Alati i radionice

Nece to skoro, ali kad probam javim utiske. Svakako bolje nego ja dok ne zapikujem bez maske, pa rucnu masku dok priblizim vec ocoravim i ne vidim kroz staklo
 
Teca je imao neku sarenu pa mu se svidela a dobar je hobi varioc, pa mu vidi kokega i uzme, onda on kupi "original wurth" isto za 20e i zadovoljan je, tako da i ja racunam bicu zadovoljan. 2 stakla sam dobio gratis,a maska ima ukuono 3 neka tockica za podesavanje.
 
Nece to skoro, ali kad probam javim utiske. Svakako bolje nego ja dok ne zapikujem bez maske, pa rucnu masku dok priblizim vec ocoravim i ne vidim kroz staklo
Vježbaj !!!!
Koji je "najbrži" organ ?
OKO !!!!
Probaj bez maske, samo zatvorenih očiju nešto "peckati" i ući ćeš u štos....
Samo pogledam gde trebam variti, zatvorim oči neposredno prije početka, i krenem....
Sekund'cu varim, pa stanem, skinem šljaku, provjerim valja li, pa još jedared, i kad dva elementa sigurno priheftam, uzimam masku i varim "redovno"....
 
I ja sam prije tri nedelje nabavio automatsku masku za varenje i bila je negde oko 18 evra.Za sad je dobra ima isto 3 tockica jednim biras koliko ces da vidis var od 9-13 i dva s unutarnje strane za delay i sensitivitiy to ti je za osjetljivost i koliko ces brzo da se aktivira maska. Jedino sto imas vezano za odrzavanje jeste da menjas ono staklo koje pokriva senzor mada je to plastika al valjd se tak zove, oba su oko 1-2 e.
 
Mnogi preciziraju oko tog pripremnog prečnika za rezanje navoja, nebi li napravili teoretski vrh navoja.
U stvari, to je prilično nebitno, jer izvlačenje tog vrha ne da nije potrebno, nego je(u praksi) i nepoželjno.
Prilikom rezanja navoja, sam alat za sobom povlači materijal pa se tako završni prečnik formira skoro teoretski.
Ja u nekim aplikacijama imam dosta krupnijih navoja(od M12 do M20) i otvore za rezanje navoja obavezno proširujem za nekoliko desetih. To dosta olakšava rezanje navoja, špon ne zaglavljuje, a vijak se kasnije dosta lakše uvrće i bolje zateže.
Naravno, ovo nema uticaja na nosivost navojnog spoja.
Recimo, za M12 redovno bušim 10,5. Kada se navoj ureže, unutrašnja mera se spusti na 10,3 što je skoro teoretski vrh.
Za M20 bušim 0,5mm šire od teoretskog vrha..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Vježbaj !!!!
Koji je "najbrži" organ ?
OKO !!!!
Probaj bez maske, samo zatvorenih očiju nešto "peckati" i ući ćeš u štos....
Samo pogledam gde trebam variti, zatvorim oči neposredno prije početka, i krenem....
Sekund'cu varim, pa stanem, skinem šljaku, provjerim valja li, pa još jedared, i kad dva elementa sigurno priheftam, uzimam masku i varim "redovno"....
To sto zatvoris oci te ne zastiti mnogo,i ni slucajno ne treba praktikovati.
Inace ja stvarno ne razumem sto se igrate sa tim jeftinim automatskim maskama,problem dati bar 100-150 eura za masku ?.To po nekoliko desetina eura sto kosta ne treba ni svrstavati pod igracke a kamoli nesto bolje.Imate obicne naglavne maske za varenje ako vam vec pravi problem cena,ili jos gore te rucne maske sto se drze u ruci,a to i treba izbaciti iz proizvodnje,smesno....varis jednom rukom a druga zauzeta zbog drzanja maske.
 
Mnogi preciziraju oko tog pripremnog prečnika za rezanje navoja, nebi li napravili teoretski vrh navoja.
U stvari, to je prilično nebitno, jer izvlačenje tog vrha ne da nije potrebno, nego je(u praksi) i nepoželjno.
Prilikom rezanja navoja, sam alat za sobom povlači materijal pa se tako završni prečnik formira skoro teoretski.
Ja u nekim aplikacijama imam dosta krupnijih navoja(od M12 do M20) i otvore za rezanje navoja obavezno proširujem za nekoliko desetih. To dosta olakšava rezanje navoja, špon ne zaglavljuje, a vijak se kasnije dosta lakše uvrće i bolje zateže.
Naravno, ovo nema uticaja na nosivost navojnog spoja.
Recimo, za M12 redovno bušim 10,5. Kada se navoj ureže, unutrašnja mera se spusti na 10,3 što je skoro teoretski vrh.
Za M20 bušim 0,5mm šire od teoretskog vrha..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
[/QUOTE Kad u proizvodnji prosiris rupu za tih 0.3mm i urezes uvoj pa u kontroli udje i druga strana kontrolnika to je skart. Za kuci moze da prodje jer si srecan sto si lako urezao navoj.
 
To sto zatvoris oci te ne zastiti mnogo,i ni slucajno ne treba praktikovati.
Inace ja stvarno ne razumem sto se igrate sa tim jeftinim automatskim maskama,problem dati bar 100-150 eura za masku ?.To po nekoliko desetina eura sto kosta ne treba ni svrstavati pod igracke a kamoli nesto bolje.Imate obicne naglavne maske za varenje ako vam vec pravi problem cena,ili jos gore te rucne maske sto se drze u ruci,a to i treba izbaciti iz proizvodnje,smesno....varis jednom rukom a druga zauzeta zbog drzanja maske.
Pa nije ni namera variti zatvorenih očiju !!!
Samo koliko nešto pridržiš da bi punktovao na 2-3 mesta...
Variš sekund-dva...
Bukvalno, "pecneš"....
Kvalitetna "manuelna" (maskata na facata) je, po mom iskustvu, mnogo bolje rešenje od automatske...
Zašto bežati od "manuelne" ?
I zbog čega ti treba slobodna ruka ?
Da češeš jaja ?
Ali, no, svako ima svoje navike i afinitete....
 
Jel ti znaš o čemu pričaš?
Video si nekad kontrolnik za navoj?
I ako si video, prosvetli nas ovde, kako izgleda kontrolnik za unutrašnji navoj.


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nece to skoro, ali kad probam javim utiske. Svakako bolje nego ja dok ne zapikujem bez maske, pa rucnu masku dok priblizim vec ocoravim i ne vidim kroz staklo
Probaj ovako bez veze, ne moraš da radiš nešto. : ). Hoću i ja da kupim masku, a imam sad da varim nešto ozbiljnije pa bi je uzo pre toga. E sad zanima me se da li te jeftine vrede nečemu.
To sto zatvoris oci te ne zastiti mnogo,i ni slucajno ne treba praktikovati.
Inace ja stvarno ne razumem sto se igrate sa tim jeftinim automatskim maskama,problem dati bar 100-150 eura za masku ?.To po nekoliko desetina eura sto kosta ne treba ni svrstavati pod igracke a kamoli nesto bolje.Imate obicne naglavne maske za varenje ako vam vec pravi problem cena,ili jos gore te rucne maske sto se drze u ruci,a to i treba izbaciti iz proizvodnje,smesno....varis jednom rukom a druga zauzeta zbog drzanja maske.
Pa meni 150 € jeste problem. Ne bi mi bio problem da sam profi varilac koji vari ozbiljnije skoro svaki dan. Ovo što ja pecnem ponešto 3 put mesečno ne vidim zašto bi jeftina maska bila problem. Mislim šta može da ne valja toliko sem što će možda brzo da rikne? Ima kontrolu zatamljinja i brzine reakcije , e sad verovatno su kvalitetnije brže i bolje blokraju štetna zračenja, ipak za to malo posla što ja uradim taj delić sekunde i malo više zračenja ne bi trebalo da ima veliku ulogu. Kakva god da je maska vićinu zračenja blokira inače ne bi mogao da variš ili bi te pekle oči posle dužeg varenja.

Što se tiče maski koje se drže tu se slažemo. Na žalost koristim takvi i patim se plus ruka mi nije najmirnija tako da ponekad stvarno imam problem da pokrenem luk dok bi to lako rešio pridržavanjem elektrode drugom rukom.
Imam masku koja ide na glavu bez drške, obična, ali je ne koristim jer je otvor premali i zatamnjenje je preveliko tako da mi je skoro neupotrebljiva.

Pitanje za ove koji imaju jeftine automatske maske. Da li imate problema sa magljenjem stakla?
 
Jel ti znaš o čemu pričaš?
Video si nekad kontrolnik za navoj?
I ako si video, prosvetli nas ovde, kako izgleda.


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Ne ti si ga video. Mnogo potcenjujes ljude. Al evo da ti kazem. Sestougaona drska sa jedne sttrane ide sa druge strane ne sme da ide. Slican kao kontrolnici za tolerisane rupe. Ili kontrolne matice ili mikrometri za spoljasnje navoje.
 
Ja sam kupio neku sarenu za dve crvene ne magli staklo nego magle moje naocare dobra je sto se tice elektronike ,jedino joj lose napravljeni oni kaisevi sto se stezu oko glave pa posle par dizanja i spustanja olabi pa klima na glavi. U sustini sam zadovoljan mlogo je lakse mozes nesto i da pridrzis dok privaris za nekog ko vari par puta mesecno odlicna je.
 
Da nije možda ovakav?


Ako je ovakav, kako sa njim konstatuješ širi unutrašnji prečnik?
Ako si ti koristio neki drugi tip opet objasni kako de sa njim kontroliše unutrašnji prečnik navoja principom 'IDE-Ne IDE'.

Budi konkretan, bez subjektivnih osećaja.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Da takav je koristen. Sa jedne strane mora lepo da ide. Ako se ustanovi da klamce okrene se druga strana kontrolnika koja ne bi smela da ulazi. Ako ulazi to je skart. Uvek sam konkretan, ali ne volim da me neko potcenjuje. Nisam inzenjer imam sss lv stepen i gotovo 20 godina u metalskoj industriji na univerzanom strugu i koordinantnoj busilici. Od 2000 godine na ovamo mnogo se promenilo, ali standardi su uglavnom isti.
 
Jos nesto. Kad radis spoljasnji navoj nareznicom normalno je da uradis 0.1-0.2mm u minusu. Uradi 0.5 i ima da klamce kontrolna matica.. Za bravaruju to je OK, ali kod ozbiljnog kupca to ne moze da prodje.
 
Nazad
Vrh