Alati i radionice

Unior je bio ali ni to vise nije nista do osrednja klasa alata. Znam da ce sad jugonostalgicari da se ljute al to je cinjenica. Sad tu nesto uzdizati ga u nebesa pored dostupnosti drugih kvalitetnijih brendova je smesno. Cinjenica je da ga vise drzi sentimentalna vrednost jer neke asocira na ranije generacije. Ranije generacije koje su ga isto uzdizale u nebesa samo zato sto se nekada forsirala "domaca" SFRJ proizvodnja i sto se prodavao po robnim kucama i szo za neszo bolje i nije se izdvajao novac. Mene taj unior asocira na zastavu, iskru i tako slicne marke koje su uzivale slavu jer su bile domace marke. Koji god unior komad alata iz tog vremena unior slave da se upregne sa bilo kojim alatom renomiranih top svetskih proizvodjaca iz istog vremena gubi trku. Nije tad bio vrhunski a nije ni sad. Ko za bolje nema, postojece hvali
E ebiga, taman sam se složio sa svim što si napisao i onda ga ukenjaš na kraj. "Ko za bolje nema, postojece hvali" Prvo što zvuči nadmeno, drugo što nije istina. Vodeći se time nameće se da je najbolji alat onaj najskuplji što jednostavno nije tako.
 
Ne znam stvarno ko je unior kroz zadnjih par kilometarskih postova stavljao kao referencu za top klasu alata. Al ajd...
Skrati trolovanje. Vrtis se u krug


Класичан начин обраћања када нема нешто паметније да се каже.

Шта је то топ класа. Јел'се трпа у топ па испаљује. У принципу не варим ни снобовски начин изговора којем се тежи да се буде ближи онима који те лагано поробљавају.

Можда си хтео да понизиш човека који је купио нешто што му завршава посао па си утрчао са „топ“ алатима или смрт:

Jbg unior i slicni brendovi, kolica sa alatom zavisno od seta i broja alata, 250-300 hiljada,pa i vise,a kinez 50-100 hiljada....Nek kupi ko sta moze,samo da nije chajneza bile bi mnogima radionice poluprazne,sto rucnih,elektro,aku,mernih alata,itd itd.


Иди бегај... :)


Али да не би људи наседали на очигледну лаж ја лично нисам сврставао Unior у никакве топове него сам навео да и та фирма крчми кинески производ. А не иде ми се уназад километрима по теми да проверавам твоје "топовско-снобовске одвале":)
 
Imam jedan takav sad dal je ista marka ne znam i mjerio je tačno. Razvučem ga nekoliko puta i svaki put kad vratim pokaže nulu.
Ne radim često i taman kad ga trebam prazna baterija. Zato sam ga ostavio a uzeo onaj što ima mehanički sat kao komparater.
E nek sad crkne!
 
Ja imam onaj klasican subler i to neki star pa se crtice i brojevi slabo vide tako da svaki put buljim u njega dok rastumacim. Zato sad razmisljam da uzmem digitalni. Vidim ima navodno KERN za oko 50 evra.
 
Sto ima indikator :osmeh:

Pa ovog odma treba da kazni pakistanska inspekija za bezbednost na radu. Kako se usudio da ne ubuje obvezan deo radne opreme svakog radnika is tog kraja sveta... papuče! Šta bre on to izvodi i dolazi u cipelama na posao. Jel vidiš ovaj iza njega što je stavio ruke na kukove i gleda ga u fazonu "A, u brate, mnogo se bre kurčiš. Najebaćeš, nemoj to da radiš". Naravno taj čovek je propisno odeven za rad na teškim mašinam sa naravno neizostavnim delom opreme ... papučama. :)
 
Ne bih da pametujem, ali digitalni mjerni instrumenti nisu uvijek a ni 100% precizni. Prije ili kasnije počnu da griješe, postaju nepouzdani "gube" povjerenje... Na brodskim motorima koje održavam i servisiram, proizvođači nam, kao originalan mjerni alat koji isporučuju sa brodom daju uvijek klasične analogne instrumente, šublere, mikrometre, komparatore... vrijednost tih motora je milionska, MAN, Wartsila... više vjeruju klasici nego novotariji. Svakodnevno su ti instrumenti u upotrebi, mnogi od njih traju koliko i sam brod, 25, 30 godina.
A čak i kad naručimo npr šubler za mehaničku radionicu dođe klasika, samo 1 digitalni sam sreo do sad.
E da, neko gore napisa da čuva ćaletov šubler star 50 god, moj otac je imao neki sovjetski, savršen, nekome pozajmljen nikada vraćen. 😡 Zbog toga i još jedne-dvije situacije alat ne pozajmljujem više nikome! Radije ću otići, odraditi posao, pomoći ali pozajmljivati okolo alat neće da može!
 
Poslednja izmena:
Ponov od pre par nedelja. Milwaukee Fuel udarni odvijač 3/4 " . 4 moda podešavanja preko one key aplikacije na telefonu. Prezadovoljan sam ima čudo snage, odvrće zardjale šrafove na zadnjim tokovima traktora koji su stegnuti sa colovnim pneumatskim pištoljem za kamione. Sve preporuke
b4562d13df836f12eb65e4aebc9318c3.jpg


Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Posudim od kolege nekad isti takav, baš moćan alat. Koliko košta kod vas u eurima cijeli paket sa punjačem i dvije baterije?
 
Onda cu izgleda obican da kupim samo neki kvalitetniji da bude.
Bilo koji da kupis sve je neprecizno , ali dovoljno precizno za bravariju ili poljoprivredu , a ako se bavis obradom metala i trebas preciznost onda se kupuje nesto tipa mitutoyo (original) ili nesto slicno za sto treba malo dublje posegnuti u dzep ili cak i rabljeno kvalitetno. Ili neki ocuvani ne unisteni ruski mikrometar, vecinom najjeftiniji izbor.
Vecina koji prodaju nesto precizno rabljeno imaju kalibre pa ti mogu i demonstrirati preciznost, bave se obradom metala ili su u nekoj vezi.

Pitaj jbrtku (moguce ima jos na forumu nekog) , on radi obradu metala pa ce ti najbolje znati reci sta valja.
 
Bilo koji da kupis sve je neprecizno , ali dovoljno precizno za bravariju ili poljoprivredu , a ako se bavis obradom metala i trebas preciznost onda se kupuje nesto tipa mitutoyo (original) ili nesto slicno za sto treba malo dublje posegnuti u dzep ili cak i rabljeno kvalitetno. Ili neki ocuvani ne unisteni ruski mikrometar, vecinom najjeftiniji izbor.
Vecina koji prodaju nesto precizno rabljeno imaju kalibre pa ti mogu i demonstrirati preciznost, bave se obradom metala ili su u nekoj vezi.

Pitaj jbrtku (moguce ima jos na forumu nekog) , on radi obradu metala pa ce ti najbolje znati reci sta valja.
Sa klasičnim šublerom bez mehaničkog ili digitalnog pokazivača ne bi trebalo meriti preciznije od 1/10 mm, iako se prave mnogi sa skalama čak do 1/100. (Baš bi dao tom konstrktoru da mi uspešno izmeri 10 puta za redom velične stotog dela mimetra :)). Ovi sa pokazivačima mogu malo preciznije ako su kvalitetniji ali ne mnogo. Ipak to nije instrument namenjen za merenja ispod 1/10 - 1/20 mm. Jednostavno dizajn kljunastog pomičnog merila ograničava njegovu upotrebu (al smo majstori kad prevodimo mašinske elemente sa švabskog :))
 
@AcA OPEL
Ja za firmu kupujem dosta raznog mernog alata, u zadnje vreme i ta jeftinija pomična merila. Imam firmu/uvoznika od koje kupujem Mitutoyo a imam i za Kern.
I jedne i druge kupujem za oko 3000(sa PDV-om). Iz mog iskustva završna obrada tih instrumenata je daleko od nekadašnjeg izgleda, ali što se tiče tačnosti svi ti uređaji prolaze etaloniranje u Institutu bez problema.
Ako želiš da kupiš takav šubler, mogu ti poslati kontakte firmi..
 
Mutiću, gerovi za metal su uglavnom fiksni. Nisam siguran da li bi i bilo pametno da ima izvlačenje taj koji je namenjen metalu. Jeftinije varijante su ove sa pločom za sečenje (obavezno ides na najvecu plocu) sa kamenom kao za ugaone brusilice sto svi koristimo, druga varijanta su gerovi sa 'metalnom' plocom oni su dosta i skuplji ali imaju svoje prednosti https://www.shopperalati.rs/testera-stona-za-metal-dw872-dewalt

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Kazi ti meni Mirosti kakvo misljenje imas o ovim digitalnim sublerima? Ali da nije Mitutoyo, to je za mene preskupo.
Ja ga nikada nisam koristio ozbiljno, jer za moj posao mu jednostavno ne verujem i stalno posle njega moram da koristim analogni radi sigurnosti..
Imao sam jedan koji mi se vukao po ormanu, pa sam ga poklonio jednom ovdašnjem mladom majstoru, koji ga valjda koristi više od mene;).
Ako ti treba merilo tačnosti jedne stote, onda je izbor onaj sa satom, koji ako je kršten nije ispod stotke.. Digitalna Tesa je sigurno dobar, ali cena nije primerena amaterskoj upotrebi..
Koristim ovaj sa slike zadnjih dvadesetak godina, ali ovo je pravi Mitutoyo i bez problema sam sa njim očitavao i 0,02.

216365ed351388b53eee6df6cb0ada4d.jpg
 
Poslednja izmena:
Meni uopste ne treba subler da bi merio u stotu, tako da mi tolika preciznost nije bitna. Vise sam mislio zbog brzeg ocitavanja da uzmem digitalni. Kao sto sam pisao sad imam neki stari, valjda SSSR i brojke i crtice se slabo vide pa buljim u njega dok ocitam.
 
Nisam ni mislio da ti to treba, ali sam ti opisao kako stoje stvari.
Ti biraj po svom afinitetu, potrebi i novcu koji bi potrošio za tu spravicu.
 
Nazad
Vrh