Alati i radionice

Sve nekao , al krenuvsi od klijesta za zegere , pa npr izbijaca , ureznica i nareznica , pa burgije , tu nazalost nemoze da se ustedi , pa tako dalje ,.... , na necemu i moze , al na ovom i jos neke grupe alata ne
 
Nisam ja neki siležija za alat, ali kad nešto ne valja onda ne valja. Za seger klešata (kao i za ostali alat) treba da se koristi kvalitetan čelik i da vrhovi budu kaljeni. Kod Yato-a je materijal kao za eksere. Završna obrada loša. Na jednim je odmah ispala opruga.


ОК. У том случају извини.

У принципу много тога је кинеско. Купио сам летос нешто алата Unior и очигледно је да су кинези (осим кључева који имају Unior рељефну ознаку, све остало има налепницу). Да не говорим о шублеру који сам наручио и за који је ћалов шублер стар 50 година појам. То сам им вратио. Питали ме хоћу ли можда Insize, а он из исте „шупе“. Послали ми један што личи на нешто а у ствари је нјесра у односу на онај стари.



Написао сам јер сам гледао како се људи односе према алату. Сећам се када сам први пут скидао главе са „дајца“ четвороцилиндраша (лежао мотор код стрица на ливади пар година, као резерва). Мајстор који ми је петљао око камиона, док га нисам најурио (а био „главни“ мајстор у Кечићу из Обреновца), даде ми 3 гедоре тринестице иако сам имао тринестицу. Каже поломићеш то и нећеш скинути ни једну главу јер се тешко скида.

Срећа био ми ту ћале па му то кажем и стари ми рече: Пусти будалу видиш да је сивоња. Узми чекић и избијач и ударај по шрафовима док ти не досади и видећеш да ћеш успети без силовања. нема тога што неће попустити од вибрација, само је питање времена и стрпљења.

Тако је и било...какво ломљење, и данас имам ту тринаестицу.
 
ОК. У том случају извини.

У принципу много тога је кинеско. Купио сам летос нешто алата Unior и очигледно је да су кинези (осим кључева који имају Unior рељефну ознаку, све остало има налепницу). Да не говорим о шублеру који сам наручио и за који је ћалов шублер стар 50 година појам. То сам им вратио. Питали ме хоћу ли можда Insize, а он из исте „шупе“. Послали ми један што личи на нешто а у ствари је нјесра у односу на онај стари.



Написао сам јер сам гледао како се људи односе према алату. Сећам се када сам први пут скидао главе са „дајца“ четвороцилиндраша (лежао мотор код стрица на ливади пар година, као резерва). Мајстор који ми је петљао око камиона, док га нисам најурио (а био „главни“ мајстор у Кечићу из Обреновца), даде ми 3 гедоре тринестице иако сам имао тринестицу. Каже поломићеш то и нећеш скинути ни једну главу јер се тешко скида.

Срећа био ми ту ћале па му то кажем и стари ми рече: Пусти будалу видиш да је сивоња. Узми чекић и избијач и ударај по шрафовима док ти не досади и видећеш да ћеш успети без силовања. нема тога што неће попустити од вибрација, само је питање времена и стрпљења.

Тако је и било...какво ломљење, и данас имам ту тринаестицу.

Otkud znas da su svi unior alati kinezi , kupi kod proverenog dobavljaca , svaki alat ima i kopije i to lose. Unior alat se proizvodi i tu u susjedstvu , rade kovanje i za neke vrlo poznate auto brendove.
 
Da li zna neko gde moze da se kupi ovakav prekidac? Otisao mi sa pumpe za tocenje goriva,nece vise da ostane upaljeno kada pretisnes.

Zameni ga bilo kakvim. (Ja imam običan prekidač za stone lampe.) . Ovo otvoriš i prevežeš direktno ili na to mesto ubaciš drugi prekdač.
Na njemu ti je crko relej koji ima funnkciju da ugasi mašinu ako nestane struje kako se ne bi sama aktivirala kad ponovo struja dodje. Za mnoge mašine i korisnike totalno nepotrebno.
 
Otkud znas da su svi unior alati kinezi , kupi kod proverenog dobavljaca , svaki alat ima i kopije i to lose. Unior alat se proizvodi i tu u susjedstvu , rade kovanje i za neke vrlo poznate auto brendove.


Друже мислиш ли да немам Unior алата па да не могу да упоредим. Не знам на основу чега тако закључујеш. Тачније, нисам написао сви алати него је то велики део „асортимана“. У време када је био „Антин“ динар сам још имао и добру плату и када је кренула инфлација, одем у робну кућу у Обреновцу и купим брдо Unior алата по врло лепој цени (што би рекли у пола цене). Купио сам и окасти 21-23 и не сећам се да сам га за нешто употребио, али био за џабака.

Цевасте кључеве Unior и остало сам купио код њиховог заступника Unior Teos (осим ако није тачно, а пише на њиховом сајту да су генерални заступник и увозник). Ти кључеви (као и остали) имају утиснут жиг Unior-а.

Турпије и други алат имају црну ознаку (нанесена неким поступком и може се састругати) у облику "флеке" :) .

Ако сумњаш иди на њихов сајт и погледај шублере. Сви су исти. Додатно (и срамно) послали ми шублер који има неки обичан шраф на крају канала „клизеће игле“ (један једини! Чија глава држи клизну иглу да не испадне). Онда су се чудили откуд да тако погреше и стварно ми хитно доставили други који на крају клизног канал има неку врсту лима и обичне шрафчиће који све то држе. И сви су исти (иако је друга фирма).

Стари добри шублер има све то од кованог челика, јасних и оштрих ивица. Сви шрафчићи су такође од кованог челика, а не неки плек-шрафчићи. Једино што не могу да прежалим је што сам изгубио онај стезни ваљкасти шраф. Свакодневно сам га користио у радионици док сам израђивао кошнице и нестао је у акцији (негде у прашини и струготини).

Купио сам шублер да син не уништава онај ћалов који је трајна вредност и да „рка“ овај славног имена и траљаве израде.



Иначе, кључеве можеш по звуку препознати да су добри.
 
Poslednja izmena:
Unior ne proizvodi sublere, ne postoji na sajtu nikakav mjerni alat Unior, o cemu pricas.


Sad sam nasao pomicno mjerilo.
 
Jbg unior i slicni brendovi, kolica sa alatom zavisno od seta i broja alata, 250-300 hiljada,pa i vise,a kinez 50-100 hiljada....Nek kupi ko sta moze,samo da nije chajneza bile bi mnogima radionice poluprazne,sto rucnih,elektro,aku,mernih alata,itd itd.
 
A jel moze u jos nekom slucaju da iskoci ?
Jel pitanje retorčko?
Verovatno iskače pri kratkom spoju. Neki imaju i ugradjenu bimetalnu zaštitu mada većina ovih jeftinijih nema. Ispraviteme ako grešim, ali koliko znam nema drugih funkcije sem ovih koje sam naveo. Dobro, prekida obe fazu i nulu tako da može biti koristan kod (gore navedene) pumpe za gorivo ukoliko je stalno priključena u utuičnicu.
 
Unior je bio ali ni to vise nije nista do osrednja klasa alata. Znam da ce sad jugonostalgicari da se ljute al to je cinjenica. Sad tu nesto uzdizati ga u nebesa pored dostupnosti drugih kvalitetnijih brendova je smesno. Cinjenica je da ga vise drzi sentimentalna vrednost jer neke asocira na ranije generacije. Ranije generacije koje su ga isto uzdizale u nebesa samo zato sto se nekada forsirala "domaca" SFRJ proizvodnja i sto se prodavao po robnim kucama i szo za neszo bolje i nije se izdvajao novac. Mene taj unior asocira na zastavu, iskru i tako slicne marke koje su uzivale slavu jer su bile domace marke. Koji god unior komad alata iz tog vremena unior slave da se upregne sa bilo kojim alatom renomiranih top svetskih proizvodjaca iz istog vremena gubi trku. Nije tad bio vrhunski a nije ni sad. Ko za bolje nema, postojece hvali
 
...Koji god unior komad alata iz tog vremena unior slave da se upregne sa bilo kojim alatom renomiranih top svetskih proizvodjaca iz istog vremena gubi trku. Nije tad bio vrhunski a nije ni sad. Ko za bolje nema, postojece hvali
Ово је неопрезно речено...односно врло надмено. Алат се купује и према потреби а не да се неко размеће познатим маркама алата.

С обзиром да немам сервис и да се алат користи према потреби, тражио сам нешто алата „на комад“. Зато сам купио Unior кључеве јер је могло да се наручи на тај начин. Узео бих нешто изузетно добро, али сам нашао да нуде само комплете алата. Шта ће ми...Могло би да се пореди са куповином аутомобила. Купио сам Пунто 1,3 МЈТ не зато што мислим да је то ауто мојих снова. Знам да је било бољих избора, али: купујем НОВ ауто и ауто који ће морати да се праши и по војвођанским њивама. Солидан клиренс. Добра прегледност, делови доступни, повољан кредит итд... Хтео сам зато бензинац, али није било па сам узео дизелаша. Друга опција није нешто, али је исто тако употребљив ауто (и исто бих узео нов) је био Логан. Цепам по атарским путевима и не плашим се превише да ћу откинути картер...итд. Вероватно нисам знао да је Porsche Cayenne бољи... :)


Да не говорим да сам узимао дугачке насадне кључеве којима се наставак скраћује, тако што се одсеца прихват и наставак се завари на кључ. У ту сврху сам наручио пар комада Womaks крша да видимо како ће то изгледати. И то ће послужити намени...наравно (ако је добро центрирано).

Пример доброг алата је резни алат IAT. Спада у квалитетнији резни алат (до и они не крену са "кинезима", једног дана).

Већ сам дотакао ту тему (исто мало неопрезно јер се испоставило да човек води рачуна о начину примене алата). И најбољи алат ће неки „силеџија“ скрљати, без проблема.
 
Trebam savet. Naime trazim Ger. Pa svaka pomoć je dobrodosla. Pravio bi radni sto sa Gerom. Da radna ploca bude u ravnini sa njim. Da li su ovi potezni za drvo dobri i za metal. Ima li neke srece u tim kao kombinovanima. Ili da gledam samo masinu za metal. Trazi se preciznost. Naravno sto manja cena.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Ово је неопрезно речено...односно врло надмено. Алат се купује и према потреби а не да се неко размеће познатим маркама алата.

С обзиром да немам сервис и да се алат користи према потреби, тражио сам нешто алата „на комад“. Зато сам купио Unior кључеве јер је могло да се наручи на тај начин. Узео бих нешто изузетно добро, али сам нашао да нуде само комплете алата. Шта ће ми...Могло би да се пореди са куповином аутомобила. Купио сам Пунто 1,3 МЈТ не зато што мислим да је то ауто мојих снова. Знам да је било бољих избора, али: купујем НОВ ауто и ауто који ће морати да се праши и по војвођанским њивама. Солидан клиренс. Добра прегледност, делови доступни, повољан кредит итд... Хтео сам зато бензинац, али није било па сам узео дизелаша. Друга опција није нешто, али је исто тако употребљив ауто (и исто бих узео нов) је био Логан. Цепам по атарским путевима и не плашим се превише да ћу откинути картер...итд. Вероватно нисам знао да је Porsche Cayenne бољи... :)


Да не говорим да сам узимао дугачке насадне кључеве којима се наставак скраћује, тако што се одсеца прихват и наставак се завари на кључ. У ту сврху сам наручио пар комада Womaks крша да видимо како ће то изгледати. И то ће послужити намени...наравно (ако је добро центрирано).

Пример доброг алата је резни алат IAT. Спада у квалитетнији резни алат (до и они не крену са "кинезима", једног дана).

Већ сам дотакао ту тему (исто мало неопрезно јер се испоставило да човек води рачуна о начину примене алата). И најбољи алат ће неки „силеџија“ скрљати, без проблема.
Ne znam stvarno ko je unior kroz zadnjih par kilometarskih postova stavljao kao referencu za top klasu alata. Al ajd...
Skrati trolovanje. Vrtis se u krug
 
Nazad
Vrh