuje čak i kad je boca prazna ili je pod nekim manjim prtiskom od 2-3 bara to defnitvno nema veze sa tim ventilima i ovim o čemu sam govorio gore već problem treba tražiti na motoru ili glavi.
 
Dusanboss, ok i da napravis tu poteznu ruku kao sa video klipa, za koje ti je namene potrebna? Hoces napraviti toliku radnu povrsinu da možeš celu tablu lima da stavis na nju (2x1m)? Kada sečeš brusilicom iz ruke ona uvek teži da ide od tebe prema napred, bar ja tako drzim ručku na brusilici osim kada sečem crep, tada okrenem ručku da prašina ide od mene a brusilica tada ide ka meni. Par puta sam sekao metal na takav nacin da su varnice isle od mene a brusilica ka meni-meni jako neprijatna i čudna pozicija za rad,kao da sam prvi put u životu uzeo brusilicu u ruke. U ovom slucaju kao sa klipa ti skoro uvek stojis ispred brusilice koja se (fi 230) vrti na oko 6500-7000 ob/min, taj deo mi se najvise ne svidja. Da se razumemo, neko se boji da radi brusilicom, nije mi problem staviti plocu od 1,2-1,5mm na fi 230mm i seći sa njom. Ovo sve je ipak samo moje mišljenje.
Razmišlajm još o veličini. Najverovatnije ću praviti da mi sto tog nosača ujedno služi i kao sto za varenje tako da će sigurno biti veći od ovog sa slike.
I da, brusilica na snimku je pogrešno okrenuta. To, dobra ručka i još neke stvari ću drugačije uraditi.

Ovo je po meni jako lose i ne bezbedno.
Zašto misliš da je ne bezbedno? Apsolutno ne vidim kako bi to moglo biti manje bezbedno od korišćenja brusilice bez tog držača.

Zato mislim da jedino Ger dolazi u obzir. Mislim pored toga da nije ni precizno. Meni treba da kazem preciznost. Odokativnom metodom iz ruke secem dosta dobro. Al sad je plan da poradimo na preciznosti.
Ako se uradi kako treba može da bude veoma precizno. Sigurno preciznije i mnogo kvalitetnije od jefinijih ger mašina. Sad ko ne voli da se bakće sa tim i ko mora da kupuje brusilicu ili mu postojeća često treba slobodna, svakako mu je ger bolja opcija. Ipak meni je osećaj kada nešto sam napravim da valja neprocenjiv. Plus nemam nešto baš para za razbacivanje, a da kupim neki jeftini ... Mislim da će ovo što ja napravim biti mnogo bolje.
Inače gledao sam neke kupovne držače za manje brusilice. Koštaju 3500 najevtiniji i ono je smejurija. Plekano nešto, nikakvo, sve bi se usukalo posle prvog ozbiljnijeg koršćenja. Mene će sav materijal izaći manje od 3500 sa tim što ću imati i lep sto za varenje.
Nego živi bili pa videli. Kačim kad napravim
 
Kad je vec prica o kompresorima,cisto da pitam za moj elektromahinen bezuljni.sluzio me 12 godina fino.sad ne daje znake zivota.struja dolazi na cetkice ali motor ne reaguje.jel mu to dosao kraj?mali je motoric,kao na brusilici mozda.
 
Imate li preporuku gde kupiti burgije za metal?
Probao sam kod svih lokalnih prodavaca i to je da se izbusi par rupa i mozes je baciti..

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Buvljak, rano jutro. Naidjes kod garavih sto donose mesovitu robu, cucnes i isceprkas i kupis celo pakovanje od 10-20 komada u kutiji za sitne pare. Bude bas lepog kvaliteta. Bar takvu praksu imam.
Druga varijanta osrednja - wurth. Solidan kvalitet. Nisu lose ni ove botech sto prodaju po gvozdjarama
 
Imam bas pozitivno iskustvo sa manjim burgijama wurth...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Sada vasara nema a i dok je bilo nekako nikada nisam uspeo da pronadjem neke kvalitetne.
Pokusacu da porucim te na internetu a wurt mogu da pronadjem i ovde u lokalu pa cu probati od svih po malo

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Imate li preporuku gde kupiti burgije za metal?
Probao sam kod svih lokalnih prodavaca i to je da se izbusi par rupa i mozes je baciti..

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
Kod mene u Koceljevi ima da se kupe ove burgije:
https://www.hss-tools.de/ dosta su dobre. Ima u radnji koja prodaje tehniku, kod Snežane. Kupuju se na komad i oni ih drže originalnom ormariću od te firme što pravi burgije. Samo moraš biti svestan da se sve burgije oštećuju pri bušenju iz ruke, naročito kad burguja izlazi na drugu stranu na kraju bušenja, i zato se moraju oštriti.
 
@lucky

Pa mi smo komsije, ja sam iz Tulara, blizi sam Koceljevi nego Ubu..
Cesto sam u Koceljevi mogu kod Snezane da svratim bas da to pogledam i kupim.
Hvala ti.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Kod mene u Koceljevi ima da se kupe ove burgije:
https://www.hss-tools.de/ dosta su dobre. Ima u radnji koja prodaje tehniku, kod Snežane. Kupuju se na komad i oni ih drže originalnom ormariću od te firme što pravi burgije. Samo moraš biti svestan da se sve burgije oštećuju pri bušenju iz ruke, naročito kad burguja izlazi na drugu stranu na kraju bušenja, i zato se moraju oštriti.
Samo bi dodao, moraju se pravilno ostriti, a broj obrtaja i hladjenje takodje.
 
Imate li preporuku gde kupiti burgije za metal?
Probao sam kod svih lokalnih prodavaca i to je da se izbusi par rupa i mozes je baciti..
Препорука јесте, али не за бургије per se, већ да научиш да их наоштриш како ваља. Та вештина баш много помаже.
 
Nazad
Vrh