Alati i radionice

To je tacno, ali moraju ponekad i da se naostre. Obicno se lome kad burgija baca zbog loseg borfutera.
Није само због тога. Ту се мења облик материјала (прелаз као на осовинама где се при промени пречника израђује конусни прелаз због простирања сила напрезања). Бургија негде запне и пукне где се силе највише испоље – на прелазу.



@dusanboss избегавај Woby haus у широком луку. Осим ако узимаш нешто за сецкање или најгрубље послове (као што сам узимао продужене "гедоре" и то се „сецкало“ и заваривало). Претпостављам да је тај камен је од неког „шодера“ и то је као као купиш на пијаци јефтини брус за оштрење косе, а он мало јачи малтер. Купиш прави камени и тај траје и ваља за све паре.
 
Baterija od 3ah je 3k dinara i punjac nzm jel ima posebno da se kupi ali sa baterijom od 2ah je 2500-2600 din.Jeste oko 400nm realna snaga,za tu cenu nzm ko bi ocekivao da ima 1300 :).Sve u svemu meni bi radio posao,vecinom i baratam sa srafovima koje hvata kljuc 24mm,17-19 najcesce.Ubrza i olaksa posao puno,i nema produznog kabla da stalno vucem sa sobom po dvoristu.
@talianu I ja imam te zelene,meni rade posao dobro,i meni sad glupo kupiti ove kao bolje kad vec imam isti alat :p.

400Nm je jako velika sila zatezanja. Za profi alat je za tako velike udarne odvijace je 5Ah baterija.

Drugo vecinu zavara oznaka na bateriji 3Ah,4Ah ili 5Ah ,puno je vaznije od toga kakve baterijske clanke su ugradili unutra u bateriju, clanci koji imaju veliku struju praznjenja , profi alat ugradjuje clanke baterije od 30A jedan clanak , imate 2 paralelno i 5 serijski , dok kod parkside pitanje je da li mogu i 50% te strije da daju i tu je kvaka.

Zato na youtubu imate snimke apgrejda parkside baterija da promjene original clanke baterija u bateriji za samsung clanke ili neke iste kvalitete koji ugradjuje makita ili neki drugi proizvodjac , a tih 10clanaka kostaju 2x ili 3x vise nego nova kompletna tog kapaciteta parkside baterija.
Dobijaju i veci kapacitet i vecu struju praznjenja. Kao i kad startujete traktor sa losim akumulatorom i akumulatorom koji ima udarnu struju od 1000A.

Da nepricamo da profi alat ima sve moguce zastite u bateriji da ne dodje do pozara ako baterije otkazu , a parkside to nema.
 
Ostrim malom brusilicom, tanka ploca, izvucem je lepo.
Djon uvek oborim vise no sto dodje fabricki, bolje grize, obicno busim mekse metale.
Ispraksao sam se kao klinac vec, ne znam da li radim pravilno ali uglavnom nemam problem sa tim, kad naostrim radi dobro.



Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Postoje jednostavne naprave koje se montiraju na brus i mogu i amateri da naostre relativno dobro svrdla. Moze i na netu da se nandje i nije nesto skupo.
Jedan ovakav sa nasao na buvljaku i koristim , jedino sto petu kod ostrenja nemogu da dobijem kako je proizvodjac predvidio vec moram malo da ga udaljim kod ostrenja.
Inace ovaj na snimku ga ne koristi dobro , treba da stoji na celu brusa a ne sa strane.
 
Ovaj sa prethodnog snimka koristi i rastureno pomicno mjerilo kao posmak dolje , na ovom videu je original naprava.
 
Moze i na netu da se nandje i nije nesto skupo
Да ли си овај "дивајс" налазио у нашим крајевима, а да није скуљи од заједно тоцила, свих бургија које поседујеш и бушилице у чији футер их стежеш?

Ја хтедох управо овакав носач сам да направим, али сам схватио да са алатом кога поседујем, не могу да испоштујем потребне толеранције.
 
Ja sam ga platio novog ne koristenog na buvljaku mislim za manje od 10E , to nije nikakva precizna naprava, gledao na netu da je 30 i nesto dolara plus postarina , neisplativo , jeftinije napraviti , malo treba eksperimentalno kuteve naci.
Ima i puno boljih naprava od ove ali i malo komplikovanije za izraditi.
 
Уз нормално тоцило и камен, нека конструкција држача бургије другачија од ове ми заиста не треба.
 
Znači svi ovi pogrešno koriste ovu spravu
Sa napravom dobijes uputstvo i imas u stripu da se montira sa cela tocila.

Pitaj tamo u firmi kako se pravilno upotrebljava tocilo , odnosno da li se ostri sa strane ili sa cela.

A jos bolje , kako sa ti tvojim bagerom kopas uglje , isto kao i tocilo kako treba da radi, moze i sa strane , moze i drveni sporet ali jednokratnu upotrebu:)

Dalje ne bih vise pisao o tome.
 
Skido danas sa stare iskrine busilice glavu da je zamjenim novom i kad sam je krenuo odsrafljivat samo odjednom spade glava na pod, kontam da nisam sta po*ebo kad nema navoja ni u glavi ni na nosacu od glave navoja.Sta sad raditi dal novu glavu sa navojem samo zakucati na mjesto stari ili narezivati navoj na drzacu glave.
 
To što ti tražiš je pregrubo za pravo oštrenje. Ide kamenje i do 8000 granulacije.
Ali to je već vrlo obimna tema za počinjati..
Ne bih se složio. Imam kamen približno 8000 (ne znam tačno koliko je, al je ekstara fino) i korstio sam ga samo par puta. 1000 ili da kažemo 2000 uz poliranje odradi odličan posao. Inče granulacije variraju zavisno od proizvodjača tako da 1000 da jednom može biti kao 2000 na drugom.
Takodje 2 - evantalno 3 granulacije su dovoljne. Gledam kako ljudi koriste 10 kamena za jedno oštrenje. Po meni je to "overkill" i nije vredno uloženog truda jel je krajnji rezultat minimalno bolji.

Bitna stvar kod ručnog oštrenja vodenim kamenom je znati da nož može samo odredjen broj puta da se oštri ovom metodom (da kažemo 20-30 puta) nakon čega mora da se reprofiliše najbolje na tračnoj brusilici. To će mi biti projekat čim zavržim ovaj držač za brusilicu.
Najviše se obradujem kad mi neko donese nož na oštrenje, a pola sečiva fali. :) Što zbog godina korišćenja, što zbog neprofesionalnog mašinskog oštrenja gde je skidano mnogo više materijal nego što je potrebno.

@dusanboss избегавај Woby haus у широком луку. Осим ако узимаш нешто за сецкање или најгрубље послове (као што сам узимао продужене "гедоре" и то се „сецкало“ и заваривало). Претпостављам да је тај камен је од неког „шодера“ и то је као као купиш на пијаци јефтини брус за оштрење косе, а он мало јачи малтер. Купиш прави камени и тај траје и ваља за све паре.
Poznat mi je njihov kvalitet. Ipak za neke stvari gde kvalitet nije toliko bitan može da se pazari tamo. Najveća prednost cena. Mislim da ću ipak uzeti taj kamen. Onaj jeftini je katastrofa ali šta da očekuješ za 80. Ovaj od 1500 deluje ok, videću kad ga kupim. Ipak mi se ne daje baš 5000 za kamen
 
Poslednja izmena:
Čekaj ti pretpostavljaš da je to kod tebe 8000? A ne 3000 ili 5000?
A 1000 bolje oštri?
Po toj logici 200 oštri sekiru vrhunski..
 
2 Мома

Ако ништа друго, барем ти задаје добар угао, тих 118 или који степен мање или више, само ми се чини да ствар није idiot proof, па мораш да знаш шта треба да урадиш, како да поставиш бургију, калико да брусиш.
 
Nazad
Vrh