Alati i radionice

U traktoru imam ključ 24 i dva ovakva iz Lidla, jedan manji (do 13) i jedan veći (13- ?). Već jedno vrijeme tražim pogodnu kutiju koja bi pasala na moj traktor, ali nikako da nađem takvu da mi sve odgovara. Možda sam prezahtjevan. :unsure:
 
Koje su dobre krunice za suvo busenje keramickih plocica? Pozeljno da ima prihvat bita da nije okruglo. Ili sds+ prihvat.

Potrebna mi je od 25mm i od 30 ili 32 mm.
 
Ma bukvalno 4 rupe u kupatilu, i 4 u kuhinji. Da razvedem cevi za grejanje.
Onda nemoj bacati pare bez veze. To će ti odraditi bilo koje. Ja sam uzeo iz Woby Haus. Defnitivno jedne od jeftinijih. Nosač je 800 sa jednom krunicom, a posebno krunice su oko 300. Ja ih imam već neko vreme i izbušio sam ne nešto mnogo, ali više od 4 rupa i ne primećujem da im fali ništa.
 
Ne bih to nazvao baš burnom reakcijom. Niti bi tovatnu mast nazvao hidrokarbonatom. Plus sam kontakt kiseonika i masti ne bi doveo do reakcije. Potrebna je i varnica i opet to sagorvanje ne bi bilo ni blizu burno kao u slučaju mešavine kiseonika i nekih drugih isparljivih materija koje će obezbediti neuporedivo više molekula koji mogu da reaguju u kratkom vremenskom inervalu i naprave eksploziju.

Verjem da postoji razlog zašto se boce kiseonika ne podmazuju, ali ne verujem da je to zato jer će doći do eksplozije u slučaju kontakta kiseonika i masti-ulja.
Druže jel si imao hemiju u školi :) A I fizika nije na odmet :)

Ulja i masti su hidrokarbonati, kad u jednačinu dodaš čist kiseonik pod pritiskom imaš burnu reakciju i eksploziju.A ako si imao hemiju u školi onda znaš šta se oslobadja pri burnim hemijskim reakcijama :)

Bocu možeš da podmažeš,ali manometar ne smeš ni jedan njegov deo kroz koji gas prolazi pod pritiskom iz jednog prostog razloga kiseonik pod pritiskom bi za sobom gurao sitne čestice koje ne bi mogle da prodju i time bi smanjio protok, a kad imaš smanjen protok i gas pod pritiskom dolazi do čega?Do povećanja trenja i samim tim temperature, a pošto kiseonik burno reaguje imaš idealne uslove za šta Djuro? :)
 
Poslednja izmena:
Upravo :D

Ne treba tu nikakva varnica.

Isto je i kod pada boca ili lupanja po istim, može da se dogodi da krenu opiljci sa zida boce i naprave isto usko grlo, i zagrevanjem dodje do eksplozije, a varnice nigde.

Zato ako boca padne ili je nešto udari ne treba je koristiti odredjeni period da eventualni opiljci ne krenu ka manamoetru.Najbolje takvu bocu odmah zameniti ali to košta :D
 
Zato obavezno kvalitetna i atestirana oprema :D

Jednom smo sekli šasiju na kamiončetu ja mlad i lud,udario plamen nazad za par sekundi se brener usijao,ja ga bacim i krenem da se izvlačim kako sam se izvukao tako je buknulo,sreća bio ventil na breneru pa nije prošlo dalje.A dešavalo se da rade bez ventila pa vrati direkt u bocu,ili stave ventil samo na manometar pa kad uhvati crevo :D
 
Kod mene je na manometrima mislim protiv plameni a kod brenera nepovratni ventili,ili tako nesto,skroz sam zaboravio cemu sluze i kako to radi.Sledece godine ih menjam ponovo novim,znam da se moraju menjati a ne kostaju skoro nista spram posla koji rade.
 
Nakon dosta godina rada prošle godine sam menjao sve sem regulatora,. Creva, ventile, brener. Uopšte nije investicija spram posla koji uradi.
 
Druže jel si imao hemiju u školi :) A I fizika nije na odmet :)
Nisam, išao sam do petog razreda.

Ulja i masti su hidrokarbonati, kad u jednačinu dodaš čist kiseonik pod pritiskom imaš burnu reakciju i eksploziju.A ako si imao hemiju u školi onda znaš šta se oslobadja pri burnim hemijskim reakcijama :)
Hmm, imam li burnu reakciju? Stvarno bih vole da vidim gde je to neko potvrdio eksperimentom. Dakle mast, u kontaktu sa kiseonikom pod pritiskom da izazove eksploziju
Mislim nisam ja ni hemičar niti preterano iskusan u ovom polju, ali moje skromno znanje mi govori da je eksplozija gotovo nemoguća.
Ako grešim voleo bih da me neko ispravi i barem ovlaš objasni na koji način se to dešava.
 
Nisam, išao sam do petog razreda.


Hmm, imam li burnu reakciju? Stvarno bih vole da vidim gde je to neko potvrdio eksperimentom. Dakle mast, u kontaktu sa kiseonikom pod pritiskom da izazove eksploziju
Mislim nisam ja ni hemičar niti preterano iskusan u ovom polju, ali moje skromno znanje mi govori da je eksplozija gotovo nemoguća.
Ako grešim voleo bih da me neko ispravi i barem ovlaš objasni na koji način se to dešava.
O toj temi se piše danima, objašnjeno je na sve moguće načine. Jedini način da bi ti razumeo je da to isprobaš u ličnoj režiji. Ne znam šta bih ti drugo mogao reći posle svega.
 
Mnogi su praktično platili ekstremitetima i glavom.

Druže za eksploziju nije potrebna varnica, to si mogao da vidiš na časovima hemije i praktično :)

Aj da probam da ti objasnim.

Kiseonik pod pritiskom zahteva nesmetan protok bez ikakvih čestica, zato je prvo pravilo da se ventil odvija do kraja da imaš pun protok, zbog toga i creva ne smeju da budu uštinuta,savijena i slično jer puna boca ima pritisak od ~170bara i svako usko grlo povećava trenje i samim tim temperaturu,a kiseonik kao takav kakav je u boci sa svim organskim jedinjenjima burno reaguje i dovoljna je i kap ulja.Burne reakcije su ti sve one reakcije koje se dešavaju u kratkom vremenskom periodu i naglo, dakle kad se to ulje sabija pod pritiskom u manometru, nećeš dobiti plamičak već ćeš imati burnu reakciju.Isto kao kad pališ šibicu fosfor na početku burno reaguje,zato je samo vrh šibice u fosforu, jer da je cela šibica kao taj fosforni vrh ne bi stigao ni da trepneš a izgoreli bi ti prsti, to ti je burna reakcija, pa još zamisli da to radiš u sredini bogatoj kiseonikom.Zato zahvališ majci prirodi što je vazduh mešavina gasova, a ne čist kiseonik.

Na kraju ako podmažeš manometar,kiseonik pod pritiskom će to ulje da gura u manometar,smanji protok ili u ekstremnim slučajevima potpuno zatvori.Imaš kiseonik pod pritiskom i ulje,fali ti samo toplota koju ćeš da dobiješ kretanjem kiseonika pod pritiskom.Protok pri 170 bara je veliki,pa samim tim i "brzina" i eto ti toplota,koja će spontano da zapali mast ili ulje.Nakon toga zbog čistog kiseonika imaš burnu reakciju i eksploziju.Bez varnice,upaljača,šibice i ostalog :D
 
Čekaj malo otkud pritisak od 170 bara u crevu? Zar ne prolazi kroz redukcioni ventil i ide u Brener. Ja kolko znam kiseonik koji je sabijena pod pritiskom je u tečnom stanju i on ne bi smeo da dodje u dodir sa mastima u manometri zato se ne podmazuje. A ovaj što izlazi kao gas nece nikakvu štetu naneti ničemu osim ako nije baš uperen u otvoreni plamen, moze se i udisati neograničeno dugo🤣 nema veze sa nikakvim trenjem i zagrevanjem valjda kad brzo izlazi kroz ventil moze da ga zamrzne. mozda grešim?
 
Poslednja izmena:
Hiperoksija, pročitaj. A za ostalo ne bi, puno toga je rečeno za ovih nekoliko dana. Samo treba sa razumevanjem čitati. Svako dobro vam želim.
 
Da da, dok sam lezao u bolnici čitao sam sva uputstva i mere zaštite koja su bila u sobi jer u bolnici je mnogo dosadno😁 i bas sam negde procitao da ovo brzina isticanja kiseonika preko neke mere (ne znam kolko ne secam se) moze dovesti do zaledjivanja regulatora i do njegovog nekontrolisanog propuštanja kiseonika. Da postoji i ta predoziranost kiseonikom Hiperoksija. Jbg na kraju nije bitno zašto samo poštovati uputstvo i nema greške.
 
Nazad
Vrh