Alati i radionice

Meni je napravio starter punjac covjek koji je inzenjer , radio u nekadasnjem Cajevcu . Kuciste je od nekog klasicnog aparata za varenje , dali je samo oklop , ili je unutra zadrazao nesto od svajs aparata , npr trafo , to neznam , al znam da radi . Pali sestake motore , traktore i kombajn , sa totalno praznim akumulatorom , nekad iz prbe , neoad sacekas pola minuta i pali . Naravno na struju skopcan.
 
Neko pomenu Wurth-ov booster, ovakav vec duze vreme ima rodjak, palili smo kamion sa njim, na prvu sam se smejao kad sam video ali kamion upali kao sijalica.
Ne znam kako je dosao do njega pre par god, znam da je platio papreno.
15b778793cffe49a2a35df876b0148f8.jpg


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Meni je napravio starter punjac covjek koji je inzenjer , radio u nekadasnjem Cajevcu . Kuciste je od nekog klasicnog aparata za varenje , dali je samo oklop , ili je unutra zadrazao nesto od svajs aparata , npr trafo , to neznam , al znam da radi . Pali sestake motore , traktore i kombajn , sa totalno praznim akumulatorom , nekad iz prbe , neoad sacekas pola minuta i pali . Naravno na struju skopcan.
Može to da se uradi od svih starih aparata za varenje.Problem je što nije ostavljan izvod na sekundaru za te napone odnosno 12 i 24v.Napon na aparatu za varenje je od 45 pa do čak 70V,zavisi od aparata.Ko bi hteo da radi prepravku najjednostavnije bi mu bilo da izmeri napon na sekundaru.Onda bi trebalo da odmotava navoje sekundara i da broji svaki krug navoja.Kada zna koliki je broj navoja onda podeli broj navoja sa naponom sekundara i dobija broj navoja po voltu napona sekundara(recimo 90:45=2).Nakon toga ponovo može da namota sekundar ali da na namotaju ostavi i izlaz za starter odnosno 14-17v(16*2=32),znači na nekih 32 navojai ili koliko već hoće volti ostavi izlaz odnosno izvuče jedan izvod.Tako može da uradi i za 24v.Posle toga može da namota sve ostale namotaje sekundara kako su i bili.E sad,da bi dobio jednosmerni napon mora da kupi ili da mu neko napravi ozbiljan grec od dioda velike snage,tipa 150-200A a možda i više u zavisnosti od veličine trafoa odnosno struje sekundara.Na taj grec se na dva kraja naizmeničnog napona vezuju ta dva izvoda sa trafoa a na dva kraja greca gde je jednosmerni napon se stavljaju kablovi za startovanje.
Postoji tu još načina motanja trafoa(bifilarno) i onda bi moglo da se ide sa dve diode ali to je ipak možda za nekog malo stručnijeg.
Nadam se da sam vam uspeo malo pojasniti.:osmeh:
 
Ima neko da zna popraviti tako neki aparat.
Mislim da je Iskrin ima aparat za varenje,punjenje i starter,ima na 12 i 24 ,i podešavanje na 3 stepena.Ja sam ga koristio samo za starter ,dao sam ga komšiji koji je palio kombaj,pao mu je sa visine i polomili se prekidači.Svaki kajstor koji je našao u lokalu nije hteo da se uhvati posla stoji tako već godinu dana.
 
Namotao sam dosta trafoa dok sam radio kao mlad,par godina rada u šećerani.Radili sve,od proračuna,pravljenja kalema,motanja namotaja na malom strugu do kompletiranja željenog proizvoda.Naravno sve bile fušeracije ništa za firmu.:haha:
Jedno vreme koristili izgorele trafoe od starih živinih sijalica od 400w.Pošto su bili zavarenih limovi išlo prvo brušenje a onda ravnanje stubova limova na glodalici.Alatnica radila to onako usput.
Od 2008-e kako više ne radim u Šećerani nisam više namotao ni jedan trafo.:osmeh:
 
Poslednja izmena:
Dizalica je nebitna,bitno da dize,svejedno uvek podmetnem panj ili onaj jack stand ,nemam pojma kako se kaze na sprski ...tako da dizalica mi nije bitna,ne bih nikad verovao hidraulici pa nzm ko da je proizvodljac.Dok se ne osigura nesto ne idem ispod masine dok dizalica samo drzi teret.
 
Ja nemam te kako rece Arkadije da se vikaju, na tri nogare
Drva uvek ima kuci pa na licu mesta secem panj po meri...
A dizalicu, ja bih trazio na vaseru neku staru polovnu koja bi bila dosta jeftinija od nove.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Na vašaru više nikad ne bih tražio polovnu dizalicu,sve to kratko traje,i uvek izda kad najviše treba... wurth sasvim dobro rade za ne velike pare...
 
Половних дизалица имам у радионици пун очин. Отац само скупља и од 10 комада ради једна од 10т и једна од 5т. Ја хтео све на отпад да их бацим замало да он мене избаци из тестамента. 😬 Ја му кажем дај ове да бацимо и купимо две нове и те две што раде не треба ти више али не он каже оправићу ја ове.
 
Opravlja ko ovaj moj, samo prica.Tako neke stvari cuva i pravi guzvu po garazi. Kad odnese neki alat na popravku znaj da se mozes od njega oprostiti.
 
Ko voli da se zeza sa tim stvarima i ima vremena, dizalica moze da se izremontuje i da radi, nema tu sta da se pokvari a da ne moze da se namesti.

Inace i ja imam jednog sto voli da skuplja kao hrcak ali opravljanje mu ne ide bas najbolje.
Ima nekog Munju cigana na otpadu, mislim da ce poceti i na slavu da nam dolazi

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Zbog tih takvih "ma namesticu ja to, kad uhvatim vremena" u radionici ne mogu u donjoj zoni zidu da pridjem. Sve tako poluprojekti stoje nezavrseni. Stalno nesto nenadano iskoci a i tanak sam sa vremenom pored rada u firmi pa ocigleno ne stizem. Sada sam definitivno rekao sebi da se ne hvatam niceg novog pa orilo-gorilo dok ove visegodisnje ne resim ili u krajnjem slucaju ne pobacam. Primera radi, dizalice su spomenute. Imam 7 komada od minijaturnih do velikih i samo jedna je ispravna. Sve tako, prepakovacu ih. Danas, sutra...
 
Poslednja izmena:
Jel ima neki majstor da remontuje dizalice ?
Imam neku marke "Beli manastir" kao omanje prase velika, dizala je ali curi ulje dole ovde u okolini nece majstori da urade kazu kupi za par crvenih novu.
 
Nazad
Vrh