Alati i radionice

Podseća me na dedinu radionicu. Samo što on nije kačio alat na zid nego sve u fioke pa kad traži nešto sve istrese na beton. 15 min da nadje šta mu treba pa još 15 da sve pokupi ponekad za posao koji sam traje 15 min . :)
Onda je ćale dodatno zakomplikovao kad je deo alata satvio po traktorima. Desi se radim nešto sitno. Trebalo bi da bude gotovo za 10 min. Pitam ćaleta gde je ključ 16 i dobbijem odgovor. Možda je kod nas u kući, možda u fergusnu, možda u 560 ako ne onda je u dedinoj radionici. Izmedju svih tih mogućih mesta po 50 m hoda. Uglavnom se zatrefi da ga nadjem na zadnjem mestu Sav srećan puhitam da odradim svoj poslić od 10 min koji već traje pola sata kad ono nije 16 nego 17. :). Posle dovoljno ovakvih situacija napravio sam radionicu i poredjao da sve znam gde je da je pristupačni i lako vidljivo.
 
Ја дао 4 стара акумулатора (2 ком. 12/140аh, и 2 ком. 12/97аh) +6000 дин. за овај наковањ.
5b0bf4ace126e70ffe61e8c2560fe4e7.jpg
Jel to kriv u sredini? I moje je, moram da ga poravnam. Ne znam da li da popunim elektrodama malo ili da samo izravnam?
 
U traktoru jedino drzim kljuc za kontakt bravu, kad se krece u silazu, senazu, tako neki ozbiljniji posao kistru ubacim u kabinu ili ako idu kola na njivu onda u gepek.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Da li je ovo tvoja radionica ? Nakovanj je dobar.
To je deo inventara iz očeve stare kovačnice, privremeno smešten u ovu prostoriju (tu smo pre nego što smo prešli na grejanje na bale držali ugalj) dok se ne napravi nova radionica, ali eto već više godina uvek iskrsne nešto preče od radionice... Inače, pod u kovačnici je bio zemljani i zadnje noge od tezge sa slike su bile dosta duže od prednjih i ukopane u zemlju, tako da je tezga bukvalno bila nepomična bez obzira šta se na njoj radilo.

Nakovanj sa slike je srednje veličine (ali i on je dosta težak, jedan čovek ne može sam da ga prenese na drugo mesto), imamo još jedan veći. Taj nije ravan kao ovaj, pa je i meni interesantno kako bi se mogao izravnati. Na YT sam gledao restauracije nakovanja gde ga samo navare i posle brusilicom izravnaju, potom i uglačaju do sjaja.

Imali smo i jedan mali nakovanj (manji od ovog sa slike, ali u top stanju - potpuno ravan, na njemu su otkivali kose) koji je jedan očev prijatelj odneo kod sebe da odradi nešto, nije ga vratio možda godinu dve i onda iznenada umre. Otac je kasnije tražio od njegove žene taj nakovanj, ona je rekla da su nakovanj odneli stanari koje je imala kad su se odselili i tako ostasmo bez tog nakovnja.
 
@tole zr
Не треба ми ал' нек' се нађе,не радим више ни свој занат (само за сопствене потребе) а камоли ковачки !
@dusanboss
Има удубљење на средини вероватно је рађено нешто сериски па је тучено више по том делу.
 
Poslednja izmena:
@tole zr
Не треба ми ал' нек' се нађе,не радим више ни свој занат (само за сопствене потребе) а камоли ковачки !
@dusanboss
Има удубљење на средини вероватно је рађено нешто сериски па је тучено више по том делу.
Dobro, to je normalno da se na sredini udubi. I kod mene je. Mada ovde deluje ko da je nšto tanje udaralo stalno u sredinu.
Jel piše nešto na njemu? Koliki je? Delu je mi skroz isti ko dedin.
 
Како како подмазујемо? Ја имам неки новији, па иде уље у њега: лети обично САЕ 90, а зими САЕ 75 Ве 90.
 
Nazad
Vrh