Alati i radionice

Од улта. Мајстор је искусан. Али генерално кашика је готова, овако само купују време.
 
Cela kasika je losa,ono tipa lim je istanjen,noz los,stranice,dole ispod one skije,kacenje na masinu ?.Mislim ako je samo noz los sto ne zamenu ceo ?.Ja sam pisao o istom poslu koji me ceka za jednu kasiku,i mislim da si mi ti dao savet da ne mora hardox nego moze i obican celicni noz 40mm debljine,koliko je i fabricki na toj kopackoj kasiki.Oko 65k dinara je cena da iseku za tu dimenziju,obican celicni lim,to je oko 0.35x2.7m.A hardox izadje preko 1300 eur :LOL: ...
 
Pazi kad seces ako ti je slama tu u blizini.
Ja bas vodim racuna kad secem ili brusim gde idu varnice i ipak sam jednom uspeo da potpalim neki stari trup. Godinama mi sluzio taj trup da podmetnem negde ili da izlupam nesto na njemu i bio mi ispred radionice par metara od mesta gde sam seko i ulete varnice u pukotinu i potpale ga. Nisam odma primetio jer sam vec zavrsavao poso i uso u kucu, ali kad sam kasnije izaso dvoriste puno dima, a trup gori iznutra.
 
Juče pazario sasvim slučajno po nekoj staroj ceni 8950din Villager naravno😂
https://postimg.cc/kRbMByT2]
[/URL]
IMG20230216103820.jpg
[/URL][/url]
 
Poslednja izmena:
Jedan se upalio tako kod nas, jos mu majca ili kosulja bili od sintetike pa je imao dobre opekotine.
Jednom mi se upalila majca, ali nije bilo posledica... jednom ja stavim balu slame da se popnem da zavarim okvir na prikolici za bale, i upali se bala, ali sve bez posledica... a za brusilicu bez stitnika, ne bih je koristio, samo ako mora da se skine da se pridje negde da se odradi nesto trenutno...
 
Kad se puno istanji kasika,neki panj ce najpre da je dokusuri...vrh nece puno da joj pomogne ako nije strukturno jaka.Da neko vreme posluzi za utovar zemlje i slicno to moze.
 
Panj slomi noz ,ne moze nista drugo da joj slomi sem ako se namerno ne potrudi masinista ...noz je 80% kasike,nebitno jel obicna za lakse materijale ili kopacka sa zubima.Strukturno nema tu sta da se istrosi,a noz,dole skije,bocne stranice,to je sve potrosni materijal.Ima na netu gomila video klipova kako remontuju te kasike,nista posebno,autogeno i aparat za varenje su osnovni alati,sve ostalo je opciono.
 
Nozeve za kasike za zrno i pesak smo obicno radili od obicne ploce
Dok za sljunak i i kopacne od HARDOX-a
Brener i dobar aparat i dva tri tirfora i pregoris ko licna dok je izvaris

Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Ako je ceo noz\donji deo kasike izlizan a ti je samo produbis\navaris na pocetak...i dalje moze panj da iskrivi kad se podupre ,treba ceo pod zameniti...na to sam ciljao:)
 
Skije nazivas ono sto distancira donji deo kasije da se ne haba nego one da se prve habaju? kao kad navaris sa e dur noz i strane da ponesu materijal u sarama tj da se elektroda lize a ne metal,ako na to mislis one su se odavno izlizale i donji deo je u ravni i noz je stanjen\pojeden...treba noz zameniti da bi ona bila jaka jer ako se produbljava od samog mesta dokle se pojela kasika sa 40mm a ostatak noza je daleko tanji moze da se iskrivi...
 
Naj gora stvar je kad moras menjati pod i unutarnji deo kasije tj ostaju ti stare stranice i grede i kacenje tu si ugasio
Kad izvadis sve sto je potroseno a kasika kao mokra kartinska kutija sva se ugiba
Joj naradio sam se tih kasika bas dosta, pa kacenje potroseno, pa ukezecena kasika pa svasta nesto
Pa izrada kasika koje idu na (kljesta za trupce) od sticara da utovaraju kore i piljevinu, drvenu secku itd
Pa (fazonirane profilne) kasike za bagere za kanale i cuda,
Sve je to sto bi moj stari rekao "CRNA METALURGIJA"
Koliko se covek nasece i navari mogao bi uzaci na novcanici kao Alija Sirotanovic!!!

Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Da li na udarnim alatima ( vazduh,aku,struja) češće koristite duboke CrMb ( kovane) gedore ili plitke? Hocu da kompletiram neki set pa se mislim koje mi više trebaju...
 
Ja bih uzeo duboke, teško da će se desiti da negde ne možeš zbog dužine da ih zavučeš

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Nazad
Vrh