Alati i radionice

Ne moras takve da zoves, postoje majstori sa sve pokretnom radionicom i svim neophodnim alatom.
Znam neke servise koji imaju svoja slep vozila, ako se desi da ostanes u putu a njihova si musterija, dolaze u pomoc uz neku manju naknadu naravno, cak imaju vozila opremljena za slepanje velikih kamiona...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Navedeni su građevinci i što je najgore majstori na glasu i stvarno jesu majstori ali su takvi kakve sam ih opisao i nema pomoći.
 
Konacno stigli filteri,u knap staju ispod maske,ali je ok.Ovi filteri su koliko sam po netu trazio se najvise koriste kod zavarivanja,za zastitu od tih gasova itd.Ovo preporucujem svima,ako se nema maska sa aktivnom filtracijom vazduha ili pak onaj usisivac gasova,ne valja bez ikakve zastite.Nije ovo skupo,maska je bila 2k din i filtere sam uzeo 4 pari po 800 din,mada cena je nebitna spram zdravlja,nego mi je bilo problem sto nisam imao pojma koja bi maska i filteri mogli stati ispod maske za zavarivanje,a opet da filteri rade posao,tj da su za tu namenu ...

 
Normalno da ne čini ali jako puno govori o majstoru. Sad kad su majstorske dnevnice na istorijskom maksimumu a solidan profi alat dostupan na svakom koraku i na svaki mogući način plaćanja jako je neozbiljno da majstor nije u stanju da priušti sebi kvalitetan alat.
E baš zato što je alat dostupan na svakom koraku od toliko "majstora" najbolje živimo mi koji idemo za njima da popravljamo :D
 
Zašto pitaš to? Ako nemam bar 10-15 nećeš smatrati moje mišljenje relevantnim?
Da to odgovorim. Imam (tj. imao sam :)) jedan. Mislim da me to ne sprečava da imam objektivno mišljenje i znanje o alatu. Konkretno znam samo o njihovim udarnim odvijačima. Za ostale alate nemam pojima niti sam pisao o njima. Naslušao sam se iskustava, nagledao videa i lično pričao sa ljudima. Tako da dosta uverenja mogu da napišem ponešto o udrnim odvijačima, a pogotovo o Milvokiju.
Ne moraš da skočiš sa zgrade da bi znao da to neće biti dobro za tvoje zdravlje. Peobali su drugi i uglavnom nije dobro ispalo.
Да,теорије са интернета су веома релевантне око квалитета алата. Тако је свако стручњак и све зна око нпр Ферарија и сл. Ја имам 6 комада,између осталог и ударни одвијач,и Бош је тренутно 10х боља опција за куповину. Али се увек зачудим кад прочитам овде изјаве људи који нису ни прошли крај алата а пишу о њему као да су одрадили са истим бога оца.
 
Poslednja izmena:
Да,теорије са интернета су веома релевантне око квалитета алата. Тако је свако стручњак и све зна око нпр Ферарија и сл. Ја имам 6 комада,између осталог и ударни одвијач,и Бош је тренутно 10х боља опција за куповину. Али се увјек зачудим кад прочитам овде изјаве људи који нису ни прошли крај алата а пишу о њему као да су одрадили са истим бога оца.
Bosch je uvek bio na ceni i cenjen kao alat. Čak bi se reklo da je merilo kvaliteta.
 
E baš zato što je alat dostupan na svakom koraku od toliko "majstora" najbolje živimo mi koji idemo za njima da popravljamo :D
Nije da se hvalim ali posedujem dobar brendirani alat plavi Bosch i Makita jedino ubodna testera mi je zeleni Bosch. Ključevi Hazet, Gedore, Unior, Bahco, Dowidat itd.Neke alate pitanje hoću li i koristiti ali želja da ih imam je presudila. E sad što 70 posto majstora nema pojma druga je priča.
 
;)
f636af5bc36fe4435fd761e360053e3a.jpg


Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
Evo jedan video, mozda ste ga vec videli,o popravci kineske BL brusilice. Ima i link u opisu ka kontroloru sa aliexpresa, sve kineske su iste i mislim da paše ovaj kontroler, za ove pare od 500din isplati se popraviti kinesku brusilicu jer uglavnom kontroler strada. Komšija Bugarin popravlja
 
Poslednja izmena:
Evo jedan video, mozda ste ga vec videli,o popravci kineske BL brusilice. Ima i link u opisu ka kontroloru sa aliexpresa, sve kineske su iste i mislim da paše ovaj kontroler, za ove pare od 500din isplati se popraviti kinesku brusilicu jer uglavnom kontroler strada. Komšija Bugarin popravlja
Koliko ljudi na forumu ima opremu i znanje da popravi tako parkside alat?

A o tome je bilo vec price ovdje , ode se na aliexpres i gleda alat za koji postoje dijelovi na aliexpresu i taj se kupuje , nemas garanciju ali imas jeftine dijelove, ne treba ti ni mikroskop ni povecalo , izvadis stari dio i bacis u kantu i stavis novi dio , treba ti odvijac i eventualno izolir traka od alata i treba das lokalizujes kvar vecinom trebaju oci da vidis da li su namotaji izgorili ali vecinom krepa elektronika.

Inace na aliexpresu se prodaje i brendirani kineski alat recimo gledao recenzije orbitalne brusilice (auto limari i vecinom stolari) dodje oko 250-300E , normalno rezervni dijelovi dobavljivi , takav brendirani alat 1000E. Alat koji radi tako kvalitetno u poredbi sa tim kineskim festool i mirka.
 
U ovom videu je samo pokazan kvar gde se tranzistor istopio i sjedinio sa pločom popravka ploče nije bila moguća, inače da se stavi ovaj zamenski ceo kao što reče treba ti samo lemilica i sečice. Ima na ovom kanalu i popravka Hilti brusilice gde je zamenjen tranzistor ali se vidi i da je Hilti mnogo ozbiljnije napravljen bolji hladnjaci bolje žice.... Ipak je popravka moguća samo ako se neko ko poznaje elektroniku zainteresuje.
 
Poslednja izmena:
Да,теорије са интернета су веома релевантне око квалитета алата.
Zavisi od koga dolaze. Naravno da ne treba verovati svakoj gluposti koju čuješ na netu , ali vremonom čovek nauči da razdvoji žito od kukolja tako da znanje sa inerneta i te kako može biti relevantno. Ljudi imaju kanale za testiranje alta. Posvećuju svoj život tome, od doga žive. Takvi likovi mi deluju više relevantni nego neki ne znam majstor Pera koji možda jeste dobar majstor, možda je imao destak alata odredjenog tipa (da kažemo udarni odvijač), ali je negovo znanje na tu temu je ipak ograničeno.
Naravno treba jako voditi računa da ti ljudi koje gledaš na netu nisu možda sponzorisani od strane odredjenog brenda koji eto kao slučajno hvale do savršenstva. Pomenuti Milvoki ima običaj da radi to. Ipak ako znaš šta, kako i gde da gledaš internet je neverovatna riznica znanja koja se ne može porediti ni sa čim drugi. Narvno postoji gomila gluposti, al ko što rekoh treba znati razdeliti.
Ја имам 6 комада,између осталог и ударни одвијач,
Imaš 6 Makita uredjaja?Šta konkretno? Pa napiši ti svoja iskustva. Ja ko što rekoh pojima nemam za drugo, ali znam ponešto o udarnim odvijačima.
Бош је тренутно 10х боља опција за куповину.
Misliš na udarni? Ne znam koliko si pratio šta sam pisao ovde, ali i ja sam to nešto skoro isto napisao. I obrazložio zašto. Možda se ne bih složio da je 10x bolji ali da je bolja opcija od Milvokia to svakako.
Али се увек зачудим кад прочитам овде изјаве људи који нису ни прошли крај алата а пишу о њему као да су одрадили са истим бога оца.
Ja nikad nisam pričao ili dovodio ljude u zabludu da sam nešto probao što nisam. To o čemu pričam znam i ne moram da imam ne znam kakvo lično iskustvo. Realno ... i nije relno očekivati da neko ima tiliko iskustava sa jednom vrstom alata kako bi mogao da daje neka objektivna mišljenja. (ako izuzmemo ljude koji se profesionalno bave razvojem ili popravkom specifičnog alata, ali mišljenja takvih ljudi je jako teško naći)
Ako je neko kroz 15 g karijere prošao kroz 15+ odvijača... Iskreno ne bih se konsultovao sa takvim čovekom oko kupovine istog alata.

Daleko od toga da "nisam prošao kraj alata", ali ne mogu ni da se pohvalim da imam nešto preterano mnogo iskustva. Što ne znači da nemam znanje da pričam o tome! Mnogi ljudi i dan danas u 2024. podaštavaju bilo kakvo znanje koje dolazi sa interneta i cene samo praktično.
Slažem se naravno da je praktično znanje nezamenjivo za neke stvari, ali ne implementirati i odbacivati svo to ogromno internet znanje koje je dostupno svima je po meni malo u najmanju ruku bez veze.
 
Poslednja izmena:
Konacno stigli filteri,u knap staju ispod maske,ali je ok.Ovi filteri su koliko sam po netu trazio se najvise koriste kod zavarivanja,za zastitu od tih gasova itd.Ovo preporucujem svima,ako se nema maska sa aktivnom filtracijom vazduha ili pak onaj usisivac gasova,ne valja bez ikakve zastite.Nije ovo skupo,maska je bila 2k din i filtere sam uzeo 4 pari po 800 din,mada cena je nebitna spram zdravlja,nego mi je bilo problem sto nisam imao pojma koja bi maska i filteri mogli stati ispod maske za zavarivanje,a opet da filteri rade posao,tj da su za tu namenu ...

Gde si kupio? Moze neki link?
 
U ovom videu je samo pokazan kvar gde se tranzistor istopio i sjedinio sa pločom popravka ploče nije bila moguća, inače da se stavi ovaj zamenski ceo kao što reče treba ti samo lemilica i sečice. Ima na ovom kanalu i popravka Hilti brusilice gde je zamenjen tranzistor ali se vidi i da je Hilti mnogo ozbiljnije napravljen bolji hladnjaci bolje žice.... Ipak je popravka moguća samo ako se neko ko poznaje elektroniku zainteresuje.
Na zalost vani popravka recimo laptopa u servisu ako traje vise od 45 minuta je neisplativa, eventualno neki skupi uredjaj ili neki hardver koji je u sklopu nekog skupog uredjaja , tako je ovi sto popravljaju moraju od necega da zive. Ostaje ovako istok i eventualno na zapadu hobi popravke ili ako su profesionalci na youtubu onda zaradjuju vise od gledanosti nego sto zarade popravkom tog uredjaja.

Problem vecine elektronike su dijelovi ,kinezi stancaju sve i svasta , ono sto kopiraju ilegalno ne smeju ni podatke da objavljuju , a i ono sto ne kopiraju podaci tesko se nalaze na internetu na engleskom , i ako se kvar utvrdi taj cip recimo nije dobavljiv , ne moze se naci podaci na internetu i automatski ako je neki cip tesko ili nemoguce da se nadje zamjena , ajde tranzistori i ostalo vise manje ali kod njih kad dodje do kratkog spoja dodje zavarivanja dva materijala, nije lemljenje , vecinom vodova bakra i nozica ili hladnjaka tranzistora i skidanje je nemoguce bez ostecivanja PCB , a i sam izolacioni materijal PCB se ugljenise i postaje provodan , ako je viselojna PCB nema vise ni teorijske popravke skuplji i komplikovaniji uredjaji PCB sa 4 ili vise slojeva vodova unutar ploce.
 
Na zalost vani popravka recimo laptopa u servisu ako traje vise od 45 minuta je neisplativa, eventualno neki skupi uredjaj ili neki hardver koji je u sklopu nekog skupog uredjaja , tako je ovi sto popravljaju moraju od necega da zive. Ostaje ovako istok i eventualno na zapadu hobi popravke ili ako su profesionalci na youtubu onda zaradjuju vise od gledanosti nego sto zarade popravkom tog uredjaja.

Problem vecine elektronike su dijelovi ,kinezi stancaju sve i svasta , ono sto kopiraju ilegalno ne smeju ni podatke da objavljuju , a i ono sto ne kopiraju podaci tesko se nalaze na internetu na engleskom , i ako se kvar utvrdi taj cip recimo nije dobavljiv , ne moze se naci podaci na internetu i automatski ako je neki cip tesko ili nemoguce da se nadje zamjena , ajde tranzistori i ostalo vise manje ali kod njih kad dodje do kratkog spoja dodje zavarivanja dva materijala, nije lemljenje , vecinom vodova bakra i nozica ili hladnjaka tranzistora i skidanje je nemoguce bez ostecivanja PCB , a i sam izolacioni materijal PCB se ugljenise i postaje provodan , ako je viselojna PCB nema vise ni teorijske popravke skuplji i komplikovaniji uredjaji PCB sa 4 ili vise slojeva vodova unutar ploce.
Zaboravili ste da napišete da je sada u trendu da se obriše sama oznaka na komponentama pa onda nađite original ili zamenu (Nemoguća misija).


Sigurno znate pomoću čega se briše oznaka ali ajde čisto da napišem. Briše se pomoću olovke sa staklenim vlaknima (Barem ja tako skidam :haha: )

olovka-sa-staklenim-vlaknima-6149b30eabc76.webp
 
A zašto skidaš? Činiš medveđu uslugu vlasniku i okolini kad isti opet crknei da mora da kupi celu ploču ili uređaj? Ili je nešto što nije zlonamerno a ja ne mogu da se setim?

Sent from my 5024D using Tapatalk
 
Tako je kinezi štancaju brišu podatke ili ostave nekoliko brojeva ostalo prazno😁nailazio sam i takve ili je samo označeno zbirno pakovanje na samoj komponenti baš ništa, kod ovih BL motora 90 posto crkava upravljačka elektronika i to skoro uvek kako vidim od pregrevanja jbg kratki namotaji debela žica i struja ide u nebesa eto problema još sa kineskim hladnjakom ili bez ikakvog hladnjaka problem zagarantovan..
 
Nazad
Vrh