Alati i radionice

Да л' постоји код нас литература, да не кажем таблице, у којима пишу температуре закаљивања и отпуштања за наше стандардизоване челике (у смислу, оне "по ЈУС-у", са ознакама Ч.хххх) ?

Виђам по клиповима да екс-Совјети имају широко доступну литературу за све њихове челике по ГОСТ-у, па се без много либљења упуштају у каљење и отпуштање онога што праве.
Imale su celicane štore te "diagrame" i uputstva , prilicno debelo uputstvo, kako su radili za vojnu industriju nekad u propaloj drzavi , pretpostavljam u nekoj vojnoj knjiznici to bi trebalo da potrazis.
 
Pisaj se na takav poso.
А замисли ако треба да се закаљује раоник плуга. То треба да организујеш читав комшилук да не празни бешике, па да дође у одређено време до ковачнице да окали онај раоник. ;)
 
А замисли ако треба да се закаљује раоник плуга. То треба да организујеш читав комшилук да не празни бешике, па да дође у одређено време до ковачнице да окали онај раоник. ;)
I to samo muski su mogli. 5 i vise muskih moze da kali jedan raonik odjednom a za 2 zene je vec problem
 
Jeste Zorge zajebancija, al nekad je ozbiljan kovač znao da promeni potkovicu konju.
Deda ih se namenjao, ali se nešto ne sečam da sam ga video da mokri u to vedro gde je obično kalio. :)

E moj Dule, za tvog dedu ne znam, ali su majstori nekad prolazili sito i reseto dok ne postanu majstori.
Jeste da oni nisu poznavali nauku kakva je nama danas poznata, ali im je svakako sve bilo poznato sto se tice posla koji su radili.
Tako da po meni nisu ti stari majstori i njihovo znanje o nekom zanatu uopste za potcenjivanje.
Narvano da je i deda prošao sito i rešeto. Medjutim većina toga je bila apsolutno nepotrebna i potpuno isto znanje je moguće steći za mnogo manje vremena i uz mnogo manje muke.
Inače nije mi cilj bio da podaštavam stare majstore već da pokažem kako je apsolutno nepotrebno razumeti proces na moleklarnom nivou kako bi ga uspešno izveo.
Temperature otpuštanja se razlikuju ali obično kreću sa 400-600 stepeni i hlade se tokom noći zajedno sa peći..
Hmmm. Na 600 C° čelik već pomalo kreće da sija. Jeste da čelik defnitivno neće biti krt, ali će na toj temperaturi izgubiti i većinu tvrdoće što mislim da nam baš i nije cilj ako pričamo o sekaču.
Kada se radi odokativnom metodom tj. posmatranjem boje čelika ljudi ga obično "zaustave" na plavoj ponekad čak i žutoj boji što znači od 250-300C°. Obična kućna rerna će odraditi posao (zavisno od namene materijala koji se obradjuje)
 
Нешко је окачио на претходној страни згодан приручник - имаш тамо и о "нијансама" зажареног "гвозја" и која је то отприлике температура.

А око тог окаљивања, има и више материјала. Ево не тако давно видео сам да неки ножари користе за тај посао порињавање комада у бистри раствор, да не кажем бистро блато, од глине или каквих тамо већ минерала. Сигурно то не раде због ефекта на гледаоце.
 
Brzina kaljenja je takođe različita za različite čelike, jer se neki čelici nesmeju kaliti u običnoj vodi koja najbrže oduzima toplotu, jer bi time popucali momentalno i skrunili se.
Neki se kale u sonoj kupci(iliti ovoj mokraći što neko reče), neki u ulju, pa u raznim 'blatima' i na kraju postoje i feromaterijali koji se kale i na običnom vazduhu.
Dule se gore uhvati za temperaturu otpuštanja ili normalizacije koja se za različite materijale kreće kako za koji od 400-600 stepeni, respektivno, i uopšte nije skapirao šta sam napisao.
U rerni možeš raditi samo veštačko starenje, ali pod uslovom da na 150-200 stepeni držiš jedno godinu-dve..:osmeh:
Gomila teorije i terminologije ima oko termičke obrade čelika i svaka banalizacija i generalizacija je neozbiljna i površna.
 
Jedno pitanje- zna li neko okvirnu cenu pune generalne opravke motora IMT 539? Radio bih trap, kvačilo i instalaciju? Moja procena je na 1500 evra plus. Koliko vremena treba da se uradi generalna?
 
Стари ковачи су температуру за каљење одређивали по боји усијаног материјала. А за каљење секача и пијука су користили мокраћу. Кажу да је људска најбоља, а онда после ње иде говеђа. Ако нису имали мокраћу у воду се додавала со и то су имали тачно коју количину соли по литри воде за који материјал и коју чврстоћу.
To su mitovi vezani za Vikinge :D Oni su tvrdili da najbolje sečivo nastane kad se mali ridji dečak popiški na užareno sečivo :D Dok su neke starije civilizacije to radile uz pomoć robinja devica, jer su verovali da krv device najbolje okali, ali onda valjda videli da se ne isplati jer previše sečiva,premalo devica :D

Oni sačuvani "recepti" uglavnom pominju mešavine sirćeta i raznih soli, pa tamo gde je bilo dostupno pominje se i maslinovo ulje i med.Što se tiče urina opet uglavnom se pominje urin Jarca ili ako se juri mitologija nekog neprcanog Jelena :D Ali svaki "recept" spominje so u raznim varijacijama.
 
To su mitovi vezani za Vikinge :D Oni su tvrdili da najbolje sečivo nastane kad se mali ridji dečak popiški na užareno sečivo :D Dok su neke starije civilizacije to radile uz pomoć robinja devica, jer su verovali da krv device najbolje okali, ali onda valjda videli da se ne isplati jer previše sečiva,premalo devica :D
Nije to, nego majstor mač lepo okali u krvi device kako je propisano. Da ga ovom ratniku, on ode da se tuče i mač pukne. Krene posle (ako preživi) da vija tog jadnog kovača što mu je loše uradio mač, a ovaj čovek uopšte nije nije kriv što ga robinja lagala. :ROFLMAO: :ROFLMAO::ROFLMAO:

Inače postoji jedon zanimljivo vrovanje mislim da je iz našg naroda. Glasi da kad žena ne može da zatrudni ona ode u ponoć kod kovača skine se gola i obilazi oko nakovanja dok joj ovaj kuje ne znam šta... Što ona posle čuva oko vrata ili ne znam gde. Proces je potrebno da se ponovi najmanje 3 puta.
Razmišljam da je ovo bilo barem donekle uspešno pogotovo u slučajevima gde je problem bio kod muškarca a ne kod žene. :ROFLMAO:
 
Nazad
Vrh