Alati i radionice

E moj Mirosti sve je to "žvaka od'ranila" nije to tuklo čekićem po prstima već po tastaturi

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Мене деда слао код ковача, иначе његовог школског другог, намргођеног дозлабога, који је своју ковачку ватру почеšће нежним прстима чаркао и од кога се какво / такво знање искључиво крало. Ни говора није био ни од помисли да га нешто питаш .. А сада ти гугл утерава и што треба и што нетреба ..: РОФЛМАО:
 
Sa napravom dobijes uputstvo i imas u stripu da se montira sa cela tocila.

Pitaj tamo u firmi kako se pravilno upotrebljava tocilo , odnosno da li se ostri sa strane ili sa cela.

A jos bolje , kako sa ti tvojim bagerom kopas uglje , isto kao i tocilo kako treba da radi, moze i sa strane , moze i drveni sporet ali jednokratnu upotrebu:)

Dalje ne bih vise pisao o tome.
Svaka tebi čast ali ne mogu da verujem da su ovi ameri toliko zatucani da baš niko od njih ne zna da pročita uputstvo i da vidi slike
 
Rekao sam da vise necu , ali ovo je zadnje o toj temi.
Nisu zatucani , problem je montaza , ako ga montiras sa strane montiras ga na plocu na kojoj je nasarafljeno tocilo. Pusti mozak na pasu i stavi ga sa strane i imas jako puno polozaja gdje moze da radi.

Ako ga montiras pravilno , moras oko 5cm ispod ravnine na kojoj je montirano tocilo , i ne samo nize vec mora biti i na odredjenoj daljini od kamena da moze da radi. Znaci nije dovoljno probusiti rupu vec treba nesto i napraviti malo vise.

Takodje jako mali kamen nije pogodan jer je patent napravljen prije 50 godina ili vise kad se ova mini kineska tocila nisu prodavala vec je bio standar 180 ili 200mm precnika , a za ova mini tocila treba jos nize ima platformu i dalje na koju ce da se pricrvrsti amen.
 
Inace ovakva naprava je puno bolj za ostrenje svrdala od prethodne , ima regulaciju i pete i ostalo. I skuplja za izradu i kupnju.

 
Sa napravom dobijes uputstvo i imas u stripu da se montira sa cela tocila.

Pitaj tamo u firmi kako se pravilno upotrebljava tocilo , odnosno da li se ostri sa strane ili sa cela.

A jos bolje , kako sa ti tvojim bagerom kopas uglje , isto kao i tocilo kako treba da radi, moze i sa strane , moze i drveni sporet ali jednokratnu upotrebu:)

Dalje ne bih vise pisao o tome.
U pravu si. Tocila su napravljena da se korisre čeono a ne sa strane. Sa tim spravama prkazanim gore vrlo brzu će se napraviti udubljenje ne mestu gde brugija dodiruje kamen i neće više oštriti kako treba.
 
Čekaj ti pretpostavljaš da je to kod tebe 8000? A ne 3000 ili 5000?
Da, šta više poprilično sam siguran u to. Ne znam da li je 8000, ali je tu negde. 3000 nije sigurno, a ne bih reko ni 5000.

A 1000 bolje oštri?
Ja to nigde nisam rekao. Rekao sam da je razlika izmedju oštrenja 1000-2000 sa poliranjem nakon toga nije toliko velika te nije vredno truda osim ako ne želiš nekog da imprsioniraš ili jednostavno uživaš u oštenju i imaš viška vremena.
U svakom slučaju ako neko hoće da kupi samo jedan kamen 400/1000 je svakako bolji izbore negho recimo 2000/8000. Još ako neko ima samo 8000 ... želim mu sreću u oštrenju pošto će mu trebati dobrih nekolko sati žuljanja ze jedan tup nož.

Po toj logici 200 oštri sekiru vrhunski..
Ne, ali 400 je savim dovoljno. Finoća nije toliko bitna kod sekire (osima ako ne sečeš pršutu sa njome :)). Mnogo bitnije kod sekire je okaliti je i napraviti knfeksni profil.
 
Luka, ove nove generacije koje dolaze će nas pokopati guglovskim znanjem i inovacijama.;)
Čekaj mirosti jel si me sad uzeo na zub zbog onog šublera i u buduće ćeš se truditi da me pokopaš bez obzira šta kažem čak i ako se možda slažeš? Dešava se to po forumima, nema veze nije mi prvi put.
Prvo moje znanje nije guglovsko već praktično , ali svakako ne bežim od ničega pametnog što mogu da iskopam na internetu. Ne prihvatati znanje sa inerneta u 2020. godini je po meni suludo pa i glupavo. To ne znači da treba pirhvatati sve već treba odvojit žito od kukolja i naravno kombinovati ga sa prktičnim znanjem.

E moj Mirosti sve je to "žvaka od'ranila" nije to tuklo čekićem po prstima već po tastaturi
Luka, ove nove generacije koje dolaze će nas pokopati guglovskim znanjem i inovacijama.;)
Naravno da hoće. Nikad u istorij znanje nije bilo tako lako i u toj meri dostupno. Svakako da će neko ko ih prhvata i ume da primen pokopati nekog ko neželi ništa novo da prihvati, smatra da sve zna najbolje i da je jedini ispravan način onaj koji je on naučio pre 50 godina. Ne govorim ovde o tebi i meni već uopšteno.

Kažeš da si išao kod kovača na zanat kao mali i da si morao sam da kradeš znanje. Vidiš i moj deda je bio kvač pa sam i ja ponešto ukrao. Sećam se priča kad je on još pre rata išao na zanat isto kao i ti je uglavnom morao da krede znanje. Znam da je valjda celu prvu godinu samo ispravlja eksere i duvao vatru. To je izgleda bio standard sa majstorima iz tog vremena koji su ljubomorno čuvali znanje do koga su i sam jako teško došli. Smatarm da to nije bio dobar način prenošenja znanj, a svakako nije bio efikasan.
Vidiš dolaskom interneta to sve pada u vodu i naravno da će neko ko i dalje razmišlja na taj način biti pokopan od nekog ko se ne libi da proba i ako su dobra usvoji nova znanja.
Slažemo se da se ne može postati majstor samo gledanjem Youtube videa. Praksa je i dalje neizostavni deo, ali mislim da isto tako neizostavno postaje i inernrt znanje.

Nisam ja odgledao nekoliko snimaka i počeo ovde da držim predavanja o oštrenju noževa već imam sigurno 5 godina iskustav sa time. Narvno da ne znam sve i da mogu mnogo još da naučim. Ipak ismejavati i ponižavati nekog bez obrazloženja (rekao bih i bez osnove) nije lepo i nisam ja onaj koji incira ovaj konflikt medju nama koji nema mnogo veze sa temom. Vidim da imaš armiju pratilaca za koje je svaka tvoja reč kao iz Kurana.
 
Ovako. Ideja je da ubacim motor od ubodne testere u koćešte od brusilice. Pasuje lepo uz neke minimalne prepravke. Muči me kako da povežem zupčanik sa osovinom. Prva ideja je bila da izbušim prednji deo osvine (zadnja slika) koji sam odsekao sa motora bruslice i da u njega ubacim zupčasti deo sa isprvnog motora. Medjutim jako se teško buši i nije dovoljno deblji od osvine da bi ta veza bila valjana. Možda bi najbolje bilo da pričvrstim zupčanik dirktno na osvinu samo ne znam kako da izvedem to. Najradje bi da nemoram da cimam nekog sa strugom.



 
U ovom sličaju, jedino što će dati neki rezultat je navarivanje na taj zupčanik, i kasnije obrada na strugu na potrebnu meru. Moraš čuvati gnezdo jer bez njega nemožeš precizno obraditi. Žleb za klin može da se ubaci za segmentni, on se najlakše napravi.
Dakle strug mora ako želiš da valja.. Ne sekiraj se što cimaš strugara, jer on to radi za pare i ne uzbuđuje se šta god da izvoljevaš-satnica kuca.;)

Btw, apropo ove tvoje tirade i pisanija kako ja želim da te pokopam i obrukam u društvu, ipak ću ti dati savet da prvo proceniš sa kim ulaziš u raspravu, kako ovde na forumu tako i u realnom životu(van gugla).
Ovde ti je sve relativno bez posledica, ali ako se zaposliš u firmu i počneš pametovati bez pokrića(debelog iskustva), u roku od odmah će te vrlo lako provaliti i onda znaš kako ide scenario sa kojekakvim zezanjima, nadimcima itd. Video sam to mnogo puta i savet je zaista dobronameran.
Nema ljutnje, cenim da si solidan i kulturan dečko, studirao si malo i to je ostavilo efekat, ali moraš malo da izbrusiš 'public relationships'(jel se tako kaže po guglu?):ROFLMAO: Ni najmanje nisam zlopamtilo i nadam se da nećeš uzeti za zlo bilo kakvu forumsku diskusiju.
Na kraju krajeva poštujem tvoje mišljenje, ali moraš prihatiti da ga i drugi imaju..
 
Probao sam da snimim kako radi sistem EVO na Feinovoj brusilici .
Snimak je lošiji ali vidi se .Kada je otvoren preklop za promenu ploče ,ne može da krene .Kada se pritisne jedan taster ,počinje da daje znake života ali ne kreće.Kada se pritisne još jedan tasrer radi .Ne radi ako su pritisnuta dva tastera koja su u donjem delu ili koja su u gornjem delu.Kada je startovana ,radi sa bilo kojim tasterom .Ako nije skroz stala ,bilo koji taster je pokreće.....

 
U ovom sličaju, jedino što će dati neki rezultat je navarivanje na taj zupčanik, i kasnije obrada na strugu na potrebnu meru. Moraš čuvati gnezdo jer bez njega nemožeš precizno obraditi. Žleb za klin može da se ubaci za segmentni, on se najlakše napravi.
Dakle strug mora ako želiš da valja.. Ne sekiraj se što cimaš strugara, jer on to radi za pare i ne uzbuđuje se šta god da izvoljevaš-satnica kuca.;)
Pa u tome je stvar. Ne bih baš da platim. :) Ima drugar strug al ode zatvor (saobraćaj). E sad verovatno bi mi i njegov ćale uradio to, ali pre bi čuvao to za nešto bitnije pošto nije fora svaki čas da idem kod njega nešto da tražim. E sad kad bih platio nekome to bi bilo minimum 1000 din milim? Za nešo više od 2 može se naći lošija bruilica tako da...

Prva ideja mi je bila da uradm kao na snimku dole, ali pošto je materijal tvrd čak i sa stubnom bušilicom (kuju nemam) bi bilo skoro nemoguće izbušti rupu koja će biti u centru. Sa obzirom da motor ima 27000 o/min ... to ne bi valjallo ... Sad kad razmislim to je bre mnogo obrtaja i za brusilicu.
Da li neko zna da li se broj uboda na ubodnoj testeri odnosi na pun krug (gore- dole) ili samo u jednom smeru?

 
Poslednja izmena:
Verovatno je na konus ,kupi glavu sa konusom.
Sad sam ocistio glavu benzinom i pise da je b16 ali cu sigurno morati traziti po buvljacima takvu glavu jer sumljam da ove nase prodavnice imaju takve sa konusom. Izgleda da ta glava zna cesto spast jer je cijela izudarana cekicem kako je stavljana, u svakom slucaju Hvala.
 
Malo akcije SCANIA r 420
Menjač u banani a i kvačilo
a18b76c20cf5892934d34511d7843a37.jpg


Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Rašo brate dje će taj kineski skrnavor na STANIJU
Ovde lamela ko astal za 8 osoba
Korpa ljudska 60kg teška
Druk ležaj i viljuška kvačila štogod
A sve zajedno novo oko 55000 din

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Скоро па јефтиније од новијег бмв-а и остале дружине.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Nazad
Vrh