Alati i radionice

Препорука јесте, али не за бургије per se, већ да научиш да их наоштриш како ваља. Та вештина баш много помаже.
E to se trudim da naucim ali ne mogu se pohvaliti da mi dobro ide

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Sada vasara nema a i dok je bilo nekako nikada nisam uspeo da pronadjem neke kvalitetne.
Pokusacu da porucim te na internetu a wurt mogu da pronadjem i ovde u lokalu pa cu probati od svih po malo

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka


Ако наручујеш погледај IAT бургије. Кажу да су добре.
 
Једна од најбитнијих ствари је да не усијаваш бургију па да је нагло хладиш (то се често уради у журби).
 
Nije los za 120-130 eura,Na video snimku te velike srafove ne moze da odvije,ali to su ipak 30-32 itd,kontam ove do 24mm odvija lako,neke i lomi,jbg za te pare enough.Nzm hoce li biti kod nas ,ili je vec bilo u prodaji.
 
Aco kako si naucio prenesi nam (meni) malo znanja?
Drsole, pogledacu, hvala.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
Veruj mi Polkicu da sam stalno gledao snimke na YT sve dok nisam naucio. Naravno svo to vreme sam ja pokusavao da ostrim, ali nisam mogo tek tako da postignem zadovoljavajuci nivo. I jos jednom da naglasim, obavezno hladjenje burgije tokom busenja. Ja recimo probusim plocevinu debljine 20 mm i burgiju mogu da drzim golom rukom. Jasno ti je onda koliko je hladim tokom busenja.
 
Ja dok nisam naucio da ostrim burgije kako treba, da ih hladim tokom busenja i da koristim sporohodnu busilicu, uglavnom sam muke imao kad nesto busim. Nijedna mi burgija nije bila dobra, sve lose. Sad te iste buse pa rasturaju.

Isti sam. Prvi put kad sam oštrio od burgije duge desetak cm ostao patrljak za upuštanje glava dok sam je dotjerao u red, ali je naoštrena. :D
Poslije od pune kutije škarta kompletirao četriri seta i još ostalo za rezervu nekih.

Takođe, dok nisam naučio kako se buši uprem ko sivonja na najvećoj brzini misleći da ću prije završiti, a onda samo zapalim i istopim burgiju. Sad na najsporije, zabodem burgiju u kanticu sa uljem i lagano. Čim vidim da ide teže opet koja kap ulja i nastavim.
 
У принципу мора увежбати руке за одређене покрете и углове. Ово је битно, нарочито код бургија малог пречника. Ту се не види најбоље шта су урадио, а мало јачи притисак и оде „пола бургије“.

Veruj mi Polkicu da sam stalno gledao snimke na YT sve dok nisam naucio. Naravno svo to vreme sam ja pokusavao da ostrim, ali nisam mogo tek tako da postignem zadovoljavajuci nivo. I jos jednom da naglasim, obavezno hladjenje burgije tokom busenja. Ja recimo probusim plocevinu debljine 20 mm i burgiju mogu da drzim golom rukom. Jasno ti je onda koliko je hladim tokom busenja.

Лајковао сам твоју поруку јер се слажем са написаним. Само...откуд та врста „дискриминације“ према изворима учења, када су други у питању. Ти можеш са Googl-а други не. Требало би писати без страсти и предубеђења (стереотип) према другим људима:

Nekad mi bude zabavno, a nekad i jako cudno kad pocnu da se javljaju neki strucnjaci i ubedjuju ovde po forumu. Price tipa: "reko mi covek" ili izguglana znanja. Nebitno koliko neko ima iskustva oni se hvataju u raspravu uz pomoc gugla i rekla kazala prica. :) Mirosti ne odnosi se ovo na tebe.



Тачно колега, мора се водити рачуна и какав је материјал који се буши. Може бити неугодан и релативно мек материјал као што је меко гвожђе. Ако се буши бургијом мањег пречника, лако се деси да „пролети“ кроз материјал (јер га врло лако буши) и да се услед инерције поломи нова бургија (па и стара :) ).

Takođe, dok nisam naučio kako se buši uprem ko sivonja na najvećoj brzini misleći da ću prije završiti, a onda samo zapalim i istopim burgiju. Sad na najsporije, zabodem burgiju u kanticu sa uljem i lagano. Čim vidim da ide teže opet koja kap ulja i nastavim.
 
Poslednja izmena:
Evo sada sam gledao par snimaka, jos da nabavim dobro tocilo
Definitivno na brusilicu ne moze da se ostri

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
@ Drsole, izguglano znanje ti je kad neko ukuca neki pojam na google, onda procita i prepise to i onda se uhvati toga.
Ja sam, kao sto si mogo i sam da procitas, pokusavao dosta puta dok nisam postigo zadovoljavajuci nivo. Znaci pokusavao sam, gresio, ucio i licno se u nesto uverio. Eto to ti je razlika izmedju ta dva pojma koja te bune.
 
Изгулано знање си сада лепо објаснио. На Googl-у имаш јако пуно свега. Има баш пуно ствари којима људи желе да другима пренесу своје искуство.

Има такође и пуно **greška, али то се прескочи јер се "укуцавањем" појма у претраживач види да је истоветан текст преписан.

Све што постоји провераваш даље. Такође, провераваш код људи у свом окружењу за које сматраш да познају материју.

И на крају све то сам ПРОВЕРАВАШ у пракси. Иако сам написао да си лепо објаснио, такође сматрам да си то употребио са намером да некога омаловажиш јер ниси написао шта то није тачно и ко је то изрекао. Такав нејасни начин обраћања треба избегавати.
 
I moja preporuka za wurt ove zlatno -crne (Red line kako ih zovu). Za oštrenje ... sve to lepo izgleda na snimcima ali praksa... Nemam problem da naoštrim veće, preko 8 mm. Što je manja teže je tako da te menje ni ne pokušavam.
 
Poslednja izmena:
Зато сам и написао да се увежбава угао и положај бургије код оштрења.

Ти кажеш око 8 мм. Замисли када сам ја оштрио бургију 1,8 мм да пробушим рупу од око 55 мм. И није било обично гвожђе него прохром. Ћале ми је рекао да није добро да се користе различити материјали, али сам ја хтео да направим прохромску „сисицу" за кочиони цилиндар од „дајца“.

Потешкоћа је да ја не оштрим бургије сваки дан и не радим такве послове сваки дан. Мајстори око мене су погледали и констатовали да нећу стићи ни до 1 мм бушења и да ћу поломити бургију. За разлику од њих, ја сам електротехничар (електроничар).

Успео сам без икаквих проблема и то ми сада стоји као успомена :) . Послушао сам ћала и исту такву направио од обичног гвожђа.
 
Kod burgije koliko je vazan ugao ostrenja jos bitnije podostravanje kao i da se izvadi srce burgije. Tacno je da je mnogo bitno koliko je materijal ekstremno tvrd ili mek. Mogu reci da je verovatno bakar najriskantnije busiti jer je mek i hoce da zalepi. Moje licno iskustvo je da sam busio i sa 0.5mm kao i sa 0.8 po 30mm dubine i to u bakru. To otprilike izgleda ovako. Borfuter mora da je idealan da ne baca burgija, 2000 obrtaja, jedna ruka na rucici u drugoj mala cetkica umocena u trafo ulje. Na svakih 0.5 mm na osecaj ili na komparater, vadjenje, ciscenje cetkicom i tako do kraja. Cesto, cesto se desi da se burgija polomi i tu nema vadjenja vec se komad baca. Ostrenje tih burgija se radi na odelenju ostrenja pod uvelicavajucim staklom. Samo da dopunim post da je u pitanju mala koordinantna busilica.
 
Poslednja izmena:
Слажем се за оштрење врло танких бургија. Оштрење из руке је немогућа мисија. Само једном сам покушао да је наоштрим и онда тако лепо наоштрену :) бацио (0,8 мм). Чим пипнеш камен поједе је одмах.
 
Nazad
Vrh