Alati i radionice

Момо, имаш "тешку руку". :)

Покушај да код старта електроду придржиш другом руком (носи рукавице) да не лелуја и залепи јер немаш 100% контролу. А и провери да ли је "стингер" без неких луфтова, да ти се сваки трзај руке пренесе на врх електроде, а не да рукохват буде шљампав у односу на штипаљку и електроду.
 
Ja sam isto koristio kineza, i radi to, završava posao, ali taj polaz je kod njega zaista problem.
Jedino tu sam video razliku u odnosu na ove skuplje amaterske modele, koji dosta lakše uspostavljaju prvi luk.
 
Mala prinova u radionici, Womax 100l
IMG_20210730_104456.jpg

IMG_20210730_104540.jpg
 
Protok 300 i kusur litra. Imam ga i ja od prosle godine. Skoro da nema dan da ga ne koristim i fala Bogu fino sluzi i mogu reci da je boca 100 l prava stvar. Pre toga sam imao 50 l i nije to to.
 
@MOMOSARIC i moj savet je da ne kuckas elektrodu po materijalu vec samo naslonis malo jace elektrodu i blagim potezima u zglobu mrdas klestima i kad uspostavis luk na sekundu zaustavis da se stabilizuje luk.


Ako nekome treba, imam 50l bocu od womax kompresora. Sve je na njoj osim motora i pumpe (preosostat, rasteretni, nepovratni, racva sa spojnicama, ispust, tockovi)
 
Tebi u principu ide lose zagrevanje elektrode jer kao sto sam si napisao da kracom elektrodom lakse kreces. Za takve probleme je izmisljen hot-start jer hladna elektroda treba vecu amperazu pri paljenju pa zato hot-start sluzi da digne nakratko amperazu. To mozes da prevazidjes pauzom pri paljenju luka da se elektroda ugreje. Ako kucas elektrodom onda ti udaris-upalis luk-mahinalno odvojis previse i ugasis luk i tako nekoliko puta dok ti kratki lukovi ne nakupe toplote da ugreju elektrodu. Za pocetak probaj malo opustiti ruku i zadrzati luk cim ga vidis da je uspostavljen, koliko god da je. Nemoj samo na starijem varu da zapocinjes luk vec na cistom materijalu.
Ne treba biti pametan da bi shvatio d adute elektrode ne zahtevaju neko jace predgrevanje. Jednostavno, krace elektrode - treba grejati, duze elektrode - ne mora
 
Кад крећеш са новом електродим прво превуци брзо као оловком да црташ линију преко клешта масе или припреми неки стари метал за то,тек онда почни да вариш где треба !
 
Kazem ti Momo slaba ti amperaza, a ti kako hoces. Probaj, pa vidi. Ja mnogo varim debele materijale, naravno debelim elektrodama. Kad uzmem da varim nesto tanko tankom elektrodom obavezno mi se desava to isto sto i tebi i ako sam izvario ko zna koliko do sad. Jer ja kad je nesto tanko smanjim amperazu jer mi je ruka tako programirana da grejem materijal i onda tanak materijal povlaci, ako amperaza nije bas bas smanjena. Kad je bas smanjena ne povlaci, ali mi se to desava da tesko zapalim elektrodu. Dobro, to tesko kod mene bude da mi zalepi 3-4 puta, ali znam zbog cega je.
 
Ja ko i momo imam isti problem, a stari aparat, pa ni ne znam amperažu, kad sam probao ove modernije, ide to, za moje potrebe dovoljno.. Sa bazičnom se baš patim da krenem, sa rutilnom sam se navikao, isto povučem elektrode jednom, dvaput, i krene bez problema.. Najveći problem što nisam učio na debelim materijalima, već do 2mm,a tu i dobri varioci progore var, a ne ja laik
 
Nazad
Vrh