Alati i radionice

@coci064
Tu toleranciju koju si opisao da počinje od 'par mikrona do nekoliko stotih' sigurno nije h ili H, jer h/H uvek počinje od nule.
Ali da ti ne skidam položaj tolerantnih polja sa 'gugla' otvori svoje stare knjige pa pogledaj i sam.
 
Za tu toleranciju si u pravu, ali u praksi nula na nulu ne ide. Pisem po secanju, ne otvaram ni gugl , a ni knjige. Tablicu tolerancije sam zadnji put video pre 20 i kusur godina jer mi te mere vise ne trebaju, ali ti volis da je tvoja rec glavna pa si se uvatio za par mikrona i odusevio forum.
 
Pa neznam dali bi po tebi bilo pošteno da ti pišeš netačnosti/polutačnosti, a ja koji (slučajno) tu tematiku pomalo poznajem ćutim?
Otprilike, to bi bilo kao da ja čitam temu o kalemljenju nebih li nešto naučio, i usvojim nečije netačne/polutačne preporuke. Kalemljenje ne uspe, na forumu niko ne odgovara za nanetu štetu, i onda u čemu je poenta ovog foruma?
Ponavljam, ne želim da te diskreditujem i potcenjujem, ali jednostavno, glupo je radi ljudi koji koriste ove informacije, propuštati netačnosti i polutačnosti.
 
  • Like
Reagovanja: gm
Pa neznam dali bi po tebi bilo pošteno da ti pišeš netačnosti/polutačnosti, a ja koji (slučajno) tu tematiku pomalo poznajem ćutim?
Otprilike, to bi bilo kao da ja čitam temu o kalemljenju nebih li nešto naučio, i usvojim nečije netačne/polutačne preporuke. Kalemljenje ne uspe, na forumu niko ne odgovara za nanetu štetu, i onda u čemu je poenta ovog foruma?
Ponavljam, ne želim da te diskreditujem i potcenjujem, ali jednostavno, glupo je radi ljudi koji koriste ove informacije, propuštati netačnosti i polutačnosti.
Nista netacno nisam napisao. Jos od diskusije od mernih instrumenata, preko navoja, evo sada kontrolnici i mere tolerancije. Kad smo raspravljali o navojima konkretno si napisao da za M20 busis rupu 0.5 u plusu. Pitao sam te kakav bi to sklop bio kada bi spoljasnji navoj M20 ostrugao 0.5mm u minusu. Kod tolerancije te pitam da li moze nula na nulu da ide, a ti mi odgovoris da tematiku pomalo poznajes, ali cutis. Kada si rekao da nareznica i ureznica nagoje navoj tj. naprave profil navoja to stvarno bolje da si cutao. Ja ne sporim da nesto znas, ali to znanje nisi upotrebljavao u praksi. Jedno je kad ti u radionici nesto uradis i kazes dobro je nema to veze, a drugo kad u firmi tvoj rad pregleda kontrola.
 
@coci064
Dobro prijatelju, srećno tebi sa tvojim znanjem.
Neka ostane da sam ja varioc i bravar jer si ti tako ocenio, a o tolerancijama ništa ne znam pošto ih nisam nikada koristio u praksi..:ppozdrav:
 
Ti volis da postavis pitanja da bi potcenio sagovornika, a kada se tebi postavi konkretno pitanje ti ga vesto izbegavas.
 
Ako je takva gromada tehničkog znanja tako procenila neka bude. Već sam priznao da ništa neznam, neznam zašto me i dalje biješ? Hoćeš da me za isti prekršaj kazniš dva puta?:osmeh:
 
Da nije možda ovakav?


Ako je ovakav, kako sa njim konstatuješ širi unutrašnji prečnik?
Ako si ti koristio neki drugi tip opet objasni kako de sa njim kontroliše unutrašnji prečnik navoja principom 'IDE-Ne IDE'.

Budi konkretan, bez subjektivnih osećaja.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Nisam se sretao sa tim alatom, ali ovako odokativno ne bih reko da tim alatom može da se kontroliše samo širi ili uži unutrašnji prečnik već samo da li navoj odgovara nazivnom?
 
Tako je Dule, sa tim alatom se kontroliše isključivo profil navoja, a ne unutrašnji ili spoljni prečnik, kako je naš 'iskusni' prijatelj pokušao prikazati.
 
Nije tačno da si napisao ovo što sam ja napisao, nego si napisao ovo:

Kad u proizvodnji prosiris rupu za tih 0.3mm i urezes uvoj pa u kontroli udje i druga strana kontrolnika to je skart

Ja sam reagovao na ovo što si napisao da kontrolnikom za navoj konstatuješ proširen unutrašnji otvor, a ti umesto da priznaš grešku kao čovek, celo vreme pričaš nešto drugo i širiš priču da pokažeš znanje. Tu se onda upetljavaš više i više. Očekivao sam da to primećuješ i sam, ali ti i dalje tvrdiš da nigde ne grešiš..
Meni ne smeta što mi konstatuješ 'neznanje', jer su ga u davno vreme ocenili neki sa malo jačim titulama od tebe..
 
Poslednja izmena:
Da ponovim peti put:

Kontrolnikom za navoj se kontroliše profil(tolerancija) navoja, a ne unutrašnji ili spoljni prečnik-to nije moguće.
Nemogu da verujem da nevidiš šta si napisao.
 
Ja nigde nisam napisao da se kontrolnikom kontrolisu spoljni ili unutrasnji precnik. Rekao sam da se kontrolnicima kontrolise ispravnost tog navoja, a neispravnost moze biti prouzrokovana ako je rupa prosirena ili spoljni precnik za spoljasnji navoj suvise u minusu.
Nisam ni sumnjao da ces skinuti nesto sa gugla. Bas si me razocarao. Kontrolnik moze samo da konstatuje ispravnost ili neispravnost navoja. Znaci ne moze da izmeri precnik tacnije srednji precnik navoja.
Evo ponovo ti postavljam sta sam napisao pre tri dana To je post br. 15917. Pri njemu ostajem, ali sad mi pade na pamet da mozda nisi dobro shvatio. U tom postu ja nisam tebe citirao vec sam izneo svoje znanje ili neznanje kako ti kazes. Ponavljam se, ali moram. Kontrolnik moze samo da konstatuje ispravnost ili neispravnost navoja. Znaci kontrolnik ne moze da izmeri precnik ili poluprcnik navoja.
 
Valjda je logično da ako je navoj labav odnosno da ako se zavrtanj kada se zavije klati levo desno odnosno taj kontroler ima lufta i ako druga strana koja je malo deblja prođe kroz taj isti navoj da je unutrašnji prečnik matice veći nego što bi trebalo i ne vidim kako bi drugačije taj kontroler mogao da se koristi jer ta rupa nikako ne može da bude uža kad kroz nju prođe ureznica i kako bi mogao navoj da bude drugačiji nego što je ureznica
 
Poslednja izmena:
Ne zavisi od unutrašnjeg prečnika, jer se navoj ne vodi po njemu.
Navoj se vodi iskljucivo po profilu, odnosno kosim površinama navojnog profila.
 
Da ali ako je rupa pre urezivanja navoja veća nego što bi trebalo onda je ta kosina navoja plitka i navoj na matici ce manjom površinom nalegati na isti slično kao kad matica oblazne na njoj može još uvek da ostane malo navoja ali nedovoljno da može da drži neki pritisak
 
Nazad
Vrh