Alati i radionice

Ma taj Sachs je projektovan za dvotaktol ili sae30/40, tako da mu je sve kvalitetnije čista premija.. Ja sam došao do nekoliko tuba 'Low Smoke' Divinola od po 250ml, koristim ga trenutno za sve 2t mašine.
Zaista manje dimi, a nema nikakav miris.
2,5% kao i uvek.
Momo, nema logike da ti je ležaj otišao od sintetičkog Castrola. Po logici stvari prvo je trebao zalepiti klip ako je benzin bez ulja.
Zamenio sam nekoliko klipova u slučaju kada je greškom usut čist benzin. Ležaj nikada nije otkazao.
Ležaj otkazuje skoro isključivo od loših semeringa.
Doduše, najača sintetička 2t ulja se slabije mešaju sa benzinom i uglavnom su predviđena da se pumpicom mešaju sa benzinom. Ali na motornoj testeri sa onoliko vibracija nema šanse da se ne izmeša.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Americka gvozdjurija...


20230211_150638.jpeg

20230211_150753.jpeg
 
@mirosti
Ako sam te dobro razumeo, u njega bi mogao sipati obe ove mesavine koje sam gore naveo...
Danas je radio sa husqvarna uljem, skoro da nema dima.
Ako ja dobro kapiram, sinteticko ulje je pozeljno sipati i u starije 2t masine generalno?

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Колико ја ценим, само немој да си шкрт са мешавином, па макар имао неко хај-тек 2Т уље. Премда, за маторог "Сакса" би свако оригинално полусинтетичко уље (значи не врх врхова, већ више солидан просек класе) у довољном проценту смеше, било и више него добро.
 
Tako je, potvđujem Зорге-ove upute.
Samo neka je mešavina malo jača i nema frke. Troši obe bez brige..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Kremator je napisao(la):
Imate li savet, stavio bih led neonku iznad struga, kao radno svetlo, od koliko w-ti da uzmem? da ne bude ni nesto preterano, pa da smeta, na njemu vec stoji i reflektorcic, moze da se pomera-steluje u prostoru, vrsi solidan posao ali bih i ovo stavio.
Inace gledao sam danas u lidl-u njihovu neonku na akciji, ali mi se cini skupa sobzirom da ima samo 18w, bila i velika brusilica, onako na kilo ima je, odaje pozitivan utisak, ali mi nesto cangrlja kada okrenes osovinu, mozda vredi uzeti kasnije ako jos spuste cenu...

Led neonka je ok za osvetljenje, obzirom da imas vec neko svetlo, gledaj da boje budu priblizne.

I ja razmišljam o osvetljenju u radionici. Trenutno imam jednu klasičnu neonku sa 2 cevi od nekih metar-metar dvaes (koliko su već) i jednu običnu sijalicu. Radionica mi je nekih 4x3 i nisam zadovoljan osvetljenjem.
Mislim da bi krečenje u belo dosto doprinelo boljoj vidljivosti. ()trenutno blok goli).
Razmišljam nešto da na svakih da kazemo metar zalepim led traku celom duzinom. Te led neonke koje pominješ su u suštini led trake u kućištu tako da za radionicu gde su te trake poprilično zaštićene nema potrebe za koćištem koje košta mnogo više nego sama traka. Ravnomerno rasporedjenim trakama će se u mnogome izbeći senke koje umeju da budu problem u radionici.
Da li je neko video takvo rešenje?

Ako zelis to da uradis, moras da spakujes tu traku u neko kuciste, bice lakse za ciscenje. Ne znam sta radis u radionici, ali ocekujem da ce tu biti fine prasine. Takodje obrati paznju na snagu trake, odnosno boju svetla i kolicinu svetlosti koju daje ta traka...
 
Ako vec imas nosace starih neonki, ugradi led cevi. Cena im je od 270-350din za 120cm duzinu. Snaga je 18w. Postoje 2 verzije, jedna je za cisto led ugradnju a postoji i verzija gde se nista ne vadi iz starih cfs nosaca vec se samo led ubaci.
 
Moje mišljenje je da led cevi nisu bolje od starih neonki/fluo cevi.
Tehnologija jeste različita, led nastupa da jakim marketingom ali su prednosti upitne.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Успут, те назови "ЛЕД флуо цеви" имају преко диода полупрозирну пластику која лепо дисипира светло. Али има још нешто што голим оком можда и не приметимо, али се често на камери добро види - неки ЛЕД извори светла могу да пулсирају, па зна да смета, иако не капирамо због чега.

Имам неки свој лаички закључак у вези ЛЕД цеви и обичне ЛЕД сијалице: ја бих рађе простор који треба да се осветли рађе начичкао обичним ЛЕД сијалицама него ЛЕД цевима јер су сијалице широко доступне са жељеном температуром боје и изађу јефтиније у по вату снаге. Сад, једна цев је по потрошњи као рецимо три сијалице, а по цени вероватно као шест њих, али има и та фора што за сијалице треба да се развлачи нешто више каблова и зеза са грлима, али опет мислим да им је цена коришћења мања од цеви.
 
Razmišljam nešto ovako da uradim:


Ove nije ništa drugo de led trake u kućištu koja košta dosta više nego bez njega. Ubedjen sam da trake u radionici mogu da se moniraju na plafonu bez ikakve zaštite. Montirao sam drugaru kao osvetljenje za reklamu na kafani. Iskreno nisam očekivao da će dugo trajati pošto je na spoljnom zudu pod malom strehom. Evo posle 5 godina crkle su sam neke na donjem redu (paralelnom sa tlom) koji je dobio za to vreme sigurno dosta vode.

Traba voditi račna o toplini svetlosti. Mozda kombinaija traka sa niziim i višim K.
Ne mogu da nadjem da je neko radio sa golim trakama i zato neću da se pravim pametan do kraja (deok ne uradim sam), ali ne vidim nikakav problem sa ovim načinom.
Kolega reče prašina i čišćenje. Stvarno ne znam koliko prašine moze da se nahvata na plafonu osim ako nije neka stolarska radionice gde se šmirgla drvo svaki dan. A to malo što se s vremena na vreme nahvata bez problema se pokupi pajalicom.
Zorge reče o dizperziji svetlosti sa tim cevima. Takodje smatram da to nije problem ukoliko je makar plafon beo što svakako planiam da uradim.
 
Meni se čini da bi bez ikakve zaštite svetlo sa led traka jako blještalo, tj. da nije prijatno oku. Ali treba probati pa videti...
Što se tiče led sijalica, nikako nisam mogao da se naviknem na one koje kao daju dnevnu svetlost i sve sam ih promenio onima sa 3000K. Jeste da je žuta svetlost, ali osećaj topline pobeđuje ove bele.

A sad nešto na šta me je isprovocirao ovaj video iz Dušanovog posta, gledam tu garažu u klipu, posebno otvoreni plafon i sve je čisto i uredno. A ja ne mogu da se kurtališem paukova i paučine u garažama gde su traktori. Svako malo pajem i skidam paučinu, ali već sutradan opet kreće obnova paučine, ono - viču paukovi džabe ste krečili... :) Ne sećam se da je u prošlosti bilo toliko problema sa paučinom koliko u poslednjih par godina. Evo sad već više ne znam šta da radim, nije da mi je problem pajanje, nije ni da su to prostori koje treba da su apoteka, al' me prosto nervira...
 
Meni se čini da bi bez ikakve zaštite svetlo sa led traka jako blještalo, tj. da nije prijatno oku. Ali treba probati pa videti...
Što se tiče led sijalica, nikako nisam mogao da se naviknem na one koje kao daju dnevnu svetlost i sve sam ih promenio onima sa 3000K. Jeste da je žuta svetlost, ali osećaj topline pobeđuje ove bele.

A sad nešto na šta me je isprovocirao ovaj video iz Dušanovog posta, gledam tu garažu u klipu, posebno otvoreni plafon i sve je čisto i uredno. A ja ne mogu da se kurtališem paukova i paučine u garažama gde su traktori. Svako malo pajem i skidam paučinu, ali već sutradan opet kreće obnova paučine, ono - viču paukovi džabe ste krečili... :) Ne sećam se da je u prošlosti bilo toliko problema sa paučinom koliko u poslednjih par godina. Evo sad već više ne znam šta da radim, nije da mi je problem pajanje, nije ni da su to prostori koje treba da su apoteka, al' me prosto nervira...
I meni smetaju bele, ali one su na 6500K, kazem kad bi bilo pola-pola (pola na 2700) mislim da bi bilo OK. Ili mozda pošto trake vidim da ima 3500-4500K. To bi trebalo da je ok.
Svakako bi bilo bolje da se svetlost nečime malo raspe. Pada ju mi na pamet stare flu cevi ima ih svuda pokvarenih. (I beš ja gledam da uštekam svaki dinar :) pretera ga). Ne znam koliko je teško da se skine metalni deo bez da se razbije cev. Opet onda one moraju da se zaštite nečime da ih ne bi razbio neki šraf ili nešto kad izleti gore... Tako da ideja otpada. Šta znam, ovo kod drugara na kafani je pravougaonik od nekih 2X3m. Solidno osvetljuje nekih 2-3 stola koja su 3 m udaljena od nejaga a za oči ne smeta i ako je izvor svetlosti sa strane (zid). (kad kazem solidno mislim taman za kafanu , nedovoljno za radionicu). U savkom slučaju imaću u vidu rasipanje svetlosti kad budem ovo radio na proleće. (smisliću opet neku štekarsku varijantu.)

Dukej, što si tiče paučine ne znam da li si slušao, ali lik kaze da mu je to nova radionica tako da je to razlog što je tako čisto. Inače kaze da mu je prošla izgorela. Ne kaze zbog čega, ali ako je vezano za struju mozda i nije najpametnije uzimati savet od tog čoveka. :)
 
Philips radi lampe prikazane u vdeu, kod nas i nisu bas jeftine. Sistem je odlican i daje odgovarajuce boje tamo gde je to bitno (prodavnice i slicno) ali za radionicu moze nesto jeftinije.
Kad neko kaze radionica, ocekujem prostor gde se nesto stalno radi, a tu je onda i sve to u vazduhu. Postoje LED trake sa silikonskom zastitom, mada to pozuti posle nekog vremena.
 
Nazad
Vrh