Alati i radionice

Majstori ili zajebanti?
Не "лове" одређени моменат затезања, већ угао. Имаш у неким сервисним приручницима затезање нечега у два прохода - прво кило кључ, па онда угао. Додуше, за то затезање за одређени угао има данас у свакој боље снабдевеној кинеској радњи неки адаптер са обележеним угловима који се постави између рацне и главе са хексом.
 
Питање за оне који користе, што се каже, на дневној основи, радне столове/тезге у радионици: на којој висини од подлоге вам је радна површина?
Jedini pravi odgovor za visinu radnog stola je da bude naspram tvoje visine. Kod mene je 1m visina jer sam ja vislji.
 
Možda znaš kako mjere istezanje vijka?
Нисам ни механичар, ни машинац, па не знам, али ово за двофазно затезање шрафова случајно знам због тога што сам видео да се на "Ладиним" 16-вентилским моторима то тако ради.
 
Još neobičnije je što ima mjera da se vijak prilikom zatezanja istegne na određenu mjeru.
Mislim da si pogrešno shvatio. Vijak se nakon rastavljanja motora proverava koliko je istegnut. Ako je prešao meru, baca se. Inače se savetuje da se pri svakoj intervenciji oko motora tj glave vijci menjaju.
Višefazno zatezanje se radi kod svih motora a naknadno dotezanje glave se uglavnom uvek radi na čeličnim glavama a na aluminijumskim uglavnom ne, mada nije pravilo.
 
Moguće. Imam negdje podatke o zatezanju vijaka, mislim da su na klipnjači za motor OM360, gdje se navodi taj podatak. Mogu ga potražiti. Moguće i da je do prevoda sa njemačkog ali nevjerujem jer je preveo inžinjer mašinstva koji se školovao na tom jeziku za to zvanje.
 
Код мене је око 90сm, добро би било да је са променљивом висином, да кад је нешто велико не чучим на бетон. Тешко ми је кад морам да се сагињем одмах ме заболи леђа. Како они Пакистанци раде без столова није ми јасно, још користе и ноге да придржавају ствари.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
Oniži ljudi. Pre neki dan klao ćurke, pošto sam bio 190 cm a sad malko niži, ubi me kičma već par dana baš zbog stola po jusu.
 
Nas su u školi učili da je poželjna visina mengela otprilike na visini lakta ruke koju prethodno osloniš o bradu. E sad sto bi trebao biti niži za jedno 20cm. Ali što je neko od kolega već napisao, dobro bi bilo da je podesiv pa kad ti koja visina odgovara...
 
Нисам ни механичар, ни машинац, па не знам, али ово за двофазно затезање шрафова случајно знам због тога што сам видео да се на "Ладиним" 16-вентилским моторима то тако ради.
Nismo ni mislili da si video na Mercedesu il WV. :ROFLMAO:
 
Има и прича како и зашто. Пре десетак година, комшија преко баште, ћаћа му је је имао радионицу, узме да ради неку "стодесетку" из села са шеснаестовентилцем и дошао до тога да треба да стеже главу, а не зна препоручени распоред стезања и моменат, па ме окреће на мобилни и као: "Име, је л' знаш на кол'ко се стеже глава на "Лади" к'о твојој, ал' шеснаес' ве?". Рекох: "Имам њину књигу у компјутер - стан' да видим!".

Погледам шта пише, а пише нешто типа, са новим дихтунгом, затегнути тим и тим распоредом на толико Њутнметара, а други пролаз сваки вијак истим распоредом додатних 90 степени или како већ беше, али тачно тако што прво затеже на одређени моменат, а потом на одређени угао.

Пренесем то комшији, њему тај податак беше к'о добар дан, а мени интересантна процедура, па сам зато и запамтио.
 
Ovo baca novo svjetlo na moju dilemu.
Vijak je ,recimo, m14 u navoju a sredina 10mm. Taj dio se isteže.
E sad dabi se tu istegao na određenu dužinu ide onaj ugao dotezanja nakon kiloključa.
Recimo da se tu istegne 0,4mm potrebno je zakretanje za 90 stepeni.
 
Izgleda cu morati da menjam brend aku alata.
Prvi milvoki odvijac nije izdržao ni godinu dana,crkla elektronika,nije imao garanciju pa popravka nije bila isplativa.
Kupljen je drugi nov i izdržao je 7,8 meseci i njemu je crkla elektronika,posle malo ubeđivanja priznata je garancija i popravljen je o njihovom trošku.
Pre par dana mu je opet crkla 4. brzina tj opet je crkla elektronika jer su ti simptomi bili svaki put isti i juče je izdala jedna baterija,sve to a masina nema ni 2 godine.
Mislim da je to sramota za jedna brend kao sto je MILWAUKEE.
Bušilice i brusilica za sad rade ali moram da napomenem da se kod mene koriste 2. puta mesečno.
Hilti odvijac sam kupio polovan i koristio sam ga 7 godina bez I jednog jedinog kvara i problema,zamenio sam ga samo zbog snage tj nedostatka snage al sad vidim da je hilti izbacio neku novu liniju alata koja po snazi ne zaostaje za milvokijem,moraću da se vratim na hilti.
 
Mi u firmi smo kupili Makitu.Mogu reći da smo prezadovoljni s njom.Na njoj je motor bez četkica a mislim da je sila 580 Nm.

 
Poslednja izmena:
Izgleda cu morati da menjam brend aku alata.
Prvi milvoki odvijac nije izdržao ni godinu dana,crkla elektronika,nije imao garanciju pa popravka nije bila isplativa.
Kupljen je drugi nov i izdržao je 7,8 meseci i njemu je crkla elektronika,posle malo ubeđivanja priznata je garancija i popravljen je o njihovom trošku.
Pre par dana mu je opet crkla 4. brzina tj opet je crkla elektronika jer su ti simptomi bili svaki put isti i juče je izdala jedna baterija,sve to a masina nema ni 2 godine.
Mislim da je to sramota za jedna brend kao sto je MILWAUKEE.
Bušilice i brusilica za sad rade ali moram da napomenem da se kod mene koriste 2. puta mesečno.
Hilti odvijac sam kupio polovan i koristio sam ga 7 godina bez I jednog jedinog kvara i problema,zamenio sam ga samo zbog snage tj nedostatka snage al sad vidim da je hilti izbacio neku novu liniju alata koja po snazi ne zaostaje za milvokijem,moraću da se vratim na hilti.
Ja odavno govorim da je Milwaukee precenjen i izvikan brend. Pogotovo noviji modeli i pogotovo ako ga neko kupuje ovde. Al aj ti povredi nečiju sujetu da je dao 600€ za nešto što realno ne vredi preko 300. :)
 
Nazad
Vrh