Alati i radionice

@AcA OPEL Jel mi mozes malo vise objasniti oko tog pulsnog zavarivanja,na kojim strujama se to koristi,ne razumem se u te stvari uopste.Nemam jos co2 aparat,previse sam odlagao kupovinu istog,navikao sam na podesavanje samo amperaze kod rel aparata .....Kod co2 se gleda na V koliko znam, i brzinu zice.
Znam za spray transfer trebaju jaci aparati,neka donja podesavanja za taj nacin zavarivanja sto se tice V su bar 26-27V pa na vise,a to aparati od 200A bas i nemaju,ili bi radili stalno na maks podesavanja,koliko sam razumeo bar...
E sto se tice pulsnog moda,nije mi jasno jel za to isto moraju visoke V ili to radi i na manjim strujama ?.
I jel po tebi to vredi uzimati,ili da ipak gledam obican co2 aparat,ja ne bih vario alimunijum uopste,treba mi za obican crni celik,ali aparat ce variti vecinom deblje komade,nema tu nista tanko,jedino tanko sto imam variti tokom leta je par tona obicnih profilnih cevi za krov supe da izvarim u bindere,tj nosace....
 
To ne treba uopste da te brine jer on sva podesavanja sam odradi, sem ako neces ti da mu menjas podesavanja. Tvoje je da odaberes postupak zavarivanja sto se radi vrlo jednostavno i brzo, odaberes gas koji koristis i debljinu materijala i samo przi. Po meni sve to vredi i nisam uopste zazalio sto sam ga kupio. Ja sam od onih sto obicno zale sto nisu kupili nesto jos skuplje, jos bolje😂 Realno ovaj zavrsava odlicno poso. Debele limove zavarujem elektrodom, moze i zica dobro da odradi, ali mislim da ne bi podneo to na duze staze. Mada i ne znam sta smatras pod deblje. Inace i puls i dupli puls mu rade i pri manjim strujama. Recimo radio sam neke cevi 40x30x3 pulsno. Opet kazem po meni vredi da ima sto vise mogucnosti, a nekom mozda nista od toga nije bitno.
 
Jel pulsno zaista ima bolju penetraciju u metal spram obicnog kratkospojnog zavarivanja ?.Koji gas koristis sa pulsnim ?.
 
Mislio sam i pitati jel treba kaliti, a greskom napisao variti. A ko nema kovacku vatru , kad bi se naostrilo brusilicom , usijao vrh plamenikom , pa okalio ,bili bilo cemu?
Када се прави секач од лежаја мора да се материјал отпусти, па онда се само врх неких 10мм окали. Ако се не отпусти каљењем јако је опасно са њиме радити јер пуца као стакло и где год погоди зарива се крвнички. Људи су губили и очи, због таквих, секача ако их не одпусте како треба. Ковачку ватру је лако направити, чак може и од роштиља на брзину да се направи. Наш стари пријатељ је био ковач у шећерани и он је кући грејао материјал са ћумуром и онда га калио али неће баш много да каже у чему је вршио каљење. Тек сада нам помало каже како и у чему се кали.
 
Jel pulsno zaista ima bolju penetraciju u metal spram obicnog kratkospojnog zavarivanja ?.Koji gas koristis sa pulsnim ?.
Nisam proveravao da li ima bolju penetraciju. Po onome sto sam cuo i citao trebalo bi da ima bolju penetraciju. Varovi lepo izgledaju, to je odma primetno. Za puls koristim C18, a i bez pulsa vecinom koristim C18.
 
Taj c18 koristim za "co2" varenje,lepši je luk,a naravno lepši je i var.Imam osecaj da je cak i var jaci u odnodnosu na obicnoi co2 gas.Cena je zanemarujuce skuplja,velika boca ferolajna mi traje oko 15 kg zice i varim na 9-11 necega na satu a sa co2 sam ga drzao na oko 15.Jbg.ja sam priučeni varioc pa neznam bas lepo da objasnim 8-)
 
Sto se tice gasova,cist co2 uvek ima bolju penetraciju u metal,to znam sigurno,jeste da var mozda najruznije izgleda,ali mi to nikad nije bitno .Nego sto sam nedavno takodje saznao,jeste da punjena zica za co2 aparat takodje ima bolju penetraciju u metal od obicne pune zice koja koristi zastitni gas npr cist co2.
Gde kupujete zice ,tj gde ima najbolji izbor ?.
@Goran G. Koja velika boca ?,ove 7kg (10l) ,ili one jos vece kao sto se koriste u autogenom ,zaboravio sam koje kilaze/litraze su te ...
Posto te kosta punjenje takve boce za c18 gas ?.
 
Čvršći var bude sa Feromix (feroline) gasom, a i lepše vari. Boca traje skoro upola kraće nego li CO2 gas, jer staje i manje gasa u boci, ali ko ne vari puno, ne znači mu nešto.
Koji hugong aparat vas dvojica imate? Onaj sa linka? Ima li neko invertorski mig/mag od oko 200A, koju debljinu lima može variti i može li se pržiti malo duže kad ustreba?
 
Poslednja izmena:
Када се прави секач од лежаја мора да се материјал отпусти, па онда се само врх неких 10мм окали. Ако се не отпусти каљењем јако је опасно са њиме радити јер пуца као стакло и где год погоди зарива се крвнички. Људи су губили и очи, због таквих, секача ако их не одпусте како треба. Ковачку ватру је лако направити, чак може и од роштиља на брзину да се направи. Наш стари пријатељ је био ковач у шећерани и он је кући грејао материјал са ћумуром и онда га калио али неће баш много да каже у чему је вршио каљење. Тек сада нам помало каже како и у чему се кали.
Зар није јефтиније купити нормалан фабрички секач и избијач него ризиковати око и калити исправљене лежајеве?
 
Meni od lezaja komadic zavrsio u kaziprstu pre 10 god i jos je tu.
Tako da se ni ja sa tim "ljutim" materijalima ne bih zezao...
Sekac mi nije tesko da ostrim po potrebi.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Meni od lezaja komadic zavrsio u kaziprstu pre 10 god i jos je tu.
Tako da se ni ja sa tim "ljutim" materijalima ne bih zezao...
Sekac mi nije tesko da ostrim po potrebi.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Поштујем тамо 60их и 70их,тешко се долазило до алата,па се морало сналазити како се могло и знало. Али сада задњих 20 година и више,поготово сада,правити тако нешто је ван сваке памети.
 
Зар није јефтиније купити нормалан фабрички секач и избијач него ризиковати око и калити исправљене лежајеве?
Сам си рекао 60-70година да је то било нормално. Ја само преносим оно што знам о прављењу таквих секача, имао сам прилике са таквим секачима да радим. 10мм арматура је сламка за њих, чекић од 1,5кг и из цуга је пресече. Отац је имао таквих секача и наменски су му правили за ауто лимарију танке и дугачке да може свугде са њима да сече. Лим на колима су секли као папир и где није могла брусилица знало се секач и пеглај. Сада је то сулудо радити и правити поготово ко не познаје материју ковања. Ми смо их кући правили од руске арматуре и пајсере од С опруга. Са лежајевима се нисмо никада играли ипак је то за професионалце. Овај наш пријатељ он их зна направити и има их из времена још када је он био шегрт. Прављење секача од лежајева му је било на пракси као матурски рад.
 
Izgleda sam promasio temu. 😁
Kupio sam izbijace za rascepke redovne i slicne stvari, ne planiram da ga koristim umesto burgije.
Isto tako i sekac ne pamtim kad sam zadnji put koristio, posebno od kad imam aku brusilicu.
Do tad je i koristen za sarafe tablica, pop nitne i slicno.
Ziveo aku alat, menja dosta stvari.
 
Kod svih alata po kojima udara čekić važno je držati tu stranu gdje čekić udara da se ne rascvjeta kao pečurka.
Sa te pečurke redovno otpadaju komadi i ako sam materijal i nije previše krt.
Čim krene širenje obrusiti ivice tako da čekić udara u sredinu.
 
Bas sam juce bio sekac cekicem od 2kg samo tako. Jednostavno postoje neka nedostupna mesta gde dobro dodje. Skoro sam gledao nekog majstora na YT i radi nesto nekim tankim sjajnim sekacem, tacno je bio od kosuljice lezaja.
 
Nazad
Vrh