Alati i radionice

Al ima neko preporuku za moment kljuc?

Sila stezanjea od 40-200Nm moze i vise mozda do 350.

Razmatrao sam neke.

Matador - nemogu cenu da nekog prodavca da nadjem na netu, proizvodnju prebacili u kinu
Chicago pneumatic cena je ok samo su novi izgleda na trzistu sa ovim pa nema ocena na amozonu, aluminijumska rucka
wera - nisam bas siguran u kvalitet moment kljuceva
facom- pojma nemam da li ih ima kod nas, ima ih u inostranstuv sa lepim popustima trenutno, mozda mogu da nadjem da mi neko donese
stahlwille - da li ih neko uvozi? Njih je valjda kupio gedore
usag - dobri su sa cenom kvalitet bi trebalo da je dobar, mislim da imaju previsoku cenu, mada in tajvan kao i vecina dobrih brendova imaju tamo proizvodnju
gedore - izlgleda da imaju vise serija, pa kako ko ima para. Milsim da su pali sa kvalitetom
proxxon - ovde me je razocaro po ocenama sa amazona ste se tice moment kljuceva samo
 
Poslednja izmena:
Mirosti. Dve stote na tom subleru je relativna stvar, narocito kad se mere otvori jer su gore kljunovi daleko osetljiviji i zavisi koliko si siledzija :). Mogao si napisati da mozes da izmeris u 20 mikrona i neko bi rekao vau svaka cast. No salu na stranu. Posto sam dosta godina proveo radeci u LZTK pogon Alatnica ovakva je bila praksa. Od obicnog bravara, preko bravara alatnicara, strugara, glodaca do koordinatnih busaca i koordinatnih brusaca i erozimata, svi su duzili obicna pomicna merila. Kontrolori su imali sa satom jer im je bilo brze za merenje komada koji su u serijama. Ko je radio u stotu i mikron naravno mikrometri. Bili su tu i razni visinomeri, pupitasi, komparateri. Sva ta merila iskljucivo Mitotoja. Sad kad neko spomene unior subler dodje mi nekako smesno.
 
Uvozi se Stahlwille ali je preskup. Gedore isto nije bas jeftin, narocito serija Dremometer. One Gedore RED serija alata je cenovno dosta prihvatljiva. Facom je skroz OK alat i za profesionalnu i za hobi varijantu.
Koristi li ko ovakva zeger klesta? Mislim da ovaj set ima na akciji za nekih 50e
 
@coci064
Ako ti je lakše i želiš da budeš baja sa znanjem, autoritetom i praksom, pokriću se ušima, posuti pepelom i priznati da sam sve pogrešno napisao i izmislio da očitavam 2 stote sa mojim šublerom.
Sad čitam da bravar monter koristi isti šubler kao i majstor na 'koordinati'.
Svašta se ovde može isčitati..
 
Sta mislite o beta i bacho kljucevima?Da li uzeti sa izmeniljivom glavom?
Ako je Bahco original ne premišljaj se, kupuj odmah. Neke pomorske kompanije isključivo njihov alat imaju. Ni Beta nije loša, radim sa oba alata, USAG je takođe vrhunski alat. Godinama koristim USAG ključeve (uz ostali alat), šta sve odrade, kako se sve koriste, čime i kako se po njima udara a još nisam slomio, savio niti uvio nijedan od njih. Gedorine ključeve sam nalazio uvijene ali slomljene ne.
Od Bahco koristim ovo redovno, savršen alat
 
Sva ta merila iskljucivo Mitotoja. Sad kad neko spomene unior subler dodje mi nekako smesno.

Шта је смешно?... Ако се шублер користи када правим кошнице и делове кошнице (рамове). Или када син нешто мајсторише и жели да нађе најтачнију меру (син јесте инг мехатронике – то и ради у фирми, али ради и заваривање и много других ствари за наше потребе). Да дам 1000 „јевреја“ за шублер? Шта треба, да прсне "вар" на шублер, када заварује и да бацим тих 1000 комада...

Иди бегај. Мада, знајући тебе (овде са форума), јасна ми је намера ове „велике“ мисли...

Алат се купује према потреби (врсти посла) и то сам написао.
 
@coci064
Ako ti je lakše i želiš da budeš baja sa znanjem, autoritetom i praksom, pokriću se ušima, posuti pepelom i priznati da sam sve pogrešno napisao i izmislio da očitavam 2 stote sa mojim šublerom.
Sad čitam da bravar monter koristi isti šubler kao i majstor na 'koordinati'.
Svašta se ovde može isčitati..
Nismo se razumeli. Svi su imali obicne sublere. Majstor na kordinatnoj brusilici naravno da koristi mikrometre, ali povremeno mu zatreba i subler zbog eventualnih propusta iz prethodnih operacija ili nesto slicno. Nisam nikakvi baja i nije mi bila namera da poklapam tvoje znanje. Cak suprotno vidim da u svim postovima pises jer poznajes materiju. Hteo sam samo da dam primer kakav se nekad merni alat koristio, a kakav se sad spominje. No ipak je to bilo fabrika sa 6000 radnika i puno se ulagalo u kvalitet, ali sve je upropasceno privatizacijom.
 
Шта је смешно?... Ако се шублер користи када правим кошнице и делове кошнице (рамове). Или када син нешто мајсторише и жели да нађе најтачнију меру (син јесте инг мехатронике – то и ради у фирми, али ради и заваривање и много других ствари за наше потребе). Да дам 1000 „јевреја“ за шублер? Шта треба, да прсне "вар" на шублер, када заварује и да бацим тих 1000 комада...

Иди бегај. Мада, знајући тебе (овде са форума), јасна ми је намера ове „велике“ мисли...

Алат се купује према потреби (врсти посла) и то сам написао.
Prvo ubacujes se u konverzaciju gde nisi ni spomenut, a verovatno i neznas o stvarima koje su navedene. Cudno mi bilo da postoje Unior subleri pa sam naveo sa kakvim mernim instrumentima se nekad radilo. Ni jednog trenutka nisam rekao da sa tim uniorom ne moze da se meri, ali je pitanje kako se ponasaju posle nekog vremena tj. da li gube meru ili se habaju.
 
@coci064
Ako ti je lakše i želiš da budeš baja sa znanjem, autoritetom i praksom, pokriću se ušima, posuti pepelom i priznati da sam sve pogrešno napisao i izmislio da očitavam 2 stote sa mojim šublerom.
Sad čitam da bravar monter koristi isti šubler kao i majstor na 'koordinati'.
Svašta se ovde može isčitati..
Ne kažemo da ti lažeš, verujem da ti izmeriš u 2/100. Pitam se kolika bi greška bila da npr. izmerš 10 rezličith dimenzija i da zatim ide provera mikrometrom. Ako kažeš da si radio to i da je svaku put tačno u 0,02 mm ...Izvini, ali ja ne mogu da verujem u to. Jednostavno dizajn šublera ne dozvoljava tako precizna merenja.
 
Mutiću, gerovi za metal su uglavnom fiksni. Nisam siguran da li bi i bilo pametno da ima izvlačenje taj koji je namenjen metalu. Jeftinije varijante su ove sa pločom za sečenje (obavezno ides na najvecu plocu) sa kamenom kao za ugaone brusilice sto svi koristimo, druga varijanta su gerovi sa 'metalnom' plocom oni su dosta i skuplji ali imaju svoje prednosti https://www.shopperalati.rs/testera-stona-za-metal-dw872-dewalt

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
Ja planiram da napravim nešto ovako:


Umesto glava bickla , ležajevi u cevi i biće za 230mm brusilicu. Mnogo bolji dizajn jer nisi ograničen prečnikom diska. Takodje malo veći sto koji može da se koristi i kao sto za varenje.
 
Jel zna neko cenu Hardox-a ?,na kg ili kako vec,ko to prodaje kod nas ?.Hardox450-500.
Takodje pitanje,znam da je otporan na habanje,ali na npr savijanje u poredjenu sa klasicnim celicnim plocevinama ,kakav je ?.
 
Ja mnogo radim sa Hardox-om, troši se u nenormalnim količinama za oblaganje mlinova, kanala ugljene prašine, klapne u separatorima...Ugalj ga pojede kao sir iako ej tvrd (radi se o oko 1000 tona za 24 sata po mlinu). Jako nezgodan materijal za rad. Bušenje običnim burgijama nije moguće bez zagrijavanja na tom mjestu (brenerom se zagrije tačka gdje se buši i tako omekša), na hladno može da se buši sa burgijama koje imaju izmjenjive karbidne pločice. Dosta loše se zavaruje i vrlo je sklon pucanju pored vara (ne na varu već uvijek pored). Savijanje je vrlo teško. POkušavali smo da uradimo neke pozicije od H450 ali smo odustali. Mala presa od 100t nije imala snage da savija 15mm debelu ploču (proračun je svakako pokazivao minimum od preko 120 tona ali eto probali smo). Ako ima oštrih i iskrzanih ivica na njima hoće da pukne.Pored toga elastično vraćanje je jako veliko i iznosi čak i do 20 stepeni. Dakle savijanje nije nemoguće ali je teško i nezgodno.

Za šta si planirao koristiti Hardox?
 
Treba mi za kasiku ,noz kasike tacnije,2.6 m sirine mislim.Cudno mi da lako puca pored vara ,nece li onda puci na kasiki ?,i opet ako se tesko vari nije to za mene,sam bi radio ili neki majstor iz sela,mada niko nije prof. varilac od njih.Koliko bi dobar posao radio noz kasike da je od obicne celicne plocevine 25-30mm debljine ?,mene nije briga koliko se brzo trosi,i obican celik ce mi trajati decenijama,brine me da se ne savije pa dobije stomak po sredini kasike,ako me razumete sta mislim.Zubi ce ici na noz kasike,i noz je u V,nije ravan,znaci jos vece opterecenje na savijanje.
Ovakva kasika,ista,ja nzm jel to na njoj fabricki obican celik ili su hardox stavljali ?.Jedino na poslednju verziju 160-ke sto su proizveli na kasiki je pisalo Hardox,druga slika dole.Kontam mozda ovi raniji modeli A,B mozda i C ,nisu imali hardox ?.

 
Ne kažemo da ti lažeš, verujem da ti izmeriš u 2/100. Pitam se kolika bi greška bila da npr. izmerš 10 rezličith dimenzija i da zatim ide provera mikrometrom. Ako kažeš da si radio to i da je svaku put tačno u 0,02 mm ...Izvini, ali ja ne mogu da verujem u to. Jednostavno dizajn šublera ne dozvoljava tako precizna merenja.
Uz dužno poštovanje prema tvom znanju i iskustvu, mislim da nama ovde uopšte nije od značaja dali ti u nešto veruješ ili ne.
Radi se o tome da jedan od šublera koji koristim, i čiju sliku lepo možeš da vidiš, omogućava merenje u koracima po 0.02mm.
Jednostavno, on jeste dizajniran za takvo merenje, naravno, za onog ko zna šta radi. To ne znači da ćeš ti sa njim to uspeti odraditi.
Ja nikakav problem nemam da sa ovim šublerom izmerim dali je osovina za ležaj dvije stote u plusu, na nuli ili u minusu dvije stote.

Ono što vi ovde zovete običnim' šublerima, pretpostavljam da mislite na one sa tačnošću 0,05. Takve i ja nabavljam bravarima, ali nikako majstorima koji se bave preciznom mašinskom obradom.
Mikrometri(obični), za vašu informaciju bez problema očitavaju pola stote, odnosno 0,005, opet ko zna šta radi. Takva upotreba(u pola stote) je kod merenja zupčanika uobičajena.
 
Nazad
Vrh