Alati i radionice

Ja imam 400 model samo elektroda...Ma znam ljudi koji se bas bave bravarijom 99% ako ne i 100% sa njima odrade posao:) jace aparate i ne pale,samo prasinu skupljaju ...co2 gde tanje,gde neki zahtevniji varovi elektroda i to je to.
 
Moje misljenje je da bi taj sa 3/4 prihvatom lakse odvio neki sraf na tipa 1000nm nego isti odvijac na isto nm ali sa 1/2 prihvatom.
Preko 28 i veci od 28mm nasadni kovani kljucevi za 1/2 prihvat su skuplji jer tre da budu od jaceg materijala jer su laksi.
Teoretski iste snage udarni odvijac ce sa laksim nasadnim kljucem i koji nije razbijen odnosno rasiren imati jaci udarac nego sa tezim nasadnim kljucem. Tako kad dodate jos gomilu nastavaka i reducira samo umanjujete snagu udarnog odvijaca.

Tako da ako treba 28mm i veci uzimajte 3/4 prihvat , ne brkajte 3/8 to je manji prihvat od 1/2.
Kako imam makitu od 1000/1600Nm a uzeo sam 1/2 prihvat , postoji isti model sa 3/4 prihvatom, to vam govorim iz osobnog iskustva, mislim da sam nasao 1/2 kvalitetni nasadni udarni 36mm , moguce da i nema veceg za taj prihvat a veci mi i ne treba.

Kod prihvata 3/4 nema ovih malih dimenzija ali sa tim velikim udarnim nije prakticno ni odvijati male , i kod najmanje snage ostete navoj ili odkinu.

Neko ce reci pa ima obicnih nasadnih jeftinijih od 1/2 a vecih dimenzija , to radi vecinom kratko ovakvi snazni udarni odvijaci razbiju nasadni kljuc cak i polome na pola.
 
Poslednja izmena:
Imam problem sa bošovom brusilicom 180mm...zategne plocu da je kljucem ne moguce otpustiti maticu... a to se ranije nije desavalo
Hoce i da zeza ako ti dugo stoje ploce,tj ne koristi se,iskrive se malo od stajanje i to oko ne primecuje i u radu od obrtaja zavije se sama od sebe ili ako si imalo negde je ,,pritisnuo,, u radu ili ako ti nesto zakaci dok radis sa njom. Obavezno ploce ili okacim ali preferiram da ih drzim u rafu a ispod njih papir ili stare novine i nikako jedna na drugu ako su razlicite.
 
Ja imam 400 model samo elektroda...Ma znam ljudi koji se bas bave bravarijom 99% ako ne i 100% sa njima odrade posao:) jace aparate i ne pale,samo prasinu skupljaju ...co2 gde tanje,gde neki zahtevniji varovi elektroda i to je to.
Imam i takva dva,zahvalni aparati i do sad se naradili posteno i otplatili sebe bar 4 puta,a ovaj je pomocnik velikom co2 u radionici i za teren,iskrivi ledja od froniusa i koga izmisli,170kila bakra lebac mu poljubim. Merkam i hugong extremig 200lcd i dalje ali zbog trenutnog nemanja para radice i ovaj lep posao i mozda zaradi za hugonga😂.
 
Ako radi lep posao zaradice sigurno, ako skuplja prasinu onda nista.
Ja kad sam kupio moj HUGONG tu neki strucnjaci mi govorili kako ima mnogo jeftiniji "ruski", kako sam dao mnogo pare i slicno. Meni iskreno bilo smesno jer se otplati vrlo brzo.
 
Mirosti,znamo i ti i ja sve,opruzio sam se sad koliko sam dugacak,znas kakav je momenat finansijski kod vecine ljudi,hteo sam bolje ali.... nisu vrhunski aparati ali ce zavrsiri posao,e sad dal je neka luda sreca ili sta vec ali dosli ljudibpreko poznanika i pao je dogovor da mi oni i donesuaterijal i da odnesu kasnije napravljene sprave,tako da se polako otplacuje. Samo me zeza nema struje kod nas od jutros od 6h pa nikako da ga uposlim😂. I kad smo poceli o aparatima,vrlo me zanima misljenje coveka tvog kalibra u vezi laserskih aparata koji polako izlaze na trziste i ovaj trend sve vise cnc masina po radionicama,polako ljudi i izbegavaju rad na strugu,u kom smeru po tebi to ide,dobro ili lose?
 
Kod nas je bio problem što nikako nismo mogli da ga podesimo da ima jaku struju i stabilan luk i da vari propisno deblje limove 6, 8, 10 za koje smo ga i planirali. Kod 500 nema tih problema i jeftiniji je nekoliko hiljada što je i nebitno.
Isprobaj ga u dužem radu na debljim stvarima sa jačim/najjačim amperažama pa vidi kako se ponaša. Ako zeza i cvrči, vraćaj to i traži da ti zameni za 500-tku.
Ako misliš na laserko rezanje, po meni je to vrhunska stvar jer tolika olakšava i pojednostavljuje obradu, da je to neuporedivo sa bilo čim. Za mene je savršeno ako sam sebi možeš napraviti lančanike, prostiji zupčanik, ili kojekakve pozicije od pločastih materijala.
CNC mašine takođe odlične, ali opet je problem primenljivosti. Dobar univerzalni strug je i dalje u prednosti za mnoge svakodnevne opcije, ili glodalica sa mernim trakama..
 
Nikada cnc nece neće moći da zameni unIverzalni strug. Nema lepše stvari nego kad doneseš kod grlatog Vrbljanca strugara komad pa mu kažeš "Aj ga majstore lizni samo za desetu" a on se upali pa počne derati "NEK TI ĆAĆA TVOJ LIZNE " 😂😂😂

@mirosti
Na ovo čovek misli pod laserski aparat
 
Bolje sa satom a i za to za sta sluzi, dovoljan je klasicni.
Od mene preporuka da zaobidjes wurth. Stvarno ne znam ko im pravi ali su strasno losi. Posle desetak merenja vec se rasklimaju
 
Bolje sa satom a i za to za sta sluzi, dovoljan je klasicni.
Od mene preporuka da zaobidjes wurth. Stvarno ne znam ko im pravi ali su strasno losi. Posle desetak merenja vec se rasklimaju
Klasični bez sata? Hmm ne znam koliko je dovoljan. Za neke potrebe svakako. Moje mišljenje je da za sve ispod 1/10 nikako nije praktičan.
 
Imam vise komada klasicnih i nekako mi ne zadovoljavaju potrebe. Mislio sam da kupim digitalni jer mi se cini da je najbrzi za ocitavanje, a i najprecizniji. Sa satom mi deluje pouzdanije, ali opet mi digitalni primamljiviji.
 
Nazad
Vrh