Alati i radionice

SKF ima i u Indiji fabriku,i ko zna gde sve po svetu,mozda i u Kini takodje.Mislim da je isto i za NSK,to jeste Japan,koliko vidim na netu,ali opet,sigurno imaju fabriku u Kini kao i mnoge druge kompanije.

Ne kazem da nije ali sve sto sam kupovao , prije SKF jako lose , Italija , ista kvaliteta sa kineskim brendovima 5x jeftinijim.
NTN , made in Japan vecinom , rijetko se nadje Taiwan.
Koyo , made in Japan.
FAQ , nisam imao prilike da kupim kod nas made in Germany , prodaje se samo made in Portugal i vecinom made in Romania.
INA , jako rijetko se nadje , vecinom made in zapadna europa.
Codex,Toprol itd prepakovani kinezi ali se dobiju u kutiji
Bilo je da se nadje i u rinfuzi, manje dimenzije u najlonskim vrecicama na kilo, jako jeftino, , samo dimenzija udarena na njemu , kinezi.
 
Misliš acetilen? Autogeno se kaže za celinu tj oksigen (kiseonik) i acetilen. Acetilen nema veliki pritisak (do 20bara) i nije toliko opasan gas (iako je zapaljiv), kao oksigen. Oksigen u dodiru sa uljem.... Bum!
Slicno sam cuo i za medicinski kisik u bocama, ako tovatna mast dodje do ventila bude eksplozija. Navodno su tako pravili "bombe"
 
To sa brendovima i zemljama proizvodnje ide uglavnom tako da nema biranja . Npr Fag , imaju fabrike u vise drzava npr Kina,Korea,Portugal,Brazil,Njemacka ,Sl9vacka,....
Imaju vjerovatno i kooperantske koje im rade za njihov brend . Uglavnom koji model rade u Kini ,nemozes poruciti made in Germany , i slicno .,mozes ga kupiti i u Njemackoj opet ce biti made in kina npr
 
Kod nas ovaj sto prodaje lezajeve dosta gura KYK ksao rednju klasu. Japanski brend pravljen u Kini. Kvalitetniji je od ostalih kineza dosta. Ja kad rdim na lakse pristupacnim i manje opterecenim mestima stavljam srednju klasu, a tamo gde su veca opterecenja uglavnom SKF koji je najcesce iz Italije. Mada ima ga i iz Indije i Bugarske.
A To da je SKF iz italije u rangu kineza - nije. Igrom slucaja sam na jednu osovinu kombajna stavio SKF iz Francuske i obicnog kineza. Posle manje od 10ha kinez se raspao a skf ni da susne. Zamenjen kinez SKF-om iz Italije (francuz ostao i dalje) i vec 25-30ha niti se cuju niti imaju lufta. I uglavnom gledam da stavljam lezajeve sa plasticnim poklopcima jer bolje zaptivaju i po potrebi se mogu otvoriti i podmazati.
 
Poslednja izmena:
Ja sam nasao u Westfalija muzilici proizvodnja 70-tih proizvodnja made in west germani a lezajevi made in usssr , izvoz iz sssr-a u zapadne zemlje, trebalo samo podmazati, odlicni lezajevi , ali takve vise ne prave.

A ovo sto kazes Momo , to kao brendovi prave za istocnu i srednju europu drugu kvalitetu jer kao mi naucili na tu kvalitetu , ovdje se bunili za nutelu da u njemackoj i ovdje u hr ne prodaju istu , u njemackoj ima vise ljesnjaka a ova ovdje vise secera, navodno kad poceli prodavati istu nutelu kao u njemackoj pala prodaja , kao ovdje vise vole secer od ljesnjaka , da malo sutra.
Talijanska tjestenina u hr ima manje durum psenice , kad su postavili pitanje talijanima zasto , odgovor kao mi ne volimo al dente tjesteninu vec kao mora biti raskuhana :sjasi:

Tako i lezajeve , izgleda kod nas moze i losa kvaliteta iz zapadne europe , zato vecina vise vjeruju nazalost japancima, ako i oni nisu postali sibicari u medjuvremenu.
 
Slicno sam cuo i za medicinski kisik u bocama, ako tovatna mast dodje do ventila bude eksplozija. Navodno su tako pravili "bombe"
Nema razlike između medicinskog i autogenog kisika i boca. Potpuno je isto, osim namene.
Ne sme se otvarati i zatvarati ventil sa masnim rukama ili alatom. Nema podmazivanja cajgera..... Znači mora biti ko apAteka.
 
200 bari je to,zapali sve pod pritiskom ako je zapaljivo ....a zna i manometar da explodira ako ostane pod pritiskom izmedju zatvaranja i otvaranja boce.Definitvno vise opasnosti pravi boca kiseonika nego od acetilena.
Sve te boce pod pritiskom,od Acetilenskih do ovih za gasenje pozara,nista ne bi smelo slobodno stajati da moze pasti ako se udari,zakaci ili nekako gurne,mora biti osigurano,bilo uz zid,na zid ....lanac,spaner,neki nosac,sta god,samo da je osigurano nekako.
 
Аутогено сам рекао чисто да би се знало чиме је човек варио. Иначе у то, време је радио грејања и ајде и њему да уради централно грејање, боце извади из кола и остави их усправно у амфорту па је ту као у хладовини радио. Да ли је повукао црева или се спотакао од њих боце падну и на једној одбије вентил и онда се торпедовала код комшије.
 
Nema razlike između medicinskog i autogenog kisika i boca. Potpuno je isto, osim namene.
Ne sme se otvarati i zatvarati ventil sa masnim rukama ili alatom. Nema podmazivanja cajgera..... Znači mora biti ko apAteka.
Ово нисам знао за масноћу, а имамо аутогени апарат иначе отац некада варио кола са њиме чак је прво имао и претварач са карбитом. Отац разбија са аутогено како вари, а ја нешто кад видим пламен баш и не волим са њиме да петљам. Некад нешто захартлетујем али претежно оцу остављам те радове. Вазда сам избегавао са њиме да варим па зато нисам ни те основне ствари научио, а можда ми је отац и рекао за масноћу али јбг кад нешто не радиш и кад те то још не интересује онда ни не запамтиш. Ја се јежим кад видим те боце како стоје усправно па сам их код нас у радионици повезао жицом за зид за сваки случај.
 
Po meni nema lepseg metoda zavarivanja. Kad upoznas zavarivanje autogenim onda imas jako dobru osnovu za sve ostale tipove zavarivanja
 
Kako se zapali dizel u motoru ?,kiseonik se skladisti pod visokim pritiskom u bocama.A sve sto je zapaljivo postaje visestruko opasnije u prisustvu cistog kiseonika,cak nije preporucljivo ni O ring gumice koristiti na boci od kiseonika jer moze se zapaliti pod pritiskom,mislim da tu ide neki tip plastike,to je kod mene na bocama koliko znam.Prasina je takodje opasna i bilo kakve primese izmedju ventila boce i regulatora.Ima na netu kolko hocete o tome,mozete nauciti ono sto treba pre nego sto rukujete sa takvim bocama,nebitno jel su kiseonik ili nesto deseto.Ima ljudi koji su poginuli na licu mesta zbog takvih explozija regulatora,a ima srecnih koji su samo zavrsili sa opekotinama na rukama.


 
Sto ti kazes, kad bi videli sta rade kod nas na povrsinskom kopu sa tim bocama da je to bas toliko osetljivo do sad bi sve odletelo u vazduh
 
Nazad
Vrh